5 zastosowań farby termoizolacyjnej, o których warto wiedzieć

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Chociaż farba termoizolacyjna nie należy do metod pierwszego wyboru przy ocieplaniu ścian, to jednak są pewne okoliczności, kiedy zdecydowanie warto ją wypróbować. Zapraszamy do zapoznania się z pięcioma zastosowaniami farb termoizolacyjnych. Na koniec powiem co nieco, o tym dlaczego farba działa.

Docieplenie budynków

Jeśli chcemy docieplić budynek, ale niekoniecznie wykonywać duży remont, warto rozważyć zastosowanie powłoki termoizolacyjnej. Uznaje się, że 1 mm takiej farby (np. GoThermⓇ) to, w zależności od metod pomiaru, odpowiednik nawet 10 cm styropianu. A to już coś! Szczególnie, że powłoka nie traci swoich właściwości i póki jest na ścianie – chroni. Warto tu jeszcze wspomnieć, że jest ona w stanie odbijać nawet 90% promieniowania słonecznego przez co, dzięki farbie poprawi się komfort termiczny w budynku również latem.

Budynki zabytkowe

Termopowłoka jest szczególnie polecana do stosowania w budynkach zabytkowych. Często konserwator nie pozwala na zastosowanie styropianu do ocieplania, bo mogłoby to zaburzyć historyczny charakter budowli. Aby jednak zaoszczędzić na ogrzewaniu idealnym rozwiązaniem będzie właśnie farba termoizolacyjna.

Na grzyby i pleśń

Okazuje się, że niektóre farby termoizolacyjne (np. GoThermⓇ) pomagają walczyć z grzybem i pleśnią na ścianach. Robią to na dwóch frontach. Po pierwsze na pomalowanych fragmentach nie dopuszczają do powstawania tzw. mostków termicznych – głównej przyczyny wykwitów na ścianach. Po drugie same w sobie mają właściwości antygrzybicze i antypleśniowe.

Drobne prace izolacyjne

Termopowłoki można stosować wewnątrz budynku, to z kolei daje nam dodatkowe możliwości. Można na przykład pomalować miejsc, w których widzimy, że dochodzi do skroplenia wody na ścianach. Ta pojawia się na nich na skutek dużej różnicy temperatur. Farba jest w stanie zmniejszyć tę różnicę. Innym pomysłem na drobne prace z powłoką ocieplającą jest pomalowanie ściany za kaloryferem. Jest to zamiennik tzw. ekranów zagrzejnikowych. Mają one na celu odbijanie ciepła w kierunku pomieszczenia, które w innym wypadku przyjęłaby ścian. Ten sam rezultat można osiągnąć za pomocą farby termoizolacyjnej, a w dodatku będzie wyglądać estetycznie.

Izolacja rur

Tę właściwość termofarby pewnie częściej stosuje się w przemyśle, gdzie zabezpiecza się przed poparzeniem rury z gorącymi mediami (np. wodą, gazami itp.).

Jeśli chcesz wykonać izolację od wewnątrz - kup farbę termoizolacyjną.

Skąd te właściwości?

Farba termoizolacyjna w swoim składzie zawiera tzw. mikrosfery szklane. Są to mikroskopijne, puste w środku bańki, które są niezwykle wytrzymałe a do tego bardzo lekkie. Technologia ta jest wykorzystywana przez firmy i naukowców na całym świecie – wspomaga badania kosmosu, ogranicza zużycie paliwa przez samoloty i umożliwia badania dna morskiego. Kiedy mikrosfery dodamy do farby pozwalają one zwiększyć opór cieplny, a dodatkowo odbijać promieniowanie słoneczne.

Podsumowując – jeśli potrzebujesz docieplić swój dom, bez wielkiego remontu lub chcesz zrobić izolację w budynku zabytkowym – wybierz farbę termoizolacyjną. Jeśli walczysz z grzybem, pleśnią – rozważ farbę termoizolacyjną. Jeśli chcesz wykonać izolację od wewnątrz – kup farbę termoizolacyjną.

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Zostaw komentarz