Czym jest piana PUR i w jakim celu się ją wykorzystuje?

Piana poliuretanowa to materiał izolacyjny, który zyskuje na popularności w budownictwie ze względu na swoje doskonałe właściwości termoizolacyjne. Jest stosowana do izolacji dachów, ścian, fundamentów i podłóg, a także do rur, zbiorników czy chłodni. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu materiałowi, dowiemy się, czym jest pianka PUR, jakie ma zastosowanie oraz właściwości.

Piana PUR – czym jest?

Pianka PUR, nazywana także pianką poliuretanową, jest doskonałym materiałem izolacyjnym, składającym się z dwóch substancji: izocyjanianu i poliolu. Proces produkcji pianki PUR odbywa się na miejscu, za pomocą specjalnego sprzętu, który pozwala na dokładne zmieszanie i spienienie składników w odpowiedniej temperaturze i pod odpowiednim ciśnieniem. W ten sposób uzyskuje się piankę PUR o różnych właściwościach: otwartokomórkową (miękką i elastyczną) lub zamkniętokomórkową (twardą i sztywną), którą można nanosić na powierzchnię za pomocą metody natryskowej. Historia tej pianki rozpoczyna się w 1937 roku, kiedy to niemiecki chemik Otto Bayer wymyślił poliuretan. Początkowo stosowano ją w produkcji łodzi podwodnych i w przemyśle zbrojeniowym. W latach 60. XX wieku Fred Gusmer i Fred Werner z USA wynaleźli maszynę do produkcji poliuretanu, co umożliwiło znaczne poszerzenie zastosowań tej technologii. Już w latach 70. pianka PUR była stosowana do izolacji dachów. Znaczenie pianki poliuretanowej jako materiału izolacyjnego zostało docenione podczas kryzysu energetycznego w USA w latach 70. Energia stała się wtedy bardzo droga, co spowodowało wzrost zapotrzebowania na energooszczędne rozwiązania izolacyjne w budownictwie mieszkaniowym. To przyczyniło się do wzrostu popularności pianki PUR, będącej doskonałym materiałem izolacyjnym, co stało za dynamicznym rozwojem rynku.

Poznaj właściwości pian PUR

Pianka PUR zyskuje coraz większą popularność ze względu na jej właściwości izolacyjne, ale nie tylko. Ze względu na niewielką wagę w porównaniu z wełną mineralną, świetnie nadaje się na ocieplanie dachów pianą Łódź. Przeciętnie pianka zamknięto-komórkowa ma grubość od 3 do 10 cm, a współczynnik przewodzenia ciepła (tzw. współczynnik lambda) średnio wynosi 0,026 W/mK. Natomiast pianka otwarto-komórkowa ma grubość od 15 do 30 cm z lambdą wynoszącą średnio 0,038 W/mK, co pozwala na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania domu. Pianki PUR charakteryzują się odpornością na grzyby i pleśnie oraz wytrzymałością na duże obciążenia, co jest niezwykle korzystne dla osób, które szukają trwałej izolacji termicznej swojego domu. Ponadto, pianka PUR jest bardzo przyczepna i pozbawiona mostków termicznych oraz łączeń, co dodatkowo zwiększa jej wartość jako izolatora termicznego.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Zostaw komentarz