Co warto wiedzieć o wywozie śmieci w Białymstoku

Mieszkasz w Białymstoku? Z pewnością zainteresuje Cię temat segregacji i wywozu śmieci. W poniższym artykule znajdziesz podstawowe informacje na ten temat. 

Jak należy segregować śmieci?

Aby segregowanie śmieci było prostsze, przyjęło się dane kolory na pojemniki, do których powinno się wrzucać odpady. Są to kolory:

  • niebieski – na papier,
  • zielony – na szkło,
  • żółty – na metale oraz tworzywa sztuczne,
  • brązowy – na bioodpady,
  • czarny – na odpady zmieszane.

Istnieje również obowiązek dodatkowego przekazywania odpadów. Są to:

  • Wielkogabaryty – odbiera się je dzięki tzw. wystawką. Następują one według harmonogramu lub też dostarcza się je osobistym transportem do PSZOK – Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów
  • Elektroodpady – należy je umieścić w pojemnikach na elektroodpady lub do PSZOK
  • Odpady remontowo-budowlanych – należy je dostarczyć do PSZOK
  • Leki przeterminowane oraz opakowania po lekach – dedykowane pojemniki znajdują się w aptekach

Kiedy odbywa się wywóz śmieci, gruzu i odpadów?

Wywóz śmieci odbywa się różnie w zależności od regionu, części Białegostoku. Szczegóły znajdziesz na stronie: skip.bialystok.pl/wywoz-gruzu-smieci-odpadow-bialystok-dla-osob-prywatnych/. Można również zamówić wywóz śmieci, gruz, czy innych odpadów.

Osobne zapisy dotyczą osób indywidualnych, a osobne firm.

Jakie są Wasze główne zasady podczas segregacji odpadów?

W Białymstoku, jak praktycznie we wszystkich polskich miastach zostały ustalone zasady na temat segregacji i wywozu śmieci. Miejsca Gromadzenia Odpadów (tzw. MGO) są wyposażone w dodatkowe kontenery lub worki, aby dodatkowo gromadzić odpady komunalne dzieląc je na kontenery w poszczególnych kolorach.

Do niebieskiego na papier należy wrzucać takie przedmioty jak: papier, tektura, gazeta, czasopismo, ulotka, zeszyt, papier biurowy. Co ważne muszą być to przedmioty czyste oraz niefoliowane. Żółty pojemnik przeznaczony jest dla butelek plastikowych, nakrętek, kapsli, zakrętek od słoików, plastikowych opakowań, torebek oraz worków foliowych, kartonów po mleku/sokach, puszek po żywności, folii aluminiowych, opakowań po środkach czystości i kosmetykach. Zielony pojemnik dotyczy butelek po napojach i żywności, słoików, szklanych opakowań po kosmetykach. Do BIO powinny trafić odpadki warzywne oraz owocowe, jak również resztki żywności pochodzenia roślinnego. Opady zmieszane to te, których nie można ponownie wykorzystać. To resztki żywności pochodzenia zwierzęcego, artykuły higieniczne np. pieluchy, wkładki, zużyte ręczniki i chusteczki, zużyta, zniszczona odzież, żaroodporne szkło, ceramika, opakowanie, które ma zawartość.

Czy nie macie problemów z segregacją śmieci?

Źródło zdjęcia: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Zostaw komentarz