Czym są standardy 802.11 b/g/n w routerach bezprzewodowych?

W ciągu zaledwie dwóch dekad sieci bezprzewodowe rozwinęły się do tego stopnia, że większość z nas nie potrafi bez nich żyć. Prawdopodobnie znaczna część z Was korzysta na co dzień z technologii bezprzewodowej, która łączy domowe gadżety z dostępem do internetu. Mimo tego, że technologia wydaje się być niezmienna, pozory mylą. Wi-Fi przez lata doczekało się wielu ulepszeń, związanych z wykorzystywanymi standardami. Zaskakujące może wydawać się to, że każda kolejna wersja standardów używanych w sieciach Wi-Fi koncentrowała się na poprawie prędkości oraz zasięgu. Nie jest to jednak wszystko, co wyróżniało kolejne nowe technologie. Zapraszamy Cię do dalszej części artykułu jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o popularnym standardzie 802.11 w routerach bezprzewodowych.

Standardy 802.11

Pod oznaczeniem 802.11 kryje się grupa standardów sieci bezprzewodowej. Są one rozwijane przez firmę Alliance Wi-Fi oraz stowarzyszenie IEEE. Standardy te wykorzystywane są we wszystkich urządzeniach elektronicznych, które wykorzystują połączenie do sieci bezprzewodowej. Najprostszymi przykładami gdzie możecie spotkać ten typ standardu, jest wasz telefon komórkowy, który być może trzymacie teraz w ręku, laptop czy tablet.

Na przestrzeni lat jak to zazwyczaj bywa, trwał ciągły rozwój technologii, który spowodował, że na świat wyszło wiele wersji standardu 802.11. Przeważnie każda kolejna wersja cechowała się poprawkami, dodaniem nowych funkcji lub poprawą możliwych osiągów maksymalnych. Idąc dalej, możemy wymienić kilka głównych różnić dotyczących pojawiania się kolejnych wersji standardu 802.11 takich jak:

  • wydajność sieci
  • rodzaj zabezpieczeń
  • stabilność połączenia
  • maksymalna przepustowość łącza (prędkość internetu)
  • pobór energii
  • częstotliwość pracy

Czym cechują się standardy Wi-Fi: 802.11 b/g/n/?

W tym akapicie chcielibyśmy skupić się na najważniejszych i chyba najbardziej popularnych protokach w historii rozwoju sieci Wi-Fi.

802.11 b

Standard 802.11 b został wprowadzony na rynek w 1998 roku i był kontynuacją swojego poprzednika 802.11. Największe usprawnienie dotyczyło zwiększenia przepustowości łącza ponad 4-krotnie do wartości 11 Mb/s. Zmianie uległ również maksymalny zasięg — do 98 metrów na terenie otwartym i 47 metrach w pomieszczeniach. Inżynierowie pracujący nad tym protokołem skupili się również na neutralizacji zakłóceń. Niewątpliwie był to duży skok technologiczny, zwłaszcza jak na tamte czasy.

802.11 g

Kolejna istotna aktualizacja miała miejsce w 2003 roku gdy pod nazwą Wi-Fi 3 został wypuszczony protokół z oznaczeniem 802.11 g. Częstotliwość pracy nie ulegała zmianie i w dalszym ciągu było to 2.4 GHz podobnie jak u swojego poprzednika 802.11 a. W tym kroku kluczowe było znaczne zmniejszenie zapotrzebowania na zużytą energię do obsługi standardu sieci bezprzewodowej. Przy okazji poprawie uległ zasięg, nieznacznie, ale jednak. W budynkach do 50 metrów oraz do 100 metrów na otwartej przestrzeni. Liczba obsługiwanych kanałów dzieliła się na 14.

802.11 n

Ostatni z omawianych standardów miał miejsce jeszcze w tym samym roku co poprzednik 802.11 g, czyli w 2013 roku. Wśród zainteresowanych tematyką występował on również pod nazwą Wi-Fi 4. Było to przełomowe rozwiązanie, ze względu na zwiększenie przepustowości do prawie 600 Mb/s przy częstotliwości 40 MHz oraz 150 Mb/s dla częstotliwości 20 MHz. Protokół kryjący się pod literką „n” był również pierwszym obejmujący rozległe sieci bezprzewodowe. Zasięg Wi-Fi obejmować więc mógł już obszar nawet kilku kilometrów. Dzięki technologii MIMO możliwy był podział sygnały na kilka strumieni, co przyczyniło się do komfortowego korzystania z tej samej sieci przez wielu użytkowników w tym samym czasie. Routery, które obsługiwały ze standardu 802.11 n mogły działać na dwóch częstotliwościach 2.4 GHz oraz 5 GHz. Takie rozwiązanie pozwoliło na ominięcie zakłóceń, które emitowane były przez inne urządzenia elektroniczne. Wszystkie wymienione zmiany przyczyniły się do tego, że technologia ta została bardzo miło przyjęta przez wszystkich użytkowników elektroniki domowej.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Zostaw komentarz