Monitoring domu – przewodowy czy bezprzewodowy?

O tym, że monitoring domu jest dzisiaj niezbędny, wie każdy inwestor. System przydaje się do podnoszenia poziomu bezpieczeństwa, jak również komfortu życia mieszkańców. Można wdrożyć go nie tylko w obiekcie mieszkalnym, ale też w przedsiębiorstwie. Jednak nie każdy wie, jaki system – przewodowy czy bezprzewodowy wybrać. Tymczasem jest to dość ważna decyzja, którą trzeba podjąć jeszcze na etapie projektowania elektryki w nowo powstającym budynku.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze monitoringu do domu?

Jest niezwykle wiele aspektów, które trzeba rozważyć przy wybieraniu kamer monitoringu. Liczy się nie tylko to, jakiej marki sprzęt kupisz i jakie będą jego parametry techniczne. Równie ważne dla Twojej wygody jest to, w jaki sposób kamera będzie łączyła się z rejestratorem. Może to robić na dwa sposoby:

  • bezprzewodowo przez WIFI,
  • przewodowo, po kablu.

Systemy monitoringu przewodowe

Aby móc zasilać zewnętrzne kamery przewodowe, potrzebne jest podłączenie ich do źródła zasilania, czyli do prądu. To, co jest ich zaletą to stosunkowo niska cena, jak również dość stabilny przesył sygnału. Osoby niezdecydowane mogą wybrać wersję częściową, czyli przewodową kamerę cyfrową, która przesyła obraz do wewnętrznego monitora za pośrednictwem bezprzewodowej sieci WIFI.

Kompleksowa konstrukcja przewodowa składa się z kilku elementów. Jest to przede wszystkim switch POE, który doprowadza zasilanie oraz obsługuje sygnały transmitowane z kamer i nagrywarek. Te ostatnie mogą mieć switch już wbudowany, ale nie jest to popularne rozwiązanie z uwagi na występujące ograniczenia techniczne. Producenci oferują gotowe zestawy, ale dają też możliwość samodzielnego skompletowania monitoringu przewodowego z wszystkimi potrzebami elementami, w cenie, która odpowiada możliwościom finansowym klienta.

Bezprzewodowe systemy monitoringu

Alternatywą dla systemu przewodowego jest modny obecnie monitoring WIFI. Znajdujące się w nich akumulatory pozwalają działać nawet przez rok bez przerwy, jednak uwaga – aby efektywność urządzeń faktycznie była tak wysoka, producenci nie stosują w nich technologii ciągłego nagrywania. W zamian za to użytkownik otrzymuje obraz składający się z klipów.

Zalety monitoringu bezprzewodowego

Największą zaletą systemu bezprzewodowego jest brak konieczności okablowania domu. Pozwala to na zainstalowanie monitoringu bez nadmiernej ingerencji nawet w budynkach, które już istnieją, a nie są dopiero na etapie budowania czy projektowania elektryki. Jednak również i to rozwiązanie ma swoje wady. Dwie główne to – brak ciągłości przesyłanego obrazu oraz konieczność ładowania akumulatora. Bateria może wytrzymać rok, jednak bezpieczniej (w zależności od warunków pogodowych i innych) jest kontrolować stan jej naładowania trzy-cztery razy w roku. Za monitoring WIFI zapłacisz więcej niż za przewodowy.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Zostaw komentarz