Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Wszelkiego rodzaju elektronarzędzia ręczne to obecnie jeden z najpowszechniej stosowanych elementów wyposażenia każdego warsztatu, zarówno tego amatorskiego jak i profesjonalnego. Są one usprawnić każdy proces tworzenia, przerabiania oraz naprawiania bez konieczności wzywania wyspecjalizowanej ekipy. Elektronarzędzia mogą być ogromna pomocą w każdym domu i zakładzie, o ile używane są zgodnie z przeznaczeniem i według ogólnie przyjętych zasad BHP. Jak dokładnie powinna przebiegać obsługa elektronarzędzie zgodnie z BHP dowiesz się czytając dalsza część tego tekstu.
Elektronarzędzia to urządzenia ułatwiające pracę z takimi materiałami jak drewno czy metal. Możemy nimi operować przy użyciu rak lub poprzez montaż na odpowiednich stojakach, tak by mogły pełnić funkcję narzędzi stałych. Elektronarzędzia napędzane są przy pomocy silnika elektrycznego lub magnetycznego a ich zadaniem jest wykonywanie określonej pracy mechanicznej. Może to był łączenie elementów, ich obróbka oraz przygotowanie do dalszego użytku. Elektronarzędzia ręczne charakteryzuje jeszcze stosunkowo lekka waga i łatwość w operowaniu nimi jedynie przy pomocy dłoni. Z uwagi na kontakt urządzeń z prądem powinny być one wykonane ze specjalnych materiałów i posiadać osłony bezpieczeństwa.
Do najpopularniejszych elektronarzędzi zaliczamy wiertarki, wkrętarki, pilarki, nożyce do cięcia, wycinarki, polerki, gwinciarki oraz strugarki.
Aby dane elektronarzędzie mogło zostać uznane za produkt bezpieczny powinien posiadać następujące informacje umieszczone na opakowaniu:
Możemy również wyliczyć 3 klasy elektronarzędzi:
Ogólne zasady BHP w pracy z elektronarzędziami można podzielić na 3 etapy. Pierwszy z nich to przygotowanie urządzenia do pracy, następny to wykonanie danej czynności a ostatni zakończenie pracy. Każdy z tych etapów charakteryzuje się poszczególnymi zasadami i obowiązkowymi czynnościami, których należy przestrzegać, by praca z elektronarzędziem była bezpieczna.
Pierwszym krokiem w pracy z jakimkolwiek urządzeniem powinno być dokładne zapoznanie się z instrukcją obsługi zawierającą opis urządzenia i wskazówki bezpiecznej pracy. Następnie należy sprawdzić stan techniczny elektronarzędzia oraz to czy nie posiada ono żadnych uszkodzeń. W tym celu najlepiej bardzo dokładnie obejrzeć sprzęt oraz całe okablowanie.
Po sprawdzeniu urządzenia pora na dopilnowanie wyglądu stanowiska naszej pracy oraz upewnienie się co do odpowiedniego źródła oświetlenia. Bardzo ważne jest również nasze przygotowanie do pracy, które powinno obejmować odpowiedni strój składający się z kombinezonu, okularów oraz rękawic ochronnych.
Po wypełnieniu wszystkich powyższych aspektów można przejść do ostatniej czynności w tym etapie pracy, czyli do sprawdzenia pracy narzędzia. Elektronarzędzie powinno działać równo, bez zauważalnych drgań oraz nadmiernego hałasu. Na tym etapie zabrania się również:
Na tym etapie bardzo ważne jest zadbanie o czystość miejsca pracy oraz używanie środków ochrony osobistej na narażone części ciała. Ponadto warto systematycznie usuwać z pola widzenia powstające w trakcie pracy odpady. W przeciwnym razie w miejscu tym może zapanować niebezpieczny chaos. Dużą uwagę warto poświęcić również posadzce, która powinna być zawsze sucha i czysta, co zapobiega poślizgnięciu się lub zamoczeniu sprzętu. Na tym etapie zabrania się również:
Zakończenie pracy z urządzeniem wymaga pozostawienia po sobie odpowiedniego porządku na stanowisku. Elektronarzędzia warto również przetrzeć szmatką i odłożyć do dedykowanym im walizek i skrzyń. Blat roboczy należy przetrzeć a posadzkę zamieść lub odkurzyć.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.