Inteligentne sterowanie ogrzewaniem

Na czym polega inteligentne ogrzewanie? Czy jest to luksus, czy może inwestycja?

Automatyka w domu i jej możliwości

Coraz modniejsze inteligentne domy, to budynki pełne udoskonaleń wspieranych przez zaawansowane technologicznie systemy. Dzięki wbudowanym detektorom, czujnikom oraz specjalnej aplikacji mobilnej, właściciel jest w stanie sterować z dowolnego miejsca na ziemi, urządzeniami znajdującymi się w jego mieszkaniu. Możliwości jest mnóstwo, wszystko zależy od potrzeb, wyobraźni i rodzaju posiadanych automatycznych mechanizmów. Do najczęściej spotykanych zaliczają się: oświetlenie, ogrzewanie, klimatyzacja i wentylacja, alarm i monitoring, systemy zaciemniające, gniazdka elektryczne.

Co ważne, inteligenty dom nie jest jedynie spełnieniem wysokich wymagań i zaspokojeniem kaprysów właścicieli. To przeważnie dbałość o wysoki poziom bezpieczeństwa oraz inwestycja, która albo od razu, albo z czasem zacznie przynosić pewne oszczędności. Z taką sytuacją spotykają się osoby, które zdecydowały się na montaż inteligentnego ogrzewania.

Na czym polega inteligentne ogrzewanie?

Jest to system, który przede wszystkim pozwala na zdalne sterowanie temperaturą w budynku. Dzięki temu możesz utrzymywać ją na stałym poziomie, nawet gdy jesteś na wyjeździe lub nagrzać dom tuż przed swoim powrotem. Za pomocą jednego urządzenia, telefonu, tabletu, bądź panela ściennego masz szansę zarządzać temperaturą we wszystkich pomieszczeniach swojego domu. Dotyczy to zarówno posiadaczy kotła gazowego, elektrycznego, węglowego, jak i pompy ciepła. Rozwiązanie to sprawdza się w przypadku ogrzewania podłogowego, sufitowego oraz ściennego, zapewnia komfort, ale i oszczędności.

Działanie systemu jest proste. Czujniki zainstalowane w domu mierzą temperaturę, wysyłają wynik do centralki, a tak dokonuje porównania z wartością zaplanowaną przez użytkownika. W następnym kroku przesyłany jest sygnał do systemu grzewczego, by odpowiednio wyregulował poziom ciepła w poszczególnych pomieszczeniach.

Istnieje także opcja, pozwalająca dostosować temperaturę w domu do tej panującej na zewnątrz oraz zintegrowania systemu z innymi mechanizmami, roletami, wentylacją, czy stacją pogodową.

Inteligentne ogrzewanie, a koszty

Dla właścicieli domów największym wydatkiem w sezonie jesienno-zimowym jest właśnie ogrzewanie. Niezależnie od wybranego źródła, koszty potrafią boleśnie odbić się na stanie konta, a czasem nawet sięgnąć do świnki skarbonki. Inteligentne ogrzewanie pozwala ograniczyć działanie źródła ciepła w czasie, gdy jesteś poza domem lub śpisz. Dodatkowo masz szansę ustawić w każdym pomieszczeniu inną temperaturę, niższą w sypialni, kuchni, czy pokoju gościnnym, nieco wyższą w salonie i pokoju dziecięcym. Każdy dzień możesz zaprogramować osobno i dzięki temu w tygodniu cieszyć się nagrzaną jadalnią już o 6:30, a w weekend dopiero od 9:00. Wiele systemów jest w stanie wykryć otwarte okno w domu i wyłączyć się, by nie potęgować utraty wytwarzanej energii.

Inteligentne ogrzewanie domu z poziomu aplikacji w telefonie to rozwiązanie bardzo nowoczesne, zdobywające sobie coraz większą liczbę zwolenników. Pomimo że wiąże się z jednorazowym wydatkiem, zapewnia ogromny komfort użytkowania wszystkim domownikom, a także minimalizuje wydatki.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Zostaw komentarz