Pompa ciepła powietrze-woda – jak działa i czy jest opłacalna?

Pompy ciepła cieszą się stale rosnącym zainteresowaniem, szczególnie w regionach, w których ciężko o przyłącze gazu dla domu czy gospodarstwa. Czym dokładnie są te urządzenia i jak działają? Dlaczego warto w nie inwestować i jakie korzyści niesie ze sobą wykorzystywanie pompy do ogrzewania domu i zapewnienia mieszkańcom ciepłej wody?

  1. Czym jest pompa ciepła powietrze woda?
  2. Jak działa pompa ciepła powietrze woda?
  3. Gdzie sprawdzi się pompa ciepła?
  4. Czy warto inwestować w ogrzewanie przy pomocy pompy ciepła?

Czym jest pompa ciepła powietrze woda?

Pompa ciepła jest urządzeniem wykorzystującym odnawialne źródła energii, w związku z czym zaliczamy ją do rozwiązań OZE. Z tego powodu z jednej strony możemy zadbać o bardziej ekologiczne ogrzanie domu, a z drugiej – w dłuższej perspektywie czasu – zauważalnie obniżamy swoje rachunki. Istnieją różne rodzaje pomp ciepła, a montaż konkretnego z nich zależy od dostępnych w naszym domu możliwości technicznych oraz naszego budżetu. Z ich pomocą możemy nie tylko ogrzać budynek, ale także zapewnimy sobie ciepłą wodę.

Jak działa pompa ciepła powietrze woda?

Pompa ciepła powietrze woda działa w oparciu o trzy główne elementy: dolne źródło, obieg chłodniczy oraz górne źródło. Tym pierwszym jest miejsce, z którego urządzenie pobiera powietrze o niewielkiej temperaturze oraz ciśnieniu. Górnym źródłem określany strefę instalacji, która dostarcza nam ciepło i pozwala na ogrzanie domu oraz wody. Obieg powietrza jest możliwy właśnie dzięki elementowi chłodniczemu, w którym dochodzi do wymiany ciepłego i zimnego powietrza. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie: https://problast.com.pl/pompy-ciepla-powietrze-woda/.

Gdzie sprawdzi się pompa ciepła?

Najczęściej na pompę ciepła decydujemy się w sytuacji, gdy nie możemy korzystać w domu z przyłącza gazowego. Nie wszędzie w Polsce instalacja ta jest dość rozbudowana, aby można było się do niej podłączyć, a koszt utworzenia punktu dla pojedynczego gospodarstwa jest bardzo duży, przez co rzadko mamy możliwość choćby rozważyć jego przygotowanie. W takim przypadku pompa ciepła jest relatywnie najlepszym i – na dłuższą metę – najtańszym wyborem, szczególnie w czasie, gdy inne paliwa, jakie możemy wykorzystać do ogrzania domu, stają się powoli coraz droższe i mniej dostępne.

Rozważając montaż pompy ciepła powietrze woda musimy wziąć jednak pod uwagę, że nie jest to rozwiązanie tanie. Na sam sprzęt oraz robociznę, w zależności od instalacji, musimy poświęcić zwykle kilkadziesiąt tysięcy złotych. Z tego powodu warto sprawdzić, czy mamy możliwość skorzystać z dofinansowania, a jeżeli tak to w jakiej wysokości.

Czy warto inwestować w ogrzewanie przy pomocy pompy ciepła?

Pomimo dużych kosztów początkowych korzystanie z pompy ciepła niesie ze sobą wiele korzyści. Do najważniejszych z nich zaliczymy między innymi:

  • dostęp do zielonej energii i możliwość obniżenia emisji CO2 dla gospodarstwa, jako że to forma zaliczana do OZE;
  • korzystanie ze sprzętu o wysokiej wydajności i klasie energetycznej, które zapewnia stały dostęp do ciepła i ciepłej wody;
  • mniejsze koszty eksploatacji, niż to ma miejsce w przypadku kotła gazowego;
  • możliwość zapewnienia sobie jeszcze większego komfortu w przypadku połączenia pompy z ogrzewaniem podłogowym.

Jeżeli rozważamy zakup pompy ciepła do naszego domu, warto dobrze przemyśleć tę inwestycję, a także skorzystać z możliwie najlepszych dostępnych pod ręką rozwiązań. Pamiętajmy, że to instalacja mająca służyć nam latami, w związku z czym nie warto na niej oszczędzać.

Źródło zdjęcia: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Zostaw komentarz