Jak działa ogrzewanie na podczerwień?

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Inwestorzy mają obecnie do wyboru wiele systemów grzejnych. Coraz większą popularnością cieszą się ekologiczne rozwiązania bazujące na technologiach zasilanych energią elektryczną, którą można pozyskiwać z odnawialnych źródeł. Należy do nich technologia podczerwieni. Na czym polega ogrzewanie w ten sposób?

Czym jest promieniowanie podczerwone?

Chociaż brzmi to bardzo nowocześnie, ogrzewanie na podczerwień znane jest od dawna. To odpowiednik najbardziej naturalnej formy ogrzewania, czyli ciepła pochodzącego ze słońca. Nawet przy ujemnej temperaturze, stając w promieniach słońca, odczuwamy przyjemne ciepło. Zjawisko to znamy jako promieniowanie podczerwone. Należy w tym miejscu dodać, że każde ciało, którego temperatura jest wyższa od zera bezwzględnego, emituje promieniowanie cieplne. Im wyższa temperatura, tym więcej ciepła zostaje oddane do otoczenia. Na tej właśnie zasadzie oparto działanie dostępnych w naszym asortymencie folii grzewczych na podczerwień. Skuteczność takich produktów polega na tym, że nie ogrzewa powietrza, lecz ściany, przedmioty czy osoby znajdujące się na danej przestrzeni. Dzięki temu znacząco ograniczona zostaje utrata ciepła. Innymi słowy, takie instalacje okazują się bardzo wydajne, pomagając w zmniejszeniu kosztów eksploatacyjnych na ogrzanie domu lub mieszkania.

Czy ogrzewanie na podczerwień może zastąpić inne instalacje grzewcze?

Na tak postawione pytanie należy odpowiedzieć twierdząco. Właściwie rozmieszczona folia grzewcza pozwala na równomierne rozprowadzenie ciepła w pomieszczeniu, a także łatwe uzyskanie pożądanej temperatury. Z tego względu stanowi dobrą alternatywę dla innych nowoczesnych systemów ogrzewania o podobnych właściwościach. Zarazem okazuje się lepszym wyborem od tradycyjnych grzejników konwektorowych, które ogrzewają powietrze, przez co w poszczególnych miejscach danego pomieszczenia panuje różna temperatura. Ogrzewanie na podczerwień w postaci folii grzewczej najczęściej umieszcza się na posadzce, pod wierzchnią warstwą podłogi. W ten sposób ciepło zostaje przekazane do paneli lub płytek, a następnie do elementów znajdujących się na podłodze. Dla lepszego efektu można zastosować także folię grzewczą sufitową, ukrytą pod płytami gipsowymi.

Zalety ogrzewania na podczerwień

O wielu zaletach wspomnieliśmy już w poprzednich akapitach, jednak na tym korzyści z takiego rozwiązania bynajmniej się nie kończą. Dla wielu inwestorów duże znaczenie będą mieć kwestie finansowe. Możemy ich od razu uspokoić, że takie systemy należą do najtańszych, a jednocześnie zużywających najmniej prądu. To jednak nie wszystko, gdyż wyróżniają się także niskim kosztem montażu. Nie wymagają przecież instalacji sieci grzejników, kotła grzewczego czy komina do odprowadzania spalin. Ogrzewanie na podczerwień okazuje się także bardzo bezpieczne w eksploatacji, a cały system charakteryzuje się długą żywotnością oraz niską awaryjnością. Po stronie zalet należy też dopisać całkowitą automatyzację. Najważniejsza cecha takiego ogrzewania to jednak bardzo duża wydajność.

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Zostaw komentarz