Stemple budowlane – rodzaje, cechy, zastosowanie, montaż, demontaż, zalety i wady ich zakupu lub wynajmu

Szalunek budowlany jest specjalną konstrukcją tymczasowo instalowaną na placu budowy, służącą do wznoszenia konstrukcji, zwłaszcza na placu budowy jako materiał wypełniający, beton lub żelbet. Szalunek stropowy składa się z poziomej konstrukcji, która podtrzymuje płyty szalunkowe i przenosi obciążenia na podpory budynku. Te podpory budowlane stanowią integralną aplikację na każdym placu budowy.

Jakie są cechy i rodzaje podpór budowlanych?

Stemple budowlane, nazywane inaczej podporami, są częścią szalunku stropowego i służą do podtrzymywania elementów konstrukcyjnych budynku. Podpierają je trójnogi budowlane, które zapewniają większą stabilność konstrukcji i pomagają im wytrzymać znacznie większe obciążenie. Przyjmuje się stosunek podpartych do nie podpartych 1:3. Na podporach umieszcza się głowice krzyżowe, w które wsadzane są dźwigary H20, które jednocześnie wspierają płyty szalunkowe. Suma wszystkich tych elementów razem tworzą szalunek stropowy.

Cechy szalunków stropowych:

  • Łatwy i szybki montaż
  • Bezpieczeństwo pracy
  • Wielokrotne użycie zestawu szalunkowego

Wielokrotnie użycie zestawu szalunkowego (podpory, głowice, trójnogi) występuje z powodu cynkowania ogniowego, w związku z czym są dużo lepiej zabezpieczone przed szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych (korozja i wszelkie inne wpływy zewnętrzne), dzięki czemu można polegać na długim okresie użytkowania tych konstrukcji.

Stemple budowlane można podzielić ze względu na rodzaj zabezpieczenia na malowane i ocynkowane:

Malowana od 10KN do 20KN:

Podpora malowana z regulacją wysokości w zakresie od 1,60 do 2,90m; od 1,80 do 3,20m; od 2,00 do 3,60m; od 2,20 do 4,00m; od 3,20 do 5,00m;

Ocynkowana od 20KN do 35KN:

Podpora ocynkowana z regulacją wysokości w zakresie od 1,75 do 3,00m; od 2,00 do 3,50m; od 2,00 do 3,60m; od 2,20 do 4,00m; od 2,35 do 4,10m; 2,35 do 5,00m; od 2,35 do 5,50m;

Z czego składa się podpora budowlana?

Ze względu na prostotę konstrukcji (tylko osiem podstawowych elementów) możliwa jest praca na różnych wysokościach, które są podane w projekcie. Podpora składa się z następujących elementów: płytka głowicy, rura wewnętrzna, uchwyt mocujący, nakrętka nastawcza, uchwyt nakrętki, naklejka, rura zewnętrzna, płytka podstawy.

Podpory budowlane można kupić w sklepach budowlanych oferujących sprzęty szalunkowe takich jak np. firma Boguc Construction. Jak widać ta branża również idzie z duchem czasu gdyż zakupy takie można też zrobić online siedząc wygodnie w domu lub w firmie.

Dodatkowe elementy związane z podporami budowlanymi

Z czego składa się podpora budowlana?

Trójnogi

Trójnogi budowlane są ważnym elementem szalunku stropowego, które stabilizują stemple budowlane. Trójnóg pomaga przede wszystkim w montażu i demontażu podpór budowlanych, co przyspiesza pracę i wpływa na bezpieczeństwo pracowników na budowie.

Dzięki trójnogu znacznie zwiększa się stabilność na obciążenie, dzięki czemu można wylać więcej betonu. Trójnóg posiada przesuwaną blokadę do mocowania podpór, co pozwala szybko i sprawnie łączyć elementy.

Jest ocynkowany, dzięki czemu trójnogi nie boją się różnych warunków atmosferycznych i charakteryzuje się trwałością. Nogi trójnoga można ustawić pod dowolnym kątem i nie zajmują dużo miejsca (ok. 0,85m2). Po ustawieniu ich można wyjąć i użyć ponownie.

W zależności od obciążenia wymaganego do szalunku, trójnogi mogą być dwóch typów: trójnóg budowlany ocynkowany i trójnóg budowlany ocynkowany lekki.

Głowice

Głowice krzyżowe używane są w szalunkach stropowych. Jak już wspominano zadaniem głowic jest trzymanie dźwigarów H20, które z kolei podtrzymują płyty szalunkowe.

Głowice montuje się na podporze poprzez wsunięcie w punkt w górnej części podpory.

Głowicy mogą być dwóch rodzajów: krzyżowe prętowe ocynkowane i krzyżowe kątownikowe ocynkowane.

Główna różnica między nimi to:

  • Głowice krzyżowe prętowe – to najbardziej solidne z głowic. Pręty są wspawane w głowice – jak często bywa w przypadku głowic kątownikowych.
  • Głowice krzyżowe prętowe mają zaokrąglone pręty, które nie uszkadzają dźwigarów (jak to ma miejsce przy głowicach kątownikowych).
  • Głowice prętowe są łatwiejsze w naprawie niż głowice kątownikowe.
  • Głowice kątownikowe są lżejsze od głowic prętowych (1,7kg).

Montaż i demontaż

Dzięki łatwości montażu czas realizacji projektu ulega znacznemu skróceniu. Obecność wbudowanych zacisków pozwala na montaż konstrukcji bez niczyjej pomocy.

Montaż

Podczas montażu musimy najpierw umieścić wewnętrzną rurę podpory na wymaganej wysokości i następnie mocujemy rurę w odpowiednim otworze, który jest ponumerowany, za pomocą uchwytu mocującego.

Dalej ustawiamy podporu we właściwej pozycji, zatem umieszczamy ją w trójnóg i mocujemy za pomocą dźwigni mocującej. Następnie, aby wyregulować określoną wysokość, użyjemy nakrętki nastawczej.

Demontaż

Demontaż odbywa się w taki sam sposób, jak montaż tylko w odwrotnej kolejności: poluzować nakrętkę nastawczą młotkiem, zatem, trzymając rurę, wyjmujemy uchwyt mocujący.

Co lepiej: wynajem lub zakup sprzętu?

Oba mają swoje wady i zalety.

Główną zaletą zakupu jest dostępność własnego materiału, z którego możesz korzystać przez długi czas (do 5 lat) przy wielokrotnym korzystaniu z niego. W tym czasie może się spłacić wielokrotnie (od 2 do 4 razy). Główną wadą jest jego cena, ponieważ trzeba zainwestować dużo pieniędzy. Jest to opcja bardzo wskazana np. dla deweloperów.

Wynajem jest bardziej odpowiedni w sytuacjach, w których czas eksploatacji materiału jest liczony tylko do budowy małych budynków. Nie musisz kupować nowych materiałów, aby zbudować tylko jeden budynek, co sprawia, że wynajem jest dla Ciebie świetną opcją.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Zostaw komentarz