Dlaczego warto umieścić zbiornik na deszczówkę w ogrodzie?

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Zbiorniki na deszczówkę pozwalają gromadzić wodę z opadów, a następnie wykorzystać ją na różne sposoby. Dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie? Z naszego artykułu dowiesz się, co przemawia za postawieniem zbiornika w swoim ogrodzie. Zachęcamy do lektury.

Powód pierwszy: oszczędności finansowe

Ceny wody z wodociągów cały czas rosną, co spowodowane jest gwałtownie postępującymi zmianami klimatu. Susza to coraz większy problem w Polsce i niemal całej Europie, który uświadamia, że zasoby wody pitnej mogą się w końcu wyczerpać. Chociaż w okresie letnim opady deszczu zdarzają się rzadziej, niż jeszcze kilka lat temu, to nie zanosi się na to, by w najbliższym czasie miały całkiem zniknąć. Stwarzają natomiast doskonałe warunki do pozyskania niemal zupełnie za darmo drogocennej wody. Jedyny wydatek to naczynie do jej zbierania. Zbiorniki na wodę deszczową nie są jednak drogie, a inwestycja może się szybko zwrócić.

Powód drugi: zbieranie wody jest ekologiczne

Przyśpieszających zmian klimatycznych nie da się już negować. Na szczęście, coraz więcej ludzi jest świadomych konieczności ograniczania zużycia naturalnych zasobów, w tym wody. Używając deszczówki do niektórych ze swoich potrzeb, możemy zmniejszyć eksploatację wody pitnej, co korzystnie wpłynie na nasze środowisko. Warto dodać, że chociaż deszczówka nie nadaje się do picia, jest idealna do podlewania roślin, ponieważ zawiera mniej minerałów i ma kwaśny odczyn, co sprzyja bujnemu rozrostowi zieleni.

Powód trzeci: większa niezależność

Skutki suszy na razie najbardziej odczuwają rolnicy, ale też właściciele ogródków. W niektórych gminach, podczas najbardziej upalnych okresów, wydawane są zakazy podlewania ogrodów wodą pochodzącą z wodociągów. Zbiorniki na deszczówkę pozwalają tymczasem gromadzić własne zapasy, dzięki którym ochronisz swoje kwiaty i rośliny przed wysuszaniem oraz więdnięciem.

Powód czwarty: duże możliwości wykorzystania deszczówki

Użycie wody deszczowej do podlewania kwiatów jest najbardziej oczywistym rozwiązaniem, jednak na tym możliwości się nie kończą. Praktyczne zastosowanie deszczówki w domu to chociażby wykorzystanie jej do spłukiwania toalet, a nawet do prania – wymaga to jednak odpowiedniego przerobienia instalacji, co wiąże się z kosztami. Żadnych dodatkowych wydatków nie niesie za sobą natomiast użycie deszczówki do sprzątania, np. mycia podłóg, elewacji, okien czy samochodu. Trzeba jednak upewnić się, czy woda nie zawiera drobin piasku, mogących porysować powierzchnię.

Jaki wybrać zbiornik na wodę deszczową?

Najczęstszym wyborem w przypadku standardowego gospodarstwa domowego okazuje się zbiornik naziemny o pojemności od 100 do 500 litrów. Ceny takich pojemników na deszczówkę zaczynają się już poniżej dwustu złotych i wzrastają wraz z pojemnością, która może dochodzić nawet do 1000 l. W przypadku większego zapotrzebowania np. na gospodarstwach rolnych, zastosowanie znajdą zbiorniki podziemne, mieszczące nawet kilkanaście tysięcy litrów wody deszczowej. Przydatną funkcją będzie na pewno wbudowany kranik do pobierania płynu. Niektóre modele mogą być wyposażone także w filtry, chroniące przed dostaniem się do wody różnych zanieczyszczeń.

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Zostaw komentarz