Ogrody zimowe, czyli wnętrza pełne światła i przestrzeni

Ogrody zimowe to miejsca, dzięki którym zapewnisz sobie odrobinę lata w samym środku zimy. Odpowiednio zaaranżowane spełnią funkcję jadalni, salonu lub gabinetu. W ogrodzie zimowym nie brakuje przestrzeni i światła – dwóch czynników, które sprawiają, że wnętrze zyskuje urok rodem z XVIII wiecznych oranżerii.

Ogrody zimowe – budowle cenione od wieków

W XVI wieku na północ od Alp budowano pierwsze ogrody zimowe. Ich przeznaczeniem była ochrona roślin cytrusowych przed mrozem. W chłodniejszych porach roku wznoszono drewniane konstrukcje, które od strony południowej miały szklane ściany. Ogrzewano je zwykłymi piecami.

W XVIII wieku ogrody zimowe były symbolem wysokiego statusu społecznego. To w nich bogaci arystokracji urządzali happeningi.

XIX wieczne ogrody zimowe to prawdziwy popis sztuki architektonicznej. O paryskim ogrodzie zimowym księżniczki Matyldy Bonaparte krążą wprost legendy. To dzięki wnętrzu pełnemu słońca i przestrzeni wysoko urodzona dama mogła w samym środku zimy poczuć balsamiczny zapach wiosny.

Dzisiaj jest nie inaczej – ogrody zimowe przywołują wspomnienie rozgrzanych, letnich dni. Wszystko zależy od ich przeznaczenia i roślinności, jaką będziesz w nich hodować.

Kiedy wybudować ogród zimowy?

Ogród zimowy planuj już na etapie budowy domu. Dzięki temu uzyskasz spójną kompozycję architektoniczną, nie narażając konstrukcji na zbytnie nasłonecznienie.

Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby ogród zimowy dobudować do już istniejącej rezydencji (może to być pomieszczenie przylegające do budynku lub nadbudówka na tarasie).

Ogrody zimowe zlokalizowane od strony południowej są bardzo mocno nasłonecznione. Zainwestuj zatem w przesłony zewnętrzne, które ochronią wnętrze przed nadmiernym przegrzaniem.

Ogród zimowy jako miejsce do relaksu

Ogród zimowy to wprost idealne miejsce do relaksu. Możesz w nim przebywać całoroczne, otaczając się egzotycznymi gatunkami krzewów i kwiatów. To także naturalny bufor łączący tradycyjny ogród z domem. Wnętrze często przejrzyste, pełne wpadającego przez ogromne przeszklenia światła.

Salon, jadalnia czy gabinet w ogrodzie zimowym?

Tylko od Ciebie zależy, jak zaaranżujesz ogród zimowy i jaka nadasz mu funkcję. Może on być salonikiem, jadalnią lub gabinetem przeznaczonym do pracy.

Salon w ogrodzie zimowym

Jeśli Twój ogród zimowy jest sporych rozmiarów, nie musisz się ograniczać w jego urządzaniu. Możesz postawić na masywne meble z drewna takiego jak orzech, mahoń czy dąb. Sprawdzi się skórzana kanapa, stolik i wygodny fotel.

Gdy pomieszczenie jest niewielkich rozmiarów, wstaw do niego jasne meble, a na podłodze połóż pastelowy dywan. Przytulności nadadzą bibeloty, takie jak misy, wazony i mnóstwo miękkich, haftowanych poduszek.

Jadalnia pełna światła

Do ogrodu zimowego przeznaczonego na jadalnię, wstaw duży drewniany stół. Wokół ustaw wygodne krzesła wyściełane miękkimi poduszkami. Całości dopełni porcelanowa zastawa w ręcznie malowane motywy. W takim otoczeniu każde danie smakuje lepiej!

Gabinet w ogrodzie zimowym

Gabinet w ogrodzie zimowym to nieszablonowe rozwiązanie. Uwierz jednak, że w otoczeniu pięknych mebli i roślin pracuje się o wiele wydajniej. Co się sprawdzi? Na pewno masywne biurko i sekretarzyk, na którym położysz ważne dokumenty. Pomyśl także o regałach na książki.

Dobór roślinności do ogrodu zimowego to kwestia Twoich upodobań, jednak weź pod uwagę usytuowanie budowli. Nie wszystkie kwiaty i krzewy lubią silne nasłonecznienie, a niektóre wręcz lepiej rozwijają się w cieniu (na przykład drzewka cytrynowe, kaktusy, storczyki). Dobrym pomysłem może być aranżacja zielonej ściany (z roślinami tropikalnymi lub subtropikalnymi). Pamiętaj jedynie o tym, aby roślinność rosła oddalona od grzejników, drzwi wejściowych i często otwieranych okien.

Masz już upragniony ogród zimowy. Teraz tylko pozostaje Ci urządzić go według swojego gustu. Wybierz meble, dodatki i roślinność. Nie obawiaj się eksperymentować z egzotycznymi gatunkami kwiatów i krzewów. Ma być komfortowo i przytulnie.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Zostaw komentarz