Tarcze diamentowe do cięcia betonu

Tarcze diamentowe do betonu i ich podstawowe rodzaje

Tarcze diamentowe to szeroka grupa narzędzi przeznaczonych do obróbki materiałów budowlanych. Jej główne podgrupy to tarcze do (1) cięcia i (2) szlifowania. W artykule zostaną omówione tarcze diamentowe do betonu należące do pierwszej podgrupy. Służą one do przecinania materiałów betonowych z użyciem szlifierek kątowych, pił stołowych i przecinarek spalinowych oraz elektrycznych. Tworzą one pod względem przeznaczenia zróżnicowaną i jednocześnie największą rodzinę narzędzi diamentowych. Główną przyczyną tego stanu rzeczy są zróżnicowane właściwości poszczególnych gatunków betonu wykorzystywanych w nowoczesnym budownictwie. Projektując tarcze diamentowe do betonu, producenci, np. Klingspor, biorą pod uwagę nie tylko właściwości jego poszczególnych gatunków, ale także istotne cechy innych pokrewnych materiałów budowlanych, które można przecinać takimi narzędziami. Dlatego tarcza diamentowa do betonu może być albo ogólnego przeznaczenia (uniwersalna), albo specjalistyczna, czyli o zawężonym zakresie zastosowania materiałowego.

Uniwersalna tarcza diamentowa do betonu i jej podstawowe wykonania

Tarcza diamentowa do betonu ogólnego przeznaczenia jest produkowana w trzech podstawowych wariantach konstrukcyjnych: jako (1) segmentowa spiekana, (2) segmentowa spawana laserowo i (3) mająca spiekany pierścieniowy segment turbo. Dwa pierwsze warianty omawianych narzędzi mają oddzielne ostrza segmentowe, tzw. segmenty diamentowe. W pierwszym z nich zostały one zamontowane do stalowego korpusu tarczy z użyciem technologii spiekania, a w drugim – spawania laserowego. Segmentowe, spiekane tarcze diamentowe przeznaczone są do cięcia betonów, których twardość jest niska (C8/10 dla tzw. betonu zwykłego) lub co najwyżej średnia C25/C30. Przy tym doskonale nadają się do cięcia innych popularnych materiałów stosowanych w budownictwie, np. pustaków, cegieł czy kamienia. Z kolei tarcze segmentowe wykonane w technologii spawania laserowego mają znacznie wyższą wytrzymałość mechaniczną połączenia stalowego dysku z segmentem tnącym. Są odporne na ekstremalne przeciążenia, które występują m.in. podczas cięcia twardego kamienia czy żelbetonu. Narzędzia te umożliwiają zastosowanie dużych posuwów i uzyskanie wysokiej wydajności cięcia. Można nimi przecinać zarówno betony o niskiej i średniej twardości, pustaki, cegły czy kamień, jak również żelbeton. Jak wiadomo, ostatniego z wymienionych materiałów nie wolno ciąć tarczami z segmentami spiekanymi ze względów bezpieczeństwa pracy; a dokładniej mówiąc z powodu dużego ryzyka wyrwania segmentu, co może stać się przyczyną doznania przez użytkownika narzędzia poważnych obrażeń. Z kolei trzeci rodzaj omawianych narzędzi, tj. tarcze diamentowe turbo, mają takie samo przeznaczenie materiałowe jak tarcze do betonu z segmentami spiekanymi. Zastosowano w nich pierścieniowy segment ryflowany bocznie, a do jego zamocowania na obwodzie dysku tarczy użyto technologii spiekania. Tarcze diamentowe turbo tną równie efektywnie jak tarcze spiekane segmentowe, ale krawędź po cięciu jest znacznie wyższej jakości. Dlatego stosuje się je do zadań wymagających od wykonawcy budowlanego dużej dokładności pracy i wysokiej estetyki (np. cięcie dachówek ceramicznych). Nie nadają się jak segmentowe tarcze spiekane do cięcia żelbetonu. W ich wypadku podczas obróbki tego materiału dochodzi do spaczenia pierścieniowego segmentu, które czyni narzędzie niezdatnym do pracy.

Specjalistycznego przeznaczenia tarcze diamentowe do betonu

Specjalistyczne tarcze diamentowe do betonu są segmentowe i wykonane we wspomnianej technologii laserowej. Wśród tych narzędzi wyróżnia się dwa rodzaje tarcz do betonu twardego i abrazyjnego (świeżego). Różnią się one głównie składem spoiwa segmentów diamentowych i związaną z tym ich twardością. Tarcze do betonu twardego mają spoiwo miękkie, natomiast do świeżego (abrazyjnego) – twarde i dodatkowo specjalne 3 skośne segmenty ochronne rozmieszczone co 120°. Ich funkcją jest zabezpieczenie połączenia laserowo spawanego segmentów tnących ze stalowym korpusem przed starciem na skutek cięcia abrazyjnego materiału. Tarcze diamentowe do betonu twardego zgodnie z ich nazwą stosuje się do cięcia twardych gatunków betonu, dla których dolną granicą jest twardość oznaczona jako C30/37. Używa się ich również do obróbki starego betonu i żelbetonu. Oprócz materiałów betonowych, narzędzia te wykorzystuje się do cięcia twardych materiałów kamiennych, najczęściej granitu. Z kolei tarczami diamentowymi do betonu abrazyjnego tnie się świeży beton, a także takie materiały abrazyjne: asfalt, piaskowiec czy jastrych.

Specjalne rozwiązania stosowane w tarczach diamentowych do betonu

Celem ich jest zwiększenie trwałości tarcz, ułatwienie pracy i zmniejszenie jej uciążliwości. Jednym z takich rozwiązań, o którym warto wspomnieć, jest zastosowanie ziarna diamentowego w otulinie tytanowej, które znacznie wydłuża żywotność tarcz. Przykładem takiego narzędzia jest tarcza diamentowa do betonu 230 Klingspor DT 900 B SPECIAL. Kolejnym rozwiązaniem są wielowarstwowe korpusy typu „Sandwich”. Korzyścią z ich zastosowania jest znaczne obniżenie hałasu podczas cięcia. Przykładem takiego narzędzia jest tarcza diamentowa do betonu 230 Klingspor DT 900 US SPECIAL. Hałas obniżają także laserowo nacinane korpusy typu Detenso. Taki korpus posiada np. tarcza diamentowa do betonu 230 mm Klingspor DT 900 UD SPECIAL.

Rozmiary uniwersalnych i specjalistycznych tarcz diamentowych do betonu

Są one znormalizowane i wynoszą od 115 do 500 mm. Tarcze mające średnice 115-230 mm stosuje się w szlifierkach kątowych, zaś od 300 do 500 mm – w przecinarkach stołowych i ręcznych, w tym z napędem spalinowym. Co ważne, ze względów bezpieczeństwa pracy w przecinarkach spalinowych mogą być jedynie stosowane tarcze segmentowe wykonane w technologii spawania laserowego. Jakość wykonania tarczy diamentowej do betonu warunkuje nie tylko wydajność i bezpieczeństwo pracy, ale także jej koszty. Dlatego należy stosować tarcze sprawdzonych i renomowanych wytwórców. Jednym z nich jest Klingspor, który swoje tarcze oferuje w trzech liniach jakościowych EXTRA, SUPRA i SPECIAL, które są optymalnie dostosowane do zróżnicowanych oczekiwań profesjonalistów z budownictwa. Więcej informacji na https://sklep.klingspor.pl/66-tarcze-diamentowe-do-betonu

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Zostaw komentarz