Jak dbać o deski tarasowe?

Taras to jedno z tych miejsc w domu, które w całości poświęcone jest wypoczynkowi, dlatego warto jest o niego dbać, by jak najdłużej posłużył nam, jako miejsce relaksu i ucieczki od codziennych obowiązków. Drewniane deski na tarasie nie tylko wyglądają pięknie, ale i dają wrażenie ciepła, jednak z czasem mogą ulec zniszczeniu. Wilgoć, promienie UV oraz codzienne użytkowanie drastycznie wpływają na wygląd desek, dlatego warto jest odpowiednio je pielęgnować, czyścić i konserwować. Jak to zrobić? Podpowiadamy.

Jak powinno przebiegać czyszczenie desek tarasowych?

Stara prawda mówi, że deska desce nie równa, co ma spore przełożenie w prawdziwym życiu. Tworząc drewniany taras warto mieć na uwadze, że wybór kiepskiej jakości, miękkich i niewytrzymałych desek szybko sprawi, że nasze miejsce wypoczynku zacznie wyglądać nieestetycznie. Oczywiście profesjonalne deski tarasowe drewniane również będą z czasem ulegać niszczeniu, jednak bez wątpienia proces ten przesunie się w czasie, a deski przez dłuższy czas będą prezentować się jak nowe.

Wytrzymałość drewnianych desek tarasowych

Najistotniejszą zasadą sprawdzającą się w pielęgnacji drewnianego tarasu jest po prostu jego regularne czyszczenie. Należy pamiętać, że na jego powierzchni stale będą osadzać się pył, piach, suche liście i inne zanieczyszczenia, które należy codziennie zamiatać. Do tego zadania wystarczy nam jedynie szorstka szczotka i zmiotka. Co kilka tygodni (szczególnie wiosną oraz jesienią) warto również umyć deski przy pomocy specjalnego płynu i myjki ciśnieniowej, które pozwolą przywrócić im naturalny wygląd.

W przypadku desek ryflowanych szczególną uwagę warto poświęcić czyszczeniu szczelin. To właśnie w nich gromadzi się spora ilość brudu, takiego jak piach, czy igły i liście. Niezwykle istotne w przypadku czyszczenia deski ryflowanej jest kierowanie się zgodnie z kierunkiem ryflowania, co zapobiega niszczeniu desek.

W jaki sposób konserwować drewniany taras?

Wiemy już, że regularne czyszczenie tarasu pozwala usunąć brud z desek i przywrócić ich piękną, naturalną barwę. Niestety czynność ta nie umożliwi nam zabezpieczenia desek przez niszczącymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak częste i gwałtowne zmiany temperatury, wilgoć, promieniowanie UV, szkodniki i uszkodzenia mechaniczne. Wszystko to sprawi, że z czasem struktura desek pokryje się nieestetycznym, szarym nalotem. W tym przypadku konieczna jest konserwacja desek, która chroni strukturę desek przed niszczeniem.

Najlepszym sposobem na zakonserwowanie desek tarasowych z drewna jest ich systematyczne olejowanie specjalnym produktem przeznaczonym do tego typu materiału. Regularne wykonywanie tego zabiegu sprawi, że deski nie będą niszczyły się tak szybko i na długo zachowają zdrowy wygląd. Warto jednak pamiętać, że wszelkie zabiegi pielęgnacyjne w dużej mierze zależą od rodzaju drewna użytego na tarasie. W końcu innych zabiegów będą wymagały deski pochodzące z drzew egzotycznych, a innych polskie świerki, czy sosny. Z tego powodu ważne jest, by jeszcze przed zakupem desek upewnić się, jakich zabiegów wymaga.

Jakim środkiem konserwować deski tarasowe?

Rynek produktów do pielęgnacji i konserwacji drewna jest spory, jednak warto pamiętać, że nie każdy produkt sprawdzi się w przypadku domowego tarasu. Idealny olej do pielęgnacji deski tarasowej będzie nie tylko chronił przed niszczącym wpływem czynników atmosferycznych, ale i uszkodzeniami mechanicznymi. W sklepach znajdziemy również oleje pozwalające na nadanie deskom wybranej barwy lub wykończenia od matowego do półmatowego.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Zostaw komentarz