Domy gotowe prefabrykowane: czy warto się na nie zdecydować?

Budowa domów w 2023 ma być łatwiejsza. Zniknie na przykład obowiązek uzyskania pozwolenia na konstrukcje przekraczające 70 mkw. Wiele polskich rodzin z pewnością skorzysta z tych udogodnień i rozpocznie realizację swoich marzeń na działce za miastem. Energooszczędne i nowoczesne domy modułowe mogą stać się prawdziwym hitem. Sprawdźmy więc, czy rzeczywiście warto zdecydować się na takie rozwiązanie.

Jakie zalety mają gotowe domy modułowe?

Jak sama nazwa sugeruje, domy gotowe prefabrykowane to budynki wykonane z elementów, które powstają w specjalnych halach produkcyjnych. Później trzeba je tylko dostarczyć i połączyć ze sobą na danej działce. Każdy projekt domu, oczywiście, jest tak opracowany, aby uwzględnić parametry oraz montaż prefabrykatów. W rezultacie przyszli właściciele otrzymują kompleksowy i pełnowartościowy produkt. Podstawową zaletą takiego rozwiązania jest czas realizacji przedsięwzięcia. Wybudowanie domu od zera to zawsze czasochłonny proces, którego złożoność potrafi przyprawić o zawrót głowy. Gotowe budynki o charakterze modułowym znacząco upraszczają sprawę. Co więcej, są w pełni zgodne ze wszystkimi obowiązującymi normami bezpieczeństwa oraz nadzoru budowlanego. Znaczy to, że nowy właściciel w zasadzie nie musi się martwić o nic.

Ktoś mógłby zauważyć, że taki typ budownictwa stwarza wiele ograniczeń głównie pod względem aranżacji architektonicznej. Fakt, jeszcze nie tak dawno temu wybór projektów był istotnie mały, lecz dzisiaj… No cóż, dzisiaj domy gotowe prefabrykowane występują w wielu formach i rozmiarach, nie pominąwszy opcji drewnianych szkieletowych. Dobór odpowiedniego stylu i układu pomieszczeń jest obecnie tak szeroki, że każda rodzina znajdzie coś w sam raz dla siebie.

Gotowe domy prefabrykowane „pod klucz”

Wykończenie wymarzonego domu „pod klucz” jest częścią usług niektórych firm wyspecjalizowanych w budowie na podstawie prefabrykatów. W praktyce oznacza to, że całość prac związanych z budową domu można załatwić w jednym miejscu. Fachowe ekipy z wieloletnim doświadczeniem wykonają wszystko od fundamentów po malowanie ścian w pokoju dziecka. Prawdę mówiąc, realizacja rodzinnego marzenia jeszcze nigdy nie była tak prosta. Jest więc raczej pewne, że domy gotowe prefabrykowane staną się bardzo popularne w Polsce.

Ile trwa budowa domu modułowego?

Powyższe nie znaczy, że domy gotowe prefabrykowane powstają w kilka chwil. Realizacja danego projektu to wciąż konkretne przedsięwzięcie logistyczno-konstrukcyjne i trzeba mieć tego świadomość. Każdy projekt indywidualny musi być dopasowany do działki i trzeba zadbać choćby o koncepcję zjazdu z drogi publicznej albo plan przyłącza energetycznego. W przypadku konstrukcji modułowych jest to tak samo ważne, jak podczas stawiania budynku w bardziej tradycyjny sposób.

Sama budowa domu z prefabrykatów natomiast musi mieć mądrze zaplanowany kalendarz. Fundamenty trzeba wylać w odpowiednim czasie, po czym muszą one wyschnąć. Trzeba mieć też wydzielone miejsce na elementy modułowe, które są przygotowywane przez producenta w jego zakładach. Sam montaż domu również jest wykonywany przez ekipę zaznajomioną z danym modelem konstrukcyjnym. To podstawa. Dzięki temu złożenie wszystkiego w całość zajmuje raptem kilka dni. Nie dotyczy to prac wykończeniowych, na które trzeba przeznaczyć dodatkowy czas. Ogólnie rzecz biorąc, należy się spodziewać, że gotowe domy prefabrykowane wymagają średnio 2-3 miesięcy.

Jak widać powyżej, dom modułowy to świetny pomysł na realizację marzeń w postaci całorocznego obiektu mieszkalnego. Krótki czas budowy, szeroki wybór projektów oraz kompleksowe wykonanie prac to coś, co z pewnością wyróżnia domy gotowe prefabrykowane. Zdecydowanie warto się na coś takiego zdecydować.

Źródło zdjęcia: pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Zostaw komentarz