Pomysł na ściankę działową z dibondu – my jesteśmy na tak! Jak ją wykonać i o czym pamiętać?

Wykonanie ścianki działowej w budynku firmowym, a zwłaszcza przestrzeni biurowej może pozwolić wydzielić poszczególne stanowiska pracy. Do jej wykonania można zastosować rozmaite materiały. Ale warto postawić na lekkie, a zarazem o dobrych parametrach wytrzymałościowych. Jak wykonać ściankę z lekkiej płyty wykonanej z dwóch warstw aluminium i polietylenu?

Dlaczego warto stawiać ścianki działowe z dibondu w systemie szkieletowym?

Ścianki dibond można wykonać w systemie szkieletowym, co oznacza, że będą one montowane na profilach metalowych. Takie ścianki montuje się na sucho, ale charakteryzują się wysoką wytrzymałością. Świetnie sprawdzą się jako przegroda przestrzeni biurowej i nie obciążają nadmiernie konstrukcji budynku. Dibond jest to tworzywo lekkie i idealnie gładkie. Ponadto występuje w szerokiej palecie kolorystycznej, zatem można tworzyć ścianki działowe, które będą urozmaicały aranżację budynku firmowego. Taka płyta kompozytowa może mieć powierzchnię lustrzaną, imitować drewno, a nawet szczotkowane srebro i złoto. Sprawdzi się świetnie do firmowej recepcji ozdobi też gabinet medycyny estetycznej albo kosmetyczny. Sprawi, że wystrój będzie jeszcze bardziej nowoczesny. Płyty dibond można ciąć, nawiercać i zgrzewać. Stworzą solidną i elegancką konstrukcję. Ściany w suchej zabudowie w razie konieczności można zdemontować, by zmienić funkcjonalność danego pomieszczenia.

Jak stawiać ściankę działową w suchej zabudowie?

Stelaż do płyt kompozytowych musi być wykonany z trwałego materiału, który dodatkowo zostanie zabezpieczony przed korodowaniem. Konstrukcja nośna z zabezpieczonej antykorozyjnie stali świetnie się sprawdzi. Do montowania płyt należy zastosować odpowiednie materiały, a więc kołki i wkręty. Stelaż ścianki działowej musi być oczywiście przymocowany do stropu i połogi.

Jak stawiać ściankę działową w suchej zabudowie?

Jak przebiegają prace przy stawianiu ścianki działowej z dibondu?

Na samym początku należy wyznaczyć miejsce, gdzie chce się postawić ściankę działową. Należy zmierzyć za pomocą miary i sprawdzić poziomicą, a następnie zaznaczyć ołówkiem przebieg przegrody na ścianie nośnej. Najpierw należy dociąć profil stalowy U na wymiar długości przegrody, a następnie podkleić go od spodu specjalną taśmą uszczelniającą. Na odpowiednią szerokość należy dociąć pas wełny mineralnej, która będzie stanowiła izolację akustyczną, a także spełniała wymogi ochrony przeciwpożarowej. Docięty profil należy zamocować w podłodze przy użyciu kołków rozporowych albo kołków wstrzeliwanych do podłoża. Należy pamiętać o zachowaniu odpowiednich odstępów pomiędzy kolejnymi mocowaniami. Odległości nie mogą przekraczać 70 cm. Taki profil będzie prowadnicą dla rzędu słupków typu C. W wyznaczonym miejscu mocuje się pionowo profil C. Koniec tego stalowego elementu powinien leżeć na końcu profilu u przy zbiegu ściany z podłogą. Oba profile muszą zachować pion i poziom. Profil C także mocuje się do ściany za pomocą kołków z zachowaniem odległości maksymalnie 100 cm. W taki sam sposób należy zamocować profil U i skrajny profil C do sufitu. Następnie montuje się elementy stelażu równolegle do konstrukcji nośnej. W stalowe profile U umiejscowione na stropie i podłodze należy powkładać kształtki C. Gdy konstrukcja nośna jest skończona, można zabrać się za układanie poszycia, a w tym przypadku płyty kompozytowej dibond. Panele przytwierdza się do pionowych profili C przy użyciu wkrętów samogwintujących. Wewnątrz konstrukcji można umieścić wełnę mineralną. Wcześniej w ściance można poprowadzić również przewody.

Dibond – jak może być zdobiony?

Na ściance działowej można nawet umieścić reklamę, gdyż na płytach dibond można zastosować druk UV. Można również okleić płytę kompozytową folią. Dibond dostępny jest w różnych grubościach, zapewnia lekkość i trwałość całej konstrukcji ścianki. Będzie ona niewątpliwą ozdobą pomieszczenia. Płyty kompozytowe mogą być wykończone jednostronnie lub dwustronnie i mieć grubość do 2 lub 3 mm. Powierzchnia dibondu może być pokryta lakierem, ale można też postawić na efekt szczotkowany. Warto postawić na tak oryginalne rozwiązanie w swojej firmie.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Zostaw komentarz