Salon z kominkiem – jak zaaranżować wnętrze?

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Kominek w salonie to nie tylko sposób na dogrzewanie wnętrza. To również element, który doda aranżacji ciepłego, domowego wyrazu. Jaki kominek wybrać do nowoczesnej przestrzeni? Podpowiadamy dostępne rozwiązania.

Aranżacja salonu z kominkiem – parę praktycznych podpowiedzi

  • Dlaczego warto zainwestować w kominek w domu?
  • Jak wybrać odpowiedni rodzaj kominka?
  • Aranżacja wnętrza z kominkiem – co warto wiedzieć?
  • Jak wybrać obudowę kominka?

Kominek w domu – jakie ma zalety?

Największym atutem posiadania kominka w domu jest bez wątpienia towarzyszący mu klimat. Już samo wspomnienie o nim sprawia najpewniej, że w Twojej głowie pojawia się od razu obraz ogrzewania zziębniętych stóp i patrzenia na ogień trzaskający wesoło za szybą. Jeśli dołożyć do tego wygodny fotel i ulubioną książkę w ręce, otrzymasz wyobrażenie idealnego jesiennego lub zimowego wieczoru.

To właśnie strefa wypoczynkowa usytuowana wokół kominka jest zwykle tym miejscem, w którym domownicy spędzają wspólnie czas, ciesząc się na równi własnym towarzystwem i rozchodzącym się ciepłem. Dlaczego? Element ten budzi instynktowne skojarzenia z bezpieczeństwem i przytulnością, które są głęboko zakorzenione w każdym człowieku. Umieszczenie kominka w salonie wniesie powiew tradycji do aranżacji bazującej na współczesnych trendach.

Kominek nowoczesny będzie doskonale uzupełniać każdą przestrzeń. Jego obudowa może być wykonana z różnorodnych materiałów, dzięki czemu można nadać jej odpowiedni charakter, dopasowany do stylistyki wnętrza. Kominek sprawdza się nie tylko w ciepłych, tradycyjnych przestrzeniach, ale też w tych, którym brakuje tej przytulności. Nawet surowy, minimalistyczny pokój dzienny zyska cieplejszy wyraz, jeśli centralne miejsce w nim zajmie ten element.

Płonący w kominku ogień może też budzić skojarzenia z naturą. W końcu ogień to jeden z podstawowych żywiołów, a nawet dobrze sezonowane drewno na opał roztacza wokół siebie piękny zapach lasu. Może zatem dobrze pasować do pomieszczeń utrzymanych w duchu bliskości przyrody.

Jak dobrać rodzaj kominka?

Chociaż można postrzegać kominek jedynie w kategoriach dekoracyjnych, to jednak jego podstawową funkcją jest generowanie ciepła. W nowoczesnych wnętrzach w takiej roli sprawdzą się m.in. następujące rodzaje kominków.

  • Kominek akumulacyjny – cechuje się mało absorbującą i wygodną obsługą, bo wytworzona energia cieplna jest magazynowana w akumulacyjnym wymienniku ciepła. Doskonale nadaje się do ogrzewania całego domu.
  • Kominek z płaszczem wodnym – jego zadanie polega na podgrzewaniu wody kierowanej następnie do grzejników lub ogrzewania podłogowego.
  • Kominek wolnostojący – popularnie nazywany kominkiem „kozą”. Jest lekki i łatwy w montażu/demontażu, a przy tym roztacza wokół siebie retro klimat.
  • Kominek gazowy – ekologiczny wybór do punktowego dogrzania pomieszczenia.
  • Kominek elektryczny – jego funkcja grzewcza jest znikoma. Bardziej skupia się na generowaniu realistycznej wizualizacji płomieni.

Do wyboru masz kominki zamknięte (z zabudowanym paleniskiem) i otwarte (bez zabezpieczonego paleniska). Pierwsza z tych opcji jest popularniejsza ze względu na bezpieczeństwo użytkowania i efektywniejsze właściwości grzewcze.

Jeśli jednak zależy Ci jedynie na klimacie kominka, a nie na dogrzewaniu, dobrym wyborem może okazać się, chociażby biokominek zasilany etanolem. Nowoczesna estetyka takiego gadżetu perfekcyjnie wpisze się w stylistykę wnętrza i doda jej charakteru.

Jak zaaranżować przestrzeń z kominkiem?

W nowoczesnych wnętrzach to strefa wypoczynkowa z telewizorem zajmuje często centralne miejsce w pokoju dziennym. Kominek może albo stanowić jej dopełnienie, albo też skraść jej koronę i przejąć funkcję focal pointu. Poniżej prezentujemy kilka pomysłów na to, jak sprytnie wpleść ten element w aranżację salonu.

  • Kominek pod telewizorem lub obok niego – choć może trochę odwracać uwagę od tego, co dzieje się na ekranie, to jednak zapewnia domownikom optymalny komfort.
  • Kominek w rogu lub prostopadle do telewizora – nie przeszkadza w oglądaniu telewizji, a jednak pozwala cieszyć się ciepłem płynącym z paleniska.
  • Kominek na środku pomieszczenia – do tego będzie potrzebny model wolnostojący z dwustronnym wkładem.

Obudowa kominka – jak dopasować materiał do stylu wnętrza?

Duży wybór gotowych obudów do kominków sprawia, że nietrudno znaleźć coś pasującego do konkretnej przestrzeni. Warto jednak rozważyć wykonanie indywidualnej zabudowy kominka na wymiar. Dzięki temu będzie ona lepiej pasować do współczesnych pomieszczeń, które zwykle spełniają więcej niż jedną funkcję.

Taka obudowa może być jednocześnie miejscem do przechowywania zapasu opału, wygodną półką na książki czy inne drobiazgi. Ważne, tylko żeby wykonać obudowę z izolacyjnego materiału, który nie będzie się nagrzewać.

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Zostaw komentarz