Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Koparko-ładowarka to jedna z najpopularniejszych maszyn używanych w przemyśle drogowym i budowlanym. Jednak aby ją obsługiwać, konieczne są odpowiednie kwalifikacje. Warto je zdobyć, bo operator tych maszyn jest bardzo pożądanym pracownikiem na rynku pracy. W dodatku jednocześnie uzyskuje też uprawnienia do obsługi innych popularnych maszyn.
Koparko-ładowarka to maszyna, którą często wykorzystuje się na różnego rodzaju budowach – zarówno dróg czy parkingów, jak i budynków mieszkalnych i przemysłowych. Pojazdy tego typu są maszynami wielozadaniowymi. Zwykle są wykorzystywane do załadunku materiałów sypkich, jak np. piasek, ziemia, czy gruz, ale także do wykonywania różnego rodzaju wykopów.
Koparko-ładowarki mogą także być wyposażone w urządzenia znacznie zwiększające ich funkcjonalność i umożliwiające wykonywanie również wielu innych zadań poza podnoszeniem i kopaniem. Jest to m.in. osprzęt hydrauliczny, młoty wyburzeniowe lub nożyce. Możliwa jest także wymiana łyżki koparko-ładowarki na osprzęt z napędem, jak młot, chwytak, świder lub frezarka do pni i korzeni. Pozwala to m.in. na rozbijanie twardej kamienistej gleby, asfaltu, a nawet betonu.
Jednak, aby móc wykonywać te wszystkie zadania, konieczne jest zdobycie odpowiednich uprawnień na koparko-ładowarki. Z pewnością przydadzą się one z pracy zawodowej, gdyż operator, który ma uprawnienia na koparko-ładowarkę może operować nie tylko nią.
Jego kwalifikacje dotyczą również wszystkich koparek jednonaczyniowych do 4 ton masy całkowitej, a także ładowarek jednonaczyniowych do 8 ton masy całkowitej. Z pewnością ich posiadanie znacznie podnosi wartość pracownika na rynku pracy, a co za tym idzie, ma również wpływ na jego zarobki i możliwość wybrania dla siebie jak najlepszej oferty.
Aby zostać operatorem koparko-ładowarki konieczne jest ukończenie specjalnego kursu. Najlepiej zrobić go w firmie, w której jego program został opracowany przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego. Aby rozpocząć kurs operatora ładowarki trzeba mieć ukończone 18 lat, wykształcenie co najmniej podstawowe, a także posiadać zaświadczenie o braku przeciwwskazań lekarskich do wykonywania tego zawodu.
Szkolenie na operatora koparko-ładowarki pozwoli na zdobycie niezbędnej wiedzy z BHP, a także informacji dotyczących dokumentacji technicznej oraz budowy i użytkowania maszyn roboczych. W programie kursu są zwykle także elementy hydrauliki oraz podstawy elektrotechniki. Cenne są zwłaszcza zajęcia praktyczne, które pozwolą na opanowanie umiejętności operowania koparko-ładowarką. Pozwolą one jeszcze lepiej zapoznać się z charakterystyką zadań operatora i dowiedzieć się, w jaki sposób dbać o użytkowany sprzęt.
Cały kurs trwa zwykle około 70 godzin. Tak zaplanowane i zorganizowane szkolenie z pewnością optymalnie przygotuje do pracy pełnoprawnego operatora koparko-ładowarek.
Kandydat, który ukończył kurs na operatora koparko-ładowarki musi jeszcze zdać egzamin przed komisją Instytutu Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego.
Najczęściej egzamin na operatora koparko-ładowarki składa się on z dwóch części – praktycznej oraz teoretycznej. Po zdanym egzaminie kursant otrzymuje książkę operatora maszyn roboczych z wpisem „Koparko-ładowarki, wszystkie, klasa trzecia”.
Zdobyte kwalifikacje uprawniają do wykonywania prac na koparko-ładowarce dowolnej wielkości oraz o dowolnej pojemności łyżki. Operator nabywa również prawo do używania wszelkiego osprzętu przeznaczonego do danej maszyny np. wspomnianych wcześniej młotów wyburzeniowych czy nożyc.
Przy wyborze ośrodka prowadzącego kurs na koparkę, warto wziąć pod uwagę nie tylko jego program oraz rodzaj maszyn, na których ćwiczone będą zawodowe umiejętności, ale także to, czy egzaminy odbywają się tam dość często, np. raz w miesiącu. Wówczas zdobycie odpowiednich kwalifikacji nie zajmie zbyt dużo czasu.
Dobrym miejscem na zdobycie kwalifikacji operatora koparko-ładowarki jest Akademia Operatora z Wrocławia, która ma ogromne doświadczenie w przygotowywaniu kursantów na profesjonalnych operatorów maszyn. Niewątpliwym atutem jest tu także udostępniana do szkoleń koparko-ładowarka JCB 3CX, co z pewnością docenią specjaliści z branży. W akademii operatora można odbyć także kurs na koparki tradycyjne, wyposażone w jeden wysięgnik.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.