Płyty warstwowe – zastosowanie i produkcja

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Z płytami warstwowymi spotykamy się coraz częściej. To materiał kompozytowy, który podbija polski rynek budowlany. Powodów ku temu jest co najmniej kilka i wszystkie czynią z niego produkt konkurencyjny dla wielu innych i zgodny z ideą zrównoważonego budownictwa.

Definicja i krótka charakterystyka produktu

Płyta warstwowa to kompozytowy materiał budowlany, przeznaczony do tworzenia bryły budynku i pokrywania jego ścian oraz dachu. W zależności od użytego rodzaju rdzenia izolacyjnego osiąga inne parametry techniczne. Z kolei stalowa blacha – drugi z elementów składowych płyty sandwich – nadaje produktowi określony wygląd i wytrzymałość mechaniczną. Tym, co zwraca uwagę inwestorów najbardziej jest korzystna wartość współczynnika przenikania ciepła (U), dobra izolacja akustyczna i odporność ogniowa, a wszystko to zamknięte w stosunkowo lekkiej i cienkiej płycie panelowej, łatwej w transporcie i montażu.

Proces produkcji płyt warstwowych – ściennych i dachowych

Proces produkcji płyt warstwowych – ściennych i dachowych

Niezależnie od tego, jaka płyta warstwowa w danym momencie powstaje na linii produkcyjnej, proces jej tworzenia można podzielić na kilka kluczowych i powtarzalnych etapów:

  • Tworzenie okładziny
  • – to stalowa blacha o określonym kształcie i wytrzymałości. Pokrywa płytę po dwóch stronach.
  • Tworzenie rdzenia izolacyjnego
  • – to element, znajdujący się w centrum każdej płyty panelowej. Odpowiada za nadanie materiałowi termoizolacji o określonej wartości. Powstaje z różnych tworzyw, ale najczęściej z wełny mineralnej lub pianki poliuretanowej (to tzw. płyta warstwowa PIR).
  • Łączenie elementów
  • – następnie przychodzi pora na połączenie stworzonych warstw. Etap ten przebiega z wykorzystaniem zjawiska adhezji.
  • Kontrola jakości i sezonowanie
  • – zanim płyty warstwowe zostaną wysłane do klienta, zawsze przechodzą kontrolę jakości (zgodności produktu z dokumentacją techniczną) i sezonowanie, w trakcie którego zyskują optymalną temperaturę.

Gdzie sprawdzają się płyty sandwich?

Dobrej jakości warstwowa płyta ścienna i dachowa jest coraz chętniej wykorzystywana w budownictwie, nie tylko nowoczesnym. Na ten materiał decydują się zarówno prywatni klienci, jak i inwestorzy. Sprawdza się on m.in. w tworzeniu hal produkcyjnych i magazynów, budynków biurowych, centrów handlowych, chłodni i mroźni, centrów logistycznych, różnego rodzaju warsztatów, a także budynków w gospodarstwach rolnych.

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Zostaw komentarz