Różnice między kotłem a piecem grzewczym

Żyjemy w klimacie, w którym przez większość część roku towarzyszy nam chłód. Z tego powodu dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić sobie w domach i mieszkaniach komfort cieplny. O ile nie mają z tym problemu właściciele nieruchomości podłączonych do sieci ciepłowniczej, o tyle w innym przypadku samodzielnie trzeba wybrać źródło ogrzewania. Możliwości jest sporo, do wyboru są bowiem różnorodne piece grzewcze i kotły. Dowiedz się, jaka jest pomiędzy nimi różnica.

Czym jest komfort cieplny?

Komfort cieplny definiowany jest jako stan zrównoważonego bilansu cieplnego człowieka. Mówiąc prościej jest to stan, w którym nie jest nam ani za gorąco, ani też za zimno. O ile nie mamy wpływu na temperaturę na zewnątrz, o tyle w pomieszczeniach możemy ją regulować, aby osiągnąć pełen komfort. Jest to niezwykle istotne, ponieważ znaczne odchylenia od normy mogą negatywnie wpłynąć na nasze samopoczucie i zdrowie, co potwierdza przedstawiciel sklepu 499.pl z urządzeniami grzewczymi.

Zbyt wysoka temperatura może być przyczyną omdleń, wyczerpania, a nawet udaru, natomiast zbyt niska może doprowadzić do wychłodzenia organizmu, a w najgorszym przypadku nawet do hipotermii. Z tego powodu należy dołożyć wszelkich starań, aby zapewnić sobie w pomieszczeniach komfort cieplny, a ten odczuwamy wtedy, kiedy temperatura oscyluje w granicach 22°C. W związku z tym warto dobrać takie urządzenie grzewcze, które nam ten stan zapewni, wyjaśnia nasz rozmówca.

Kocioł czy piec grzewczy?

W sklepach z urządzeniami grzewczymi mamy do wyboru kotły oraz piece grzewcze. I choć pojęcia te często są ze sobą mylone, a także używane synonimicznie, istnieją pomiędzy nimi znaczne różnice, które wynikają przede wszystkim ze sposobu działania.

  • Kocioł – kocioł to najważniejszy element odpowiadający za pracę całego systemu grzewczego. Jego głównym zadaniem jest przekazywanie ciepła z wykorzystaniem czynnika grzewczego. Mówiąc prościej, w najpopularniejszych kotłach czynnikiem grzewczym jest woda, którą kocioł przekazuje do kaloryferów, dzięki czemu ciepło zostanie równomiernie rozprowadzone do wszystkich pomieszczeń. Sam kocioł go nie magazynuje, jest on bowiem jedynie najważniejszym punktem dowodzenia centralnego ogrzewania. To dzięki niemu odczuwamy komfort cieplny, tym bardziej, że nowoczesne kotły mają możliwość regulacji temperatury za pomocą zaworów termostatycznych.
  • Piec grzewczy– piec działa na zupełnie innej zasadzie niż kocioł, ponieważ odpowiada on za ogrzewanie miejscowe – ogrzewa jedynie pomieszczenie, w którym jest umieszczony. Duża powierzchnia grzejna, która się nagrzewa, oddaje ciepło do otoczenia, nie ma jednak możliwości regulacji temperatury. Piece charakteryzują się ponadto atrakcyjnym wyglądem, czego doskonałym przykładem są wolnostojące piecyki pelletowe. Dzięki odpowiedniemu designowi oprócz walorów grzewczych pełnią również funkcje estetyczne. Duży wybór różnych rozwiązań projektowych pozwala bez trudu znaleźć piecyk, który będzie pasował formą do wnętrza urządzonego w każdym stylu, od bardzo nowoczesnego, przez tradycyjnie eleganckie, aż po utrzymane w charakterze rustykalnym.

Podsumowując, zarówno kotły, jak i piece grzewcze odpowiadają za ogrzewanie pomieszczeń. Pierwsze z nich są jednak centralnym punktem systemu ogrzewania, drugie natomiast działają miejscowo.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Zostaw komentarz