Jak działają nowoczesne kotły na pellet?

Zmiany w przepisach dotyczących dopuszczalnych poziomów emisji sprawiły, że producenci oferują dziś kotły grzewcze o znacznie nowocześniejszej konstrukcji, wyższej efektywności, a także mające o wiele mniejszy negatywny wpływ na jakość powietrza i stan klimatu ze względu na optymalizację wydajności oraz nacisk na dokładne oczyszczanie powstających spalin, a także maksymalne spożytkowanie zmagazynowanej w opale energii.

Dlaczego warto korzystać z kotłów pelletowych?

Zwiększające się wymagania co do poziomów emisji wytwarzanych przez urządzenia grzewcze, a także rosnące koszty zakupu węgla, oleju opałowego oraz gazu skłaniają wielu posiadaczy domów jednorodzinnych i budynków użytkowych do zainwestowania w rozwiązanie, które będzie tańsze w eksploatacji, a przy tym równie efektywne. Wyborem pozwalającym na połączenie niskich kosztów ogrzewania z wysokim komfortem użytkowania, okazują się kotły na pellet. Paliwo to jest niezbyt drogie oraz łatwo dostępne, a także wygodne do uzupełniania, ponieważ nie pyli ani nie brudzi tak jak ekogroszek, jest też ekologiczne, gdyż uznaje się je za odnawialne źródło energii. Plusem jest też łatwa obsługa, możliwa za sprawą nowoczesnych sterowników.

Jak wygląda praca kotła pelletowego?

Schemat działania kotła pelletowego jest dość prosty. Granulki pelletu drzewnego są magazynowane w pojemnym zasobniku, dzięki czemu ich zapas nie musi być uzupełniany zbyt często. Są one pobierane przy pomocy specjalnego podajnika, który w zależności od konstrukcji może mieć budowę wykorzystującą ślimak transportujący pellet opadający grawitacyjnie wprost do palnika, albo instalację z podawaniem zrzutkowym. Palnik może mieć konstrukcję szufladową, tj. usuwać popiół dzięki zgarniaczowi i ruchomemu palenisku, choć niektórzy producenci stosują też palniki obrotowe, a nawet konstrukcje retortowe, jeżeli kocioł ma być dostosowany również do innych typów opału. Odpowiednia ilość powietrza jest doprowadzana za sprawą dmuchawy, a zapłon następuje w wyniku pracy zapalarki ceramicznej o długiej żywotności. Wytworzone ciepło ogrzewa wodę przepływającą przez wymienniki ciepła, a jej obieg jest wymuszony przez podłączoną pompę. Za sprawną pracę całego urządzenia oraz dobór parametrów pozwalających na osiągnięcie ustalonej temperatury odpowiada sterownik kotła, który często współdziała z czujnikami montowanymi w pomieszczeniach oraz czujnikiem zewnętrznym, a także wygodnymi w obsłudze regulatorami pokojowymi.

Kotły pelletowe o wysokiej efektywności energetycznej w przystępnej cenie oferuje firma Kotły Grzewcze Dragon, która ma w swej ofercie również urządzenia spalające ekogroszek.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Zostaw komentarz