Odszkodowanie za śmierć – prawo osoby bliskiej do odszkodowania

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Śmiertelny wypadek samochodowy, czy śmierć w pracy – to niektóre ze zdarzeń, które mogą uprawniać rodzinę zmarłego do uzyskania odszkodowanie za śmierć oraz zadośćuczynienia za śmierć osoby bliskiej. Ale jeżeli osoba umrze wskutek choroby naturalnej – to najbliżsi nie otrzymają odszkodowanie za śmierć od ubezpieczyciela OC

Odszkodowanie za śmierć osoby bliskiej – kiedy się należy

Odszkodowanie za śmierć przysługuje osobie, która utraciła kogoś bliskiego w wyniku wypadku lub zaniedbania. Warunkiem jest jednak, aby śmierć osoby bliskiej nie była skutkiem choroby naturalnej (np. zawał serca), skutkiem nieszczęśliwego wypadku, czy też że to zmarły spowodował wypadek śmiertelny.

Zadośćuczynienie za śmierć osoby bliskiej – ojca, dziecka

Zadośćuczynienie za śmierć osoby bliskiej można uzyskać także w przypadku, gdy śmierć nastąpiła w wyniku błędu lekarskiego lub wypadku samochodowego (gdy zmarły bliski nie spowodował wypadku). W takim przypadku konieczne jest udowodnienie winy osoby trzeciej – tzw. sprawcy. Jeżeli sprawca był ubezpieczony polisą OC, to ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie i zadośćuczynienie za śmierć

Kto może otrzymać odszkodowanie za śmierć

To, kto może  otrzymać odszkodowanie za śmierć, jest uregulowane w kodeksie cywilnym. Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego, osoby uprawnione do żądania za śmierć to osoby bliskie. Katalog ten nie jest zamknięty. Może to więc być:

  • małżonek
  • dzieci
  • rodzice
  • wnuki i dziadkowie
  • konkubentka

Ile wynosi odszkodowanie za śmierć?

Odszkodowanie za śmierć można uzyskać w ramach odszkodowania cywilnego, które jest dostępne dla rodzin osób, które poniosły śmierć wskutek niewłaściwego postępowania lub zaniedbania drugiej strony. Wysokość odszkodowania za śmierć będzie różna w każdym przypadku i będzie ustalana indywidualnie. Odszkodowanie za śmierć jest ustalane indywidualnie w każdym przypadku.

Odszkodowanie za śmierć ojca

Jeżeli chodzi o odszkodowanie za śmierć ojca, to wynosi ono nawet 150.000 złotych. Wszystko zależy od tego, jaką krzywdę wywołała śmierć ojca, ile lat miało dziecko gdy zginął ojciec.

W przypadku sprawy o odszkodowanie za śmierć dziecka, wysokość odszkodowania jest ustalana na podstawie wieku dziecka, a także tego, ile kosztowałoby utrzymanie dziecka do momentu osiągnięcia przez nie pełnoletności. Rozmiar krzywdy jest brany pod uwagę przy ustalaniu wysokości odszkodowania, jednak nie jest to główny czynnik. Oprócz krzywdy bierze się pod  uwagę także poniesioną przez rodzinę stratę, a także rozmiar majątku osoby zmarłej oraz jej wiek.

W sprawie o odszkodowania za śmierć często spotykamy się ze stwierdzeniem, że „życie nie ma wartości”. Jednak w oczach prawa każdy człowiek ma swoją indywidualną wartość. Z tego powodu, przy ustalaniu wysokości odszkodowania, bierze się pod uwagę również takie czynniki jak: – dochody osoby zmarłej (obecne i przyszłe) – rodzaj i charakter relacji pomiędzy poszkodowanym a sprawcą (małżonkowie, rodzeństwo, dzieci) – wspólne gospodarstwo domowe – stopień pokrewieństwa.

Kancelaria od odszkodowania za śmierć

Kancelaria odszkodowawcza to jedno z tych miejsc, które można odwiedzić, jeśli chce się uzyskać odszkodowanie za śmierć. Jeśli ktoś bliski ci umrze w wyniku błędu medycznego, nieszczęśliwego wypadku lub przestępstwa, możesz ubiegać się o odszkodowanie. Dowiedz się więcej na temat tego, kiedy można starać się o takie odszkodowanie. Skontaktuj się z prawnikiem od odszkodowania za śmierć.

Wynagrodzenie prawnika w postępowaniu o odszkodowanie za śmierć jest opłacane przez ubezpieczyciela. Oznacza to, że kancelaria od odszkodowania za śmierć nie pobiera żadnej opłaty od rodziny poszkodowanego, tylko od ubezpieczyciela.

Odszkodowanie za śmierć – jak długo trwa sprawa

To jak długo można się spodziewać, że proces o odszkodowanie za śmierć będzie trwał, zależy od kilku czynników. Najważniejszym jest oczywiście to, czy ubezpieczyciel będzie współpracował ze stroną poszkodowaną i zechce sam wypłacić wysokie zadośćuczynienie za śmierć. Czasami jest tak, że ubezpieczyciel proponuje korzystną dla siebie wycenę i próbuje narzucić ją rodzinie poszkodowanego. W takim przypadku pomoc prawnika może być niezbędna, aby uchronić rodzinę przed niekorzystną ugodą w sprawie odszkodowania za śmierć

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Zostaw komentarz