16 lutego 2023
Podstawowym elementem wyposażenia pracownika w miejscu pracy jest nie tylko ubranie robocze, ale również odpowiednie obuwie. Powinno chronić stopy przed urazami oraz zapewnić wygodę w czasie wielogodzinnego dnia pracy. Jakie normy są wymagane od obuwia roboczego? Podpowiadamy, w jaki sposób dobrać odpowiednie obuwie dla pracowników.
Jakie są rodzaje obuwia roboczego?
Obuwie ochronne ma za zadanie nie tylko zabezpieczać pracowników przed szkodliwymi czynnikami pracy, ale również zapewniać komfort podczas wielogodzinnej pracy. Podstawowy podział dzieli buty robocze męskie i damskie na trzy grupy:
- obuwie bezpieczne – oznaczone literą S, spełniające wymagania normy PN-EN ISO 20345. W ramach normy okrycie wierzchnie stopy posiada podnosek i wytrzymuje siłę nacisku 200 J oraz ściskane o sile 15 kN.
- obuwie ochronne – oznaczone literą P, spełniające założenia normy PN-EN ISO 20346. Buty te posiadają podnosek, który gwarantuje wytrzymałość na uderzenie o sile 100 J oraz nacisk 10 kN.
- obuwie zawodowe – oznaczone literą O oraz spełniające rygorystyczne wymagania normy PN-EN ISO 20347. Najczęściej określane mianem obuwia roboczego, nie posiada podnoska. Wybierając okrycie wierzchnie stopy dla pracowników, należy kierować się przede wszystkim specyfiką branży. Buty robocze damskie niezbędne w pracy pielęgniarki będą znacznie różnić się od butów męskich, wymaganych na placu budowy, czy w przemyśle. Ze względu na wygląd obuwie dla pracowników dzielimy na: półbuty, trzewiki, chodaki oraz kalosze.
Jakie cechy wziąć pod uwagę wybierając obuwie robocze?
Decydując się na zakup okrycia wierzchniego na stopy dla pracowników, warto wziąć pod uwagę kilka zasadniczych czynników:
- rodzaj pracy – w tym nie tylko rodzaj występujących zagrożeń mechanicznych, chemicznych czy biologicznych, ale również miejsce pracy – wewnątrz, czy na zewnątrz budynku. Wybierając buty robocze, szczególnie do pracy na budowie, warto zdecydować się na wyższe obuwie zabezpieczające i stabilizujące kostki, a także chroniące przed mrozem,
- materiał – biorąc pod uwagę warunki pracy pracownika, podeszwy i wierzch buta powinny być z wytrzymałych materiałów. Podeszwa najczęściej wykonywana jest z tworzywa sztucznego, natomiast materiał wierzchni z trwałego i odpornego materiału, typu skóra lub softshell. Surowiec, z którego wykonane jest obuwie, decyduje również o jego ciężarze.
- rozmiar – w butach roboczych pracownicy przemieszczają się przez długie godziny pracy, dlatego nie powinny być za ciasne. Zalecany jest wybór obuwia o pół centymetra większego od stopy.
Funkcjonalne buty robocze – postaw na sprawdzonego producenta
Bezpieczeństwo i wygoda pracowników są zależne od warunków zapewnionych przez pracodawcę, również poprzez wybór odpowiedniego obuwia. Decydując się na zakup odpowiedniego okrycia, warto zdecydować się na zaufanego producenta. Szeroki wybór obuwia roboczego, pochodzącego od liderów w branży, można znaleźć w sklepie internetowym Centrum Higieny. Bogata oferta, szybka dostawa oraz bezproblemowy zwrot, sprawiają, że sklep cieszy się zaufaniem klientów. Ponadto decydując się na zakup obuwia roboczego w Centrum Higieny, zyskuje się gwarancję długoletniego użytkowania.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.