Juta na metry – gdzie kupić i do czego wykorzystać tkaninę?

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Juta to w 100% naturalny i biodegradowalny materiał, który znalazł zastosowanie w wielu branżach. Zaraz obok bawełny jest jednym z najpopularniejszych i najtańszych surowców, używanych do produkcji m.in. ekologicznych opakowań, worków na pieczywo i dekoracji. Poznaj wszystkie właściwości juty.

Juta to materiał, który od lat cieszy się dużym zainteresowaniem w ogrodnictwie, szkółkarstwie i budownictwie. Dzięki swoim właściwościom ma również stałe grono wielbicieli w branży biżuterii artystycznej i florystyce. Surową, delikatnie połyskującą jutę można spotkać obecnie również jako element wystroju wnętrz.

Co to jest juta i jak powstaje?

Juta to surowiec pochodzenia roślinnego, z którego produkowana jest tkanina o oryginalnym, płóciennym splocie. Powstaje z włókna łodygowego rośliny o tej samej nazwie – juty uprawianej w gorącym i wilgotnym klimacie, m.in. na terenie Pakistanu i Chin. Na rynku zazwyczaj występuje pod postacią worków, płacht materiału lub sznurka, najczęściej w naturalnym, beżowym kolorze. Juta sprzedawana jest w sklepach ogrodniczych oraz w sklepach z materiałami i dodatkami krawieckimi.

Jakie są właściwości juty?

  • Materiał jutowy jest niezwykle wytrzymały i odporny na warunki atmosferyczne.
  • Włókna jutowe charakteryzują się higroskopijnością, co sprawia, że świetnie nadają się do produkcji opakowań. Opakowania jutowe pochłaniają wilgoć z otoczenia, ale nie przepuszczają jej do środka.
  • Juta to materiał, który można spotkać w praktycznie każdym kolorze. Włókna jutowe z łatwością poddają się barwieniu, jednak dużo trudniej się je bieli. Naturalne włókna jutowe wyróżniają się delikatnym połyskiem i zapachem typowym dla tworzyw naturalnych.
  • Pod wpływem silnych promieni słonecznych tkanina jutowa może wypłowieć, a pod wpływem silnych detergentów myjących odbarwić się lub zniszczyć. Tkaninę zaleca się prać ręcznie przy użyciu delikatnego mydła, w letniej wodzie.
  • Juta jest materiałem biodegradowalnym, przeznaczonym do recyklingu. W zależności od wilgotności pełny rozkład juty zajmuje od 3 tygodni do 2 miesięcy.

Juta – zastosowanie materiału

Tkanina jutowa ma szerokie zastosowanie w ogrodnictwie. Stosuje się ją najczęściej do zabezpieczania pni oraz brył korzeniowych. Juta chroni rośliny przed nadmierną utratą wody, wysychaniem, rozwojem pleśni i grzybów, a także przed uszkodzeniami mechanicznymi, np. podczas transportu ze sklepu do domu. Sznurki i taśmy jutowe z kolei wykorzystuje się w budownictwie oraz we florystyce i rękodziele. Świetnie sprawdza się do związywania bukietów kwiatów, wyplatania makramy oraz produkcji ekologicznej biżuterii.

W ostatnich latach juta stała się materiałem powszechnie stosowanym w wykończeniu wnętrz inspirowanych naturą. Dobrze komponuje się z wnętrzami w stylach boho, skandynawskim i rustykalnym. Tkaniny jutowe są wykorzystywane do tworzenia m.in. dywaników, obrusów oraz poszewek na poduszki i pufy. Produkuje się z nich także opakowania na prezenty i wielorazowe worki na pieczywo.

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Zostaw komentarz