Jak wybrać odpowiednią szlifierkę?

Szlifierka oscylacyjna, kątowa czy prosta? Czym różnią się poszczególne rodzaje i jak wybrać odpowiednią szlifierkę? Jakie tarcze do szlifierki powinny być w Twoim warsztacie? Sprawdź w naszym artykule!

Czym jest szlifierka?

Szlifierki to urządzenia, które służą do obrabiania różnego rodzaju materiałów. Są powszechnie stosowane do zadań profesjonalnych oraz przez majsterkowiczów do zastosowań amatorskich. Szlifierki są najczęściej ostatnim urządzeniem, który stosuje się do prac przy określonym materiale. Nadaje ona ostateczny kształt powierzchni, nad którą się pracuje. Obróbka szlifierką jest bardzo dokładna a powierzchnia, przy której urządzenie pracuje bardzo gładka. Jako przykład może posłużyć nam drewno. Szlifowanie drewna to jeden z ostatnich etapów obróbki. W każdym zakładzie stolarskim powinna znajdować się szlifierka dobrej jakości. Dzięki niej każda powierzchnia może być wygładzona i przygotowana do malowania lub lakierowania. Szlifierki w stolarni wykorzystuje się nie tylko do pracy z nowym materiałem. Są one niezastąpione przy renowacji mebli. Mogą posłużyć do usunięcia starej warstwy farby, politury lub lakieru. Dzięki używaniu szlifierki oszczędzisz mnóstwo czasu i energii niż jakbyś wymienione czynności wykonywał ręcznie przy użyciu papieru ściernego.

Szlifierki proste — niezastąpione do pracy z metalem

Szlifierki proste to jeden z rodzajów szlifierek. Służą one do polerowania, cięcia, frezowania i grawerowania. Mogą być wykorzystywane do prac z takimi materiałami drewno, kamień i tworzywa sztuczne, ale ich działanie i skuteczność szczególnie ceni się w obróbce metalu. Na rynku znajdziesz wiele rodzajów szlifierek prostych, które między sobą różnią się prędkością obrotową, mocą, wyposażeniem oraz rozmiarem tulei zaciskowej. Warto wybrać taką szlifierkę, która posiada system chłodzenia i zabezpieczenie przed przeciążeniem. Jeśli chodzi o sposób zasilania, możesz wybierać między modelami zasilanymi na akumulator, sieciowe oraz pneumatyczne. Do cięższych prac polecamy szlifierki sieciowe, a do zastosowań profesjonalnych pneumatyczne.

Szlifierka oscylacyjna — sposób na gładką powierzchnię

Szlifierki oscylacyjne to ręczne narzędzia, które obracają się eliptycznie i pomagają uzyskać gładką powierzchnię. Możesz nawet użyć ich do usunięcia rdzy lub starej warstwy farby. Jeśli potrzebujesz uzyskać gładką powierzchnię  w krótkim czasie, najlepszym rozwiązaniem może być właśnie szlifierka oscylacyjna. Szlifierka oscylacyjna znacznie upraszcza proces odnawiania podłóg z twardego drewna. Odpowiednio ziarnisty papier ścierny pozwala usunąć zarysowania powierzchni, jak i stare wykończenie. Następnie możesz użyć drobniejszego ziarna do kontynuowania pracy i uzyskania gładkiej powierzchni. Tego rodzaju szlifierka przydaje się tez do produkcji zabawek z drewna, tworzywa sztucznego lub metalu. Amatorzy i majsterkowicze często używają szlifierki oscylacyjnej do przygotowania powierzchni do malowania poprzez usunięcie rdzy lub istniejącej farby, lub do odnawiania starych mebli.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *