Jakie są różnice między pompą ciepła powietrzno-wodną a gruntową

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Pompa ciepła to innowacyjne rozwiązanie, które jest nie tylko wydajne, ale również i ekonomiczne. Taka inwestycja pozwala znacząco obniżyć koszty utrzymania oraz stwarza szereg innych możliwości, które warto wykorzystać w codziennym funkcjonowaniu. Aby jednak w pełni czerpać z potencjału, tkwiącego w pompach ciepła, konieczny jest dobór odpowiedniego urządzenia. Podpowiadamy więc, czym różni się pompa powietrzna od gruntowej, prezentując jednocześnie wady i zalety każdego rozwiązania, by nieco ułatwić podjęcie ostatecznej decyzji.

Jak działa pompa ciepła powietrzna?

Powietrzna pompa ciepła jest urządzeniem, pobierającym energię z powietrza i przekazującym ją do obiegu grzewczego we wnętrzu budynku. Aby urządzenie mogło działać prawidłowo, konieczne jest jego podłączenie do układu elektrycznego. Wiele osób decyduje się również na włączenie pompy do układu hydraulicznego, dzięki czemu może ona służyć nie tylko do ogrzewania temperatury w pomieszczeniach, ale również i wody użytkowej. Takie powietrzno-wodne pompy ciepła posiadają mnóstwo istotnych atutów. Przede wszystkim nie istnieje tutaj konieczność przeprowadzania prac ziemnych i montowania specjalistycznych instalacji.

Dodatkowo połączenie pompy z tradycyjnymi systemami grzewczymi, wykorzystującymi gaz propan-butan lub olej, w znaczący sposób obniża koszty, związane z ogrzewaniem budynku. Niestety, urządzenie to posiada również istotny mankament. Jego wydajność spada bowiem wraz z temperaturą powietrza na zewnątrz, a w okresie zimowych mrozów działanie pompy musi być wspomagane przez dodatkowe źródło ciepła.

Pompa ciepła gruntowa – jakie są wady i zalety urządzenia?

Pompa ciepła gruntowa wymaga nie tylko odpowiedniego miejsca montażu, ale również dodatkowych prac ziemnych i przeprowadzenia instalacji. Taka inwestycja jest dość rozległa, choć z możliwości urządzenia korzystać można nawet w czasie ujemnych temperatur. Co więcej,  nie musi być ona również wspomagana dodatkowym źródłem ciepła.

Pompa ciepła powietrzno-wodna czy gruntowa? Które rozwiązanie wybrać?

Pomimo tego, że koszty montażu są w tym przypadku znacznie wyższe, gruntowa pompa ciepła okazuje się w rzeczywistości bardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Umożliwia ona dodatkowo skuteczne chłodzenie pomieszczeń w okresie letnich upałów. Urządzenie to posiada jednak pewne mankamenty. Przede wszystkim wymaga sporej powierzchni działki, a konieczność  swobodnego przepływu powietrza uniemożliwia zabudowę tego obszaru.

Pompa powietrzno–wodna czy gruntowa – które rozwiązanie wybrać?

Jak nietrudno zauważyć, oba urządzenia posiadają zarówno wady, jak i zalety, determinujące w znaczący sposób ich działanie. Podejmując ostateczną decyzję, warto przeanalizować swoje potrzeby, ale również i budżet, przeznaczony na tego rodzaju inwestycję. Gruntowa pompa ciepła umożliwia znaczną redukcję kosztów utrzymania oraz zapewnia większą wydajność, choć wymaga wyższych nakładów finansowych w zakresie montażu instalacji. Pompa powietrze-woda będzie natomiast doskonałym rozwiązaniem dla tych, którzy nie dysponują sporym obszarem działki, ale chcą zmodernizować system grzewczy w budynku. Koszty zarówno zakupu, jak i instalacji urządzenia są w tym przypadku znacznie niższe, a rozwiązanie to cieszy się zdecydowanie większą popularnością. Niezależnie od ostatecznej decyzji, warto instalację urządzeń powierzyć specjalistom z bogatym doświadczeniem. Będzie to np. firma Montaż pomp ciepła w Kielcach – APP Energy, stwarzająca szansę świadomego wykorzystania potencjału, tkwiącego w odnawialnych źródłach energii.

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Zostaw komentarz