Poradnik dla przyszłych właścicieli domów jednorodzinnych – jak wybrać odpowiedni projekt?

Budowa domu jednorodzinnego to zawsze kosztowna inwestycja – która, co więcej, ma służyć inwestorowi i jego rodzinie przez długie lata. To właśnie dlatego do budowy domu należy się należycie przygotować. I chociaż wiele zależy od indywidualnych potrzeb i oczekiwań, są pewne uniwersalne wskazówki, dzięki którym łatwiej jest wybrać projekt, który spełni oczekiwania Twoje i Twoich bliskich.

Wybieramy projekty domów jednorodzinnych – od czego zacząć?

W gruncie rzeczy o potencjalnym projekcie domu jednorodzinnego należy pomyśleć… jeszcze przed zakupem działki. Owszem, na wielu działkach – np. położonych na nowych osiedlach budowlanych na obrzeżach miast – będziesz miał duże możliwości wyboru projektu. Niemniej trzeba mieć świadomość tego, że każda działka ma pewne ograniczenia wynikające z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Może się zatem okazać, że na kupionej działce nie będzie można postawić budynku o pożądanej przez Ciebie wysokości czy mającego konkretny typ dachu.

Nawet jeśli miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie stoi na przeszkodzie, warto spojrzeć na swoje oczekiwania i potrzeby i zastanowić się, czy nie są one w sprzeczności do specyfiki działki. Na przykład dom parterowy powinien znajdować się na działce, która będzie bardzo dobrze oświetlona, by optymalnie wykorzystać promienie słoneczne.

Jak zapoznać się z projektami domów i na co zwracać uwagę?

Załóżmy, że kupiłeś działkę i teraz oglądasz projekty domów jednorodzinnych. Oto kilka uniwersalnych wskazówek, które pomogą Ci dokonać odpowiedniego wyboru:

  • Dobrze przeanalizuj potrzeby swoje i swoich bliskich – brzmi jak banał? A jednak z doświadczenia wiemy, że wielu inwestorów wybiera domy zbyt małe, lub zbyt duże. Domem zbyt małym nazywamy taki, który – choć w teorii daje każdemu domownikowi swoją przestrzeń życiową – w praktyce nie pozostawia żadnego marginesu. Pojawienie się kolejnego dziecka w rodzinie, a nawet odwiedziny bliskich z noclegiem, szybko weryfikują taki dom jako zbyt mały. Dom zbyt duży to z kolei taki, w którym znaczna przestrzeń jest niewykorzystywana. Staje się on wówczas kosztowny w eksploatacji;
  • Daj sobie margines błędu – kontynuując wątek poruszony wyżej… Jeżeli nie dysponujesz środkami finansowymi, które umożliwiają Ci wybudowanie domu większego niż taki, który odpowiada Twoim obecnym potrzebom, możesz postawić na dom rozwojowy. W takich okolicznościach najpierw urządza się np. parter, a poddasze, pełniące funkcję strychu, w razie potrzeby można przearanżować na przestrzeń użytkową. Polecamy zapoznać się z projektami domów w ofercie pracowni Domowe Klimaty;
  • Sprawdź, jakie zmiany można wprowadzić w projekcie – pamiętaj, że salon i jadalnia powinny znajdować się w części zachodnio-południowej, a strefy dzienna i nocna być od siebie oddzielone. Przed kupnem projektu upewnij się, że można w nim wprowadzić zmiany, takie jak stworzenie lustrzanego odbicia, usunięcie niepotrzebnej ściany działowej czy wręcz przeciwnie – dodanie innej. Dzięki temu budynek będzie lepiej dopasowany do potrzeb Twojej rodziny.

Jeżeli szukasz biura architektonicznego, które oferuje wysokiej jakości projekty domów parterowych, piętrowych i z poddaszem użytkowym, zapoznaj się z ofertą domoweklimaty.pl.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Zostaw komentarz