Co powinieneś wiedzieć o zakupie działki budowlanej?

Budowa domu to marzenie wielu ludzi i zawsze kojarzy się im z wolnością i niezależnością. Mieszkania w blokach nie gwarantują takiego samego komfortu i prywatności jak domy, a domy z rynku wtórnego nie zawsze odzwierciedlają nasze potrzeby. Kupno działki budowlanej nie zawsze wiąże się z budową domu. To zazwyczaj dobry pomysł na inwestycję. W przyszłości możemy wydzierżawić zakupione przez nas grunty lub wybudować tam obiekty usługowe. Wtedy inwestowanie w tym celu zwiększy nasze możliwości finansowe. Co powinieneś wiedzieć o zakupie działki budowlanej?

Zakup działki formalności

Jeśli chodzi o procedury, zakup działki musi być najpierw podpisany notarialnym zaświadczeniem o przeniesieniu własności. Niezależnie od tego, czy sprzedającym jest osoba fizyczna, firma czy społeczność – umowa kupna-sprzedaży gruntu zawsze musi być podpisana w obecności notariusza. W transakcjach private-to-private, przed zawarciem takiej umowy, strony zazwyczaj z góry podpisują przedwstępną umowę zakupu gruntu, w której zobowiązują się do zawarcia stosownej umowy o przeniesienie własności w określonym terminie, a przy uzgodnione warunki, w szczególności cena . Jednocześnie kupujący może w łatwy sposób załatwić kredyt na zakup działki, a sprzedający skompletować wszystkie dokumenty. Ze wszystkimi formalnościami może pomóc Ci biuro nieruchomości w Ostrowie Wielkopolskim.

Więcej na stronie: https://properton.pl/biuro/ostrow-wielkopolski/

Kształt i wielkość działki

Czy działki, które znalazłeś są trójkątne czy wąskie? Zastanów się, jak zaaranżowałbyś taką przestrzeń. Pamiętaj, budując dom, musisz przestrzegać zasad ustawienia budynku względem ogrodzenia (3-4 m od granicy działki). Czy kształt nieruchomości, na którą patrzysz, pozwala na legalną budowę domu z wybranego projektu? Jak się okazuje, budujesz tylko małe budynki mieszkalne na parcelach, które nie odpowiadają potrzebom Twojej rodziny. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest poszukiwanie nieruchomości o kształcie prostokąta lub kwadratu.

Dojazd do działki ma znaczenie

Przed zakupem działki należy również wziąć pod uwagę: wielkość działki, dojazd do nieruchomości oraz bliskość. Zakup działki bez dojazdów, najlepiej utwardzonych, może sprawić problemy w trakcie budowy i po jej zakończeniu (najpierw nie będziesz mógł prowadzić ciężkiego sprzętu, potem trudno będzie wydostać się z posesji). Gdy działki nie są dostępne, należy nimi zarządzać poprzez ustanowienie służebności przejazdu i dostępu do sąsiednich nieruchomości. W tym celu należy złożyć wniosek do sądu rejonowego właściwego ze względu na położenie nieruchomości.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Zostaw komentarz