Jak oszacować koszt orynnowania?

Planujesz orynnowanie swojego budynku, ale nie wiesz, ile Cię to będzie kosztować? Eksperci GALECO podpowiadają, o czym należy pamiętać tworząc kosztorys.

Koszt orynnowania zależy od wielu czynników, takich jak np. materiał, z jakiego wykonane są rynny, metoda montażu czy też liczba rur spustowych. Ze względu na duża konkurencję rynkową między wykonawcami, również koszty montażu mogą być zróżnicowane. Jednak dobrze jest samemu wstępnie oszacować swoje budżetowe możliwości i wybrać najlepsze rozwiązanie, które nie obciąży zanadto naszego portfela.

Rozmiar

W pierwszej kolejności trzeba obliczyć potrzebą ilość orynnowania. Trzeba pamiętać, że za ostateczne obliczenia dotyczące elementów systemu rynnowego nie odpowiada inwestor, ale obliczenie efektywnej powierzchni dachu (EPD) pozwoli wstępnie wybrać rozmiar orynnowania, które skutecznie odprowadzi wodę z połaci. Zbyt mała średnica rynny i rury spustowej sprawi, że woda nie będzie właściwie odprowadzana z powierzchni dachu.

Jak obliczyć EPD?

  • Dla dachów płaskich lub o spadku mniejszym niż 10 stopni wartość EPD odpowiada maksymalnej powierzchni połaci dachowej;
  • Dla dachów o większym spadku i prostej konstrukcji (dwuspadowych)należy przy szacowaniu powierzchni dachu zastosować kilka wyliczeń. W pierwszej kolejności mierzy się wysokość dachu od podstawy do jego zwieńczenia, następnie otrzymaną wartość dzieli się przez 2. Do otrzymanej liczby dodaje się odległość od miejsca szczytu dachu do jego zakończenia. Wynik mnoży się przez długość poziomu rynnowego;
  • Dla dachów o bardziej skomplikowanej konstrukcji, powyższe obliczenia EPD należy zwiększyć o ok. 5%-10% w zależności od odległości narożnika od odpływu;

Po wykonaniu powyższych obliczeń należy dobrać odpowiednią wielkość i ilość rynien oraz rur spustowych. W systemach GALECO stworzone zostały tabele określające wydajność poszczególnych systemów, które pomagają dobrać produkt do wyliczonego EPD. Pamiętajmy jednak, że szczegółowe obliczenia dotyczące powierzchni dachu, umiejscowienia spustów oraz ilości potrzebnych elementów należy powierzyć specjalistom.

Materiał

Jednym z najistotniejszych czynników, kształtujących cenę orynnowania jest materiał, z jakiego wyprodukowane są rynny. To decyzja istotna nie tylko ze względu na koszty, ale także na trwałość i jakość systemu rynnowego.

Rozwiązaniem popularnym ze względu na swoją ekonomiczność jest tworzywo sztuczne PVC. Jest to materiał wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne, który charakteryzuje się elastycznością, brakiem korozji i łatwością montażu.

Innym, nieco bardziej kosztownym rozwiązaniem, jest system rynnowy ze stali powlekanej. Charakteryzuje go zwiększona w porównaniu z PVC długowieczność w zakresie wytrzymałości mechanicznej oraz trwałości koloru.

Warto pamiętać, że nie każdy system rynnowy z PVC czy stali powlekanej jest tak samo godny zaufania. Dlatego warto wybierać sprawdzonych dostawców i inwestować w trwałe rozwiązania.

Takim są z całą pewnością kwadratowe systemy rynnowe Q STALYO — nowej ekonomicznej marki z rodziny GALECO. Sposób ich wytwarzania oraz wprowadzone rozwiązania m.in. połączenia rynien wykonywane bez złączek, wpływają na niższą cenę, w porównaniu z podobnymi produktami stalowymi i z PVC. Jednocześnie produkty Q STALYO zachowują przy tym wysoką jakość i wytrzymałości całego systemu. Dużym plusem jest także estetyka systemu, która współgra z nowoczesnymi bryłami budynków.

Montaż

Oba rozwiązania Q STALYO, czyli system PRO (ze stali) i MIX-PRO (ze stalowym poziomem rynnowym i pionami spustowymi z PVC), składają się z niewielkiej liczby elementów (do 20 sztuk), co nie tylko zmniejsza koszt samego systemu, ale również koszty instalacji. Twórcy obu systemów zadbali nie tylko o jakość, ale również o łatwy i szybki montaż. Narożniki o standardowym kącie 90° są uniwersalne, dzięki czemu mogą być montowane w zewnętrznych lub wewnętrznych narożach budynku. Uniwersalne są również zaślepki, umożliwiające estetyczne wykończenie systemu.

Koszt montażu jest czynnikiem, który ma istotny wpływ na ostateczną cenę inwestycji. Najlepiej skontaktować się z kilkoma fachowcami, aby uzyskać od nich dokładną wycenę i porównać oferty. Nie zawsze jednak sama cena powinna być brana pod uwagę przy podejmowaniu decyzji. Trwałość orynnowania i poprawność jego działania zależy w dużej mierze także od właściwego montażu. Dlatego należy zadbać o profesjonalną instalację i zatrudnić specjalistów, którzy mają w tym doświadczenie.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Zostaw komentarz