Szczególne właściwości wyrobów wapienno-piaskowych

Wśród materiałów budowlanych znajduje się szeroki wybór różnego rodzaju produktów. Często zdarza się, że w ramach jednego rodzaju materiału murowego wyodrębnić można kilka grup produktowych np. elementy silikatowe najczęściej występują w postaci bloczków, jednakże wciąż można je znaleźć także w postaci tradycyjnej cegły silikatowej. Sprawdź, czym silikaty charakteryzują się w praktyce?

Wyroby silikatowe

Silikaty są wyrobami wapienno-piaskowymi, powstającymi z połączenia piasku, wapna i niewielkiej ilości wody. Po odpowiednim zmieszaniu surowców, następuje etap formowania produktu pod ciśnieniem, z wykorzystaniem pras hydraulicznych lub mechanicznych. Odpowiednio uformowane elementy na końcowym etapie produkcji ulegają utwardzeniu w autoklawach w warunkach wysokiej temperatury i przy udziale pary wodnej pod wysokim ciśnieniem.

W trakcie trwania pocesu autoklawizacji silikaty nabierają odpowiednich właściwości fizycznych, co przekłada się m.in. na ich wysoką trwałość i wytrzymałość.

Silikat we współczesnym budownictwie, to głównie bloczki drobnowymiarowe

Obecnie podstawowym asortymentem silikatowym są bloczki silikatowe z powodzeniem stosowane do budowy ścian nośnych, nienośnych oraz fundamentowych i piwnicznych, w każdym rodzaju budownictwa. Bloczki przez lata swojej produkcji ulegają ciągłemu rozwojowi, tak aby zapewniać jak największą prostotę prowadzenia prac np. silikaty z Systemu Budowy H+H oferowane są w postaci bloczków profilowanych na pióro i wpust z pochwytem montażowym. Jest to rozwiązanie, które z jednej strony umożliwia prowadzenie prac murarskich bez konieczności wypełniania spoiny pionowej, a z drugiej zdecydowanie ułatwia prawidłowe ustawienie bloczków w warstwie.

Cegły silikatowe kiedyś asortyment podstawowy, jakie ma wykorzystanie obecnie?

Cegła wapienno‑piaskowa to rodzaj silikatu tradycyjnego, formę cegieł przyjmowały pierwsze produkowane elementy silikatowe, jest to materiał o długiej historii, produkowany od lat. W przypadku Systemu Budowy H+H elementy tradycyjne stanowią obecnie uzupełnienie asortymentu silikatowego. Cegły wapienno-piaskowe wciąż znajdują zastosowanie przy murowaniu obudowy szachtów, wykonywaniu warstw osłonowych ściany trójwarstwowej, czy też przy tworzeniu elementów małej architektury.

Dlaczego warto zdecydować się na silikaty?

Szeroka oferta materiałów silikatowych powoduje, że w prosty sposób można dobrać rozwiązanie odpowiednie dla realizowanej inwestycji. Za wyborem elementów silikatowych przemawiają także korzystne cechy materiałowe. Z silikatów można wznosić przegrody o podwyższonych wymaganiach z zakresu izolacyjności akustycznej – przegrody silikatowe są doskonałą barierą chroniącą przed przenoszeniem się nieprzyjemnych dźwięków. Drugą bardzo istotną zaletą silikatów jest ich wysoka wytrzymałość umożliwiająca tworzenie z nich nawet bardzo wymagających przegród. Ponadto ściany z elementów silikatowych mają

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Zostaw komentarz