Bezpieczeństwo i ochrona: Rola klap dymowych

Według danych GUS w 2021 r. w Polsce wybuchło 106,5 tys. pożarów, w których 489 osób zginęło, a 2836 zostało rannych. Co ważne, większość ofiar (7 na 10) ucierpiała w wyniku pożarów w budynkach mieszkalnych. Dane te pokazują, jak wielkie znaczenie ma ochrona przeciwpożarowa – zarówno w miejscach użyteczności publicznej, jak i w domach i mieszkaniach. Jednym z jej elementów są klapy dymowe. Jaką pełnią rolę? Wyjaśniamy.

Gdzie montuje się klapy dymowe?

Klapy dymowe montuje się przede wszystkim na dachach w różnych budynkach publicznych (np. w szkołach, urzędach, szpitalach), galeriach handlowych, sklepach wielkopowierzchniowych, hotelach, magazynach i halach produkcyjnych, na klatkach schodowych w blokach mieszkalnych itp. Najważniejsze kryterium, które musi spełnić budynek, to dach o nachyleniu do maks. 10°. Są też rozwiązania konstrukcyjne umożliwiające zamontowanie klap oddymiających w ścianach lub na suficie – producenci klap zawsze biorą pod uwagę wymagania i możliwości danego budynku.

Rola klap dymowych w ochronie ppoż.

Klapa dymowa ma za zadanie odprowadzić z palącego się budynku dym i inne toksyczne substancje, a także nadmiar ciepła. Takie rozwiązanie chroni konstrukcję przed uszkodzeniem i zwiększa szanse na przeżycie osób znajdujących się w pomieszczeniach (m.in. w wyniku zaczadzenia). Jednak klapy oddymiające sprawdzają się także na co dzień – jako doświetlenie budynków, część systemu wentylacyjnego albo włazy dachowe.

Jak działają klapy oddymiające?

Za otwieranie i zamykanie klapy dymowej odpowiada mechanizm wyzwalający (elektryczny albo pneumatyczny), który uruchamia się ręcznie lub automatycznie – każda klapa jest wyposażona w zintegrowane urządzenie. Klapy z napędem elektrycznym stanowią najczęściej element centralnego systemu oddymiania. Sygnał z tzw. czujki (aktywowanej w chwili wykrycia zadymienia i zagrożenia pożarowego) zostaje wysłany do siłownika, który natychmiast powoduje otwarcie klapy.

Z kolei klapy z napędem pneumatycznym zazwyczaj uruchamiają się na podstawie schemat ręczny. Reakcja siłownika następuje albo za pomocą skrzynki alarmowej wysyłającej odpowiedni sygnał, albo w wyniku pęknięcia bezpiecznika topikowego, które zwalnia iglicę termowyzwalacza i przebija nabój CO2. Gaz przemieszcza się przewodami do siłownika i unieruchamia go w maksymalnie wysuniętej pozycji.

Który system – elektryczny czy pneumatyczny – sprawdzi się w konkretnym przypadku? Dobór najlepiej powierzyć specjalistom. Fachowcy nie tylko doradzą opcję dopasowaną do charakterystyki budynku, ale również zadbają o profesjonalny montaż całego systemu ppoż.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem klap dymowych?

W kwestii wyboru klap dymowych nie ma miejsca na samowolkę. Ich wielkość, klasę odporności ogniowej, rodzaj i sposób otwierania oraz inne kwestie bezpieczeństwa są uregulowane przepisami (ustawa z dnia 7 lipca 1994 – Prawo budowlane oraz inne rozporządzenia). Klapy oddymiające muszą spełnić wszystkie standardy bezpieczeństwa i mieć certyfikat – tylko wtedy naprawdę zmniejszają ryzyko szkód finansowych oraz zagrożenie życia i zdrowia spowodowanych pożarem.

Klapy oddymiające mogą mieć również dodatkowe elementy, które zwiększają bezpieczeństwo i stopień ochrony ppoż. To np. zawory (klapy) zwrotne, które zapobiegają cofaniu się dymu i gazów spalinowych do środka budynku albo filtry antyodorowe (węglowe), nazywane też odświeżaczami powietrza. Usuwają one nieprzyjemne zapachy z powietrza w wentylacji, a także zmniejszają ryzyko przedostania się spalin do pomieszczeń. Chociaż zastosowanie tych dwóch elementów nie jest wymagane przez prawo, z całą pewnością zwiększają bezpieczeństwo pożarowe i komfort użytkowania systemu wentylacyjnego.

Źródła:

  1. https://www.gov.pl/web/kgpsp/statystyczne-podsumowanie-roku. [dostęp online: 21.06.2023].
  2. https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/zdrowie/zdrowie/dzialalnosc-sluzb-ratowniczych-w-2021-roku,17,5.html. [dostęp online: 21.06.2023].
  3. https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu19940890414. [dostęp online: 21.06.2023].

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Zostaw komentarz