Płyty z betonu architektonicznego – do wnętrz i na zewnątrz

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Beton architektoniczny należy do coraz chętniej wykorzystywanych materiałów wykończeniowych, choć nie tylko. Ta odmiana betonu wyróżnia się ciekawą estetyką, trwałością oraz właściwościami, które czynią go surowcem uniwersalnym i sprawdzającym się w rozmaitych zastosowaniach. Jakie właściwości posiada beton architektoniczny? Dlaczego warto go wykorzystać we wnętrzach lub na zewnątrz obiektów?

Beton architektoniczny należy do coraz chętniej wykorzystywanych materiałów wykończeniowych, choć nie tylko. Ta odmiana betonu wyróżnia się ciekawą estetyką, trwałością oraz właściwościami, które czynią go surowcem uniwersalnym i sprawdzającym się w rozmaitych zastosowaniach.

Jakie właściwości posiada beton architektoniczny? Dlaczego warto go wykorzystać we wnętrzach lub na zewnątrz obiektów?

Właściwości betonu architektonicznego

Beton architektoniczny od typu budowlanego odróżnia przede wszystkim zawartość cementu hutniczego. Pozostałe składniki są takie same. To jednak cement hutniczy w dużej mierze decyduje o tym, że płyty z betonu architektonicznego oferują trwałość, odporność na warunki zewnętrzne czy uszkodzenia mechaniczne, a ponadto wyjątkową estetykę.

Tak wykonane płyty nierzadko mają w swoim składzie dodatek plastyfikatorów oraz upłynniaczy. Stosuje się również naturalne barwniki, które poszerzają paletę kolorystyczną płyt betonowych. Plastyfikatory i upłynniacze decydują zaś o podatności na formowanie, dzięki czemu można liczyć na płyty w różnych formatach czy kształtach.

Właściwości betonu architektonicznego

Z pozostałych właściwości wymienia się termoizolacyjność. Płyty z betonu architektonicznego mogą być nie tylko izolatorem termicznym, ale i dźwiękowym.

Mowa o elementach, które nie poddają się działaniu czynników zewnętrznych, w tym warunków atmosferycznych. Betonowe elementy nie tracą na swoich właściwościach, kolorystyce czy estetyce mimo narażenia na wysokie i niskie temperatury, promieniowanie słoneczne, wilgoć oraz zanieczyszczenia. Z tego względu sprawdzają się nie tylko jako elementy wykończeniowe do wnętrz, ale i chociażby na okładziny elewacyjne.

W jakich aranżacjach sprawdzą się betonowe płyty?

Beton to materiał, który kojarzy się z chłodnymi odcieniami, surowością i porowatą strukturą. Doskonale zatem odnajduje się on wśród wystrojów industrialnych oraz elewacji domów nowoczesnych, minimalistycznych, także tych wznoszonych zgodnie z zasadami budownictwa inteligentnego. To jednak dopiero początek możliwości jego zastosowania.

Dostępność elementów barwionych, o różnym stopniu porowatości bądź o gładkiej strukturze, daje szansę na podkreślenie aranżacji klasycznych, a nawet vintage czy rustykalnych. Beton i jego szare odcienie świetnie się komponują ze stylistyką skandynawską i rozmaitymi jej odmianami.

Beton ciekawie wygląda zestawiony z drewnem lub innym kamieniami. Może on zagościć w większej części aranżacji lub jedynie w wybranych miejscach, dla uwydatnienia np. tła, ściany lub najciekawszych przestrzeni. Łączony z innymi materiałami pozwala na uzyskanie indywidualnej estetyki dowolnego wnętrza, zarówno domowego, jak i firmowego. Równie dobrze sprawdza się jako wspomniane okładziny elewacyjne, łącząc walory wizualne z funkcjonalnością i trwałością.

Szukam oryginalnego produktu – jak uniknąć podróbek?

Duża popularność betonu architektonicznego przyczyniła się do napływu na rynek materiałów, które są dalekie od oryginałów. Ma to również swoją przyczynę w braku uregulowań prawnych. Warto mieć zatem na uwadze, że nie każda płyta z betonu architektonicznego jest oryginalna, a co za tym idzie równie trwała i estetyczna. Jak odróżnić podróbkę od oryginalnego produktu?

Przede wszystkim należy zwracać uwagę na informacje udostępniane przez producentów. Oryginalne płyty z betonu architektonicznego będą opatrzone niezbędnymi certyfikatami potwierdzającymi pochodzenie. Na oryginalne i wysokiej jakości elementy można liczyć, wybierając z oferty Manufaktury SLABB.

O produkcie sporo mówi również jego skład. W oryginalnym betonie architektonicznym nie występują sztuczne barwniki, włókna czy gips. Ponadto podróbka będzie zwykle podejrzanie tania. I nie można dać się zwieść wyjątkowo niskiej cenie, bo nie będzie w parze szła z nią oczekiwania jakość.

Stawiając na sprawdzonych producentów, np. wymienioną markę SLABB, można być pewnym trwałości, odpowiednich właściwości i pożądanej estetyki elementów betonowych. Co więcej, klienci mają szansę zrealizować indywidualne, nawet najbardziej nietypowe projekty, co przekłada się na wymarzone aranżacje i inwestycję w jakość, której próżno szukać u konkurencji.

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Zostaw komentarz