Jak w domku letniskowym można podłączyć sieć kanalizacyjną i wodociągową?

Budując domek letniskowy lub inny obiekt, który ma być użytkowany sezonowo, zależy nam na funkcjonalności i maksymalnie wysokim standardzie. Już na etapie projektowania takiej inwestycji powinny więc pojawić się kluczowe pytania dotyczące podłączenia jej do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Jak zapewnić w tego rodzaju obiektach dostęp do bieżącej wody i w jaki sposób rozwiązać problem odprowadzania ścieków, jeśli w pobliżu nie przebiegają sieci komunalne?

Domek letniskowy na skanalizowanej działce

Prawo w Polsce mówi, że jeśli w zasięgu działki znajduje się sieć kanalizacji sanitarnej, właściciel obiektu zobowiązany jest przyłączyć budynek do zbiorczej instalacji. W takim przypadku po stronie inwestora pozostają koszty wykonania przyłącza, którego warunki należy wcześniej uzgodnić z administratorem sieci (zwykle w urzędzie gminy lub urzędzie miasta). Taka forma odprowadzania ścieków jest dla właściciela nieruchomości najbardziej komfortowa – nie musi on bowiem wywozić nieczystości we własnym zakresie ani dokonywać konserwacji, jak ma to miejsce w przypadku szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków.

Brak sieci kanalizacyjnej w pobliżu – co robić?

Problem pojawia się w sytuacji, gdy dysponujemy działką bez dostępu do sieci sanitarnej. W przypadku domków letniskowych dzieje się tak dość często, gdyż z reguły stawia się je w pewnym oddaleniu od głównych ulic, wzdłuż których biegną nitki kanalizacji. Alternatywą w takich przypadkach jest budowa własnego szamba lub biologicznej oczyszczani ścieków.

W obu przypadkach ich centralnym elementem będzie podziemny zbiornik na nieczystości. Jeśli chodzi o koszty, pierwsza opcja wypada znacznie korzystniej. Nawet jeśli do ceny zasobnika doliczymy koszty wykonania przyłącza oraz wydatki na zakup niezbędnych urządzeń, takich jak pompa do szamba, to budowa oraz eksploatacja zbiornika bezodpływowego, w dalszym ciągu będą znacznie tańsze niż wykonanie przydomowej oczyszczalni.

Budowa domku letniskowego a dostęp do bieżącej wody

Z podobnym problemem możemy spotkać się w przypadku instalacji wodnej. Brak możliwości przyłączenia się do miejskiego wodociągu oznacza, że właściciel domku letniskowego powinien rozważyć budowę własnej studni. Wykonanie ujęcia wykorzystywanego jedynie do celów własnych (maksymalnie 5 m3 na dobę) nie wymaga pozwolenia wodno-prawnego – należy jedynie uwzględnić aktualne przepisy środowiskowe. W budżecie inwestycji należy ująć zarówno koszt wykonania odwiertu, jak i nakłady na niezbędny osprzęt, jak armatura, pompa elektryczna czy hydrofor.

Sprawdź wyposażenie działki jeszcze przed zakupem!

To, czy działka, na której chcemy postawić domek letniskowy, ma dostęp do sieci wodociągowej oraz kanalizacji, warto sprawdzić jeszcze przed jej kupnem. Podstawowym źródłem informacji jest opracowany przez gminę miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, w którym znajdują się szczegółowe dane dotyczące wyposażenia działki w media. Jeśli teren nie jest w nie uzbrojony, warto sprawdzić, czy miasto lub gmina w najbliższej przyszłości planują budowę sieci w interesującym nas obszarze. To pozwoli ocenić rentowność inwestycji w studnię, szambo lub przydomową oczyszczalnię ścieków jeszcze przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu budowy.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Zostaw komentarz