Wszystko, co należy wiedzieć o piłach stolarskich. Przewodnik

Piły stolarskie są w najprostszym możliwym ujęciu narzędziami przeznaczonymi do tego, by dzielić określone materiały na mniejsze fragmenty. Oczywiście w zależności od przeznaczenia będą różniły się wielkością zębów, rodzajem ostrza czy kształtem. Piły dla stolarzy dostępne na rynku mają różne ustawienie zębów. Są bowiem przystosowane do cięcia drewna miękkiego, twardego. Jakie możemy wyróżnić rodzaje pił?

Piły kątowe

Cechują się przede wszystkim niezwykłą precyzją cięcia. Mogą być z powodzeniem wykorzystywane nie tylko do formowania drewna, ale również materiałów drewnopochodnych. Stosowane są głównie do tworzenia skosów na krawędziach materiału. Godny uwagi jest fakt, że w porównaniu do maszyn radialnych ostrza mogą się w nich poruszać tylko w dwóch płaszczyznach. Należy zaznaczyć, że omawiany rodzaj pił jest wyposażony w różne udogodnienia. Warto wśród nich wymienić blokadę typowych kątów, magnetyczny liniał pomiarowy czy wbudowany odciąg trocin.  Można zaobserwować, że z roku na rok coraz większa liczba zakładów zaopatruje się w używane piły stolarskie tego rodzaju.

Piły radialne

Warto wiedzieć, że piła radialna bardzo często nazywana jest kapówką. W najprostszym możliwym ujęciu jest to wyspecjalizowana maszyna służąca do przecinania materiałów pod odpowiednim kątem. Jest to możliwe dzięki konstrukcji wspomnianego urządzenia. Element tnący jest bowiem zawieszony nad stołem na specjalnym ramieniu. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że ramię będzie przemieszczało się ruchem wahadłowym w stosunku do pionowej osi, na której jest zamocowane. Pracownicy mogą również pochylać ostrze tnące w wybranym przez siebie kierunku. W rezultacie skośne cięcia będą wykonywane zarówno w pionie, jak i w poprzek. Należy dodać, że urządzenia są idealnie dostosowane do obróbki większych płyt.

Piły ścienne

Piły ścienne są profesjonalnymi urządzeniami wykorzystywanymi do wycinania różnego rodzaju otworów w pionowych powierzchniach. W zdecydowanej większości przypadków stosowane są do otworowania ścian pod montaż stolarki drzwiowej lub okiennej. Warto wiedzieć, że najnowsze modele pił ściennych dostępne na rynku zostały wyposażone przez producentów w chwytaki pneumatyczne posiadające funkcję automatycznego przejazdu agregatu w dwóch osiach. Godny uwagi jest fakt, że stosowane są również wersje z pneumatycznym przestawianiem agregatu czy rysikiem. Istnieje także możliwość montowania w piłach ostrzy tarczowych o różnej średnicy. Oczywiście będzie to miało wpływ na wydajność urządzenia, a także głębokość wykonywanego cięcia.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Zostaw komentarz