Wkłady kominkowe. Przydatne funkcje, o których warto pamiętać przy zakupie

Wkłady kominkowe to inwestycja na długie lata. Dlatego warto zastanowić się jakiego kominka potrzebujemy i jakie będzie on pełnił funkcje w naszym domu.

Kominki często są podstawowym elementem nowo budowanych domów. Co ciekawe, zazwyczaj nie są instalowane jako element grzewczy, ale dekoracyjny. Obserwowanie palącego się drewna działa relaksująco i tworzy przytulną atmosferę. Kominek idealnie nadaje się na chłodne wieczory w rodzinnym gronie czy romantyczną kolację we dwoje. Dlatego warto zadbać o to, by wybrać kominek dopasowany do warunków i naszych potrzeb.

Nie warto kupować urządzeń najtańszych. Te wysokiej jakości, od sprawdzonych producentów pozwolą cieszyć się trwałym i odpornym na działanie wysokich temperatur kominkiem przez wiele lat. Z kolei kupno taniego wkładu kominkowego o kiepskiej jakości i równie słabych parametrach może pociągnąć za sobą po niedługim czasie znaczne wydatki i niezadowolenie użytkowników.

Wkłady kominkowe – tradycyjne i z płaszczem wodnym

Różnica w doborze wkładu kominkowego zależy w dużej mierze od tego czy będzie on pełnił głównie funkcję dekoracyjną czy będzie urządzeniem grzewczym. Wkłady kominkowe mogą być np. tradycyjne lub z płaszczem wodnym. Podczas gdy pierwszy rodzaj, dostępny w wielu kształtach, rozmiarach i modelach, zazwyczaj stosuje się w przypadku kominków dekoracyjnych, wkłady z płaszczem wodnym mają też funkcję praktyczną ogrzewania pomieszczeń. Z tego też względu dodatkowo są wyposażone w instalację obiegu wody.

W przypadku gdy kominek jest głównym źródłem ogrzewania domu, moc wkładu kominkowego powinna odpowiadać przyjętemu zapotrzebowaniu na ciepło. Jeżeli jego funkcja będzie jedynie dekoracyjna czy wspomagająca system grzewczy – jego moc może być mniejsza. Wkład kominkowy często ma w opisie powierzchnię lub kubaturę, którą jest w stanie ogrzać.

Moc wkładu kominkowego zależy od wielkości pomieszczenia, w którym będzie instalowany kominek. Jeśli moc będzie zbyt duża pomieszczenie może być przegrzane, jeśli zbyt mała – nie zostanie ogrzane w wystarczającym stopniu. Wkłady kominkowe różnego rodzaju dostępne są na https://www.defrohome.pl/.

Przy wyborze wkładu kominkowego oprócz mocy grzewczej warto wziąć pod uwagę także takie kwestie jak rodzaj, wygląd czy specyfika korpusu. Zdecydowanie warto zwrócić uwagę na parametry grzewcze takie jak m.in. sprawność, zużycie drewna czy czas palenia przy jednorazowym załadunku opału, który powinien mieć kategorię C.

Wkłady kominkowe wysokiej jakości, czyli jakie?

Wkład kominkowy musi być odporny na korozję, a także powinien mieć dużą zdolność akumulacji ciepła by oddawać je przez pewien czas jeszcze po wygaszeniu.

Nowoczesne wkłady kominkowe mają rozwiązania, dzięki którym można np. dłużej zachować czystość szyby w drzwiczkach. Często jest to tzw. kurtyna powietrzna, czyli nawiew powietrza do paleniska szczeliną wokół szyby, który odpycha od niej cząstki smoliste.

Warto również pamiętać o tym, że by wkład mógł prawidłowo pracować, pomieszczenie, w którym działa powinno mieć doprowadzoną odpowiednią ilość świeżego powietrza.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Zostaw komentarz