Jak przygotować się do prac budowlanych na danej działce?

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Od znalezienia odpowiedniej działki pod budowę domu do wbicia pierwszej łopaty zazwyczaj jest daleka droga. Jakie prace należy wykonać na działce przed rozpoczęciem budowy? Podpowiadamy, jak w kilku prostych krokach przygotować grunt pod wykup fundamentów.

Niektóre prace przygotowawcze reguluje prawo budowlane. Niewywiązanie się z obowiązku ustawienia tablicy informacyjnej czy zapewnienia pracownikom odpowiednich warunków pracy może skutkować nałożenie mandatu przez inspektora nadzoru budowlanego. Zaniedbanie innych czynności takich jak poznanie mapy uzbrojenia terenu może z kolei być przyczyną przykrych niespodzianek i opóźnień w pracach. Sprawdź, jak przygotować działkę pod budowę, by uniknąć niepożądanych sytuacji i zagrożeń.

Ogrodzenie i oznakowanie działki

Do ogrodzenia działki może posłużyć stalowa siatka rozciągnięta pomiędzy słupkami. Zgodnie z przepisami ogrodzenie nie może być niższe niż 1,5 m oraz musi znajdować się co najmniej 1 metr od miejsca, w którym będą prowadzone wykopy.

Konieczne będzie również umieszczenie na terenie działki żółtej tablicy informacyjnej. Kupisz ją w markecie budowlanym. Należy ją umieścić w widocznym miejscu, np. przy wjeździe na budowę.

Poznaj uzbrojenie obszaru

Przed przystąpieniem do prac należy zapoznać się z mapą uzbrojenia terenu. Jeśli nie ma dostępu do takiej mapy lub jest ona nieaktualna, warto wypożyczyć wówczas lokalizator infrastruktury podziemnej i magnetometr. W przeciwnym razie podczas wykopów można uszkodzić linię elektryczną, wodną lub gazową, co z kolei może stanowić zagrożenie dla pracowników budowy i opóźni prowadzone prace.

Lokalizator infrastruktury podziemnej umożliwi zlokalizowanie linii pod napięciem oraz innych instalacji, co pozwoli uniknąć niespodzianek podczas prowadzenia wykopów.

Magnetometr pozwoli na namierzenie takich elementów jak pokrywy, zasuwy, włazy studzienek, skrzynki zaworowe, znaczniki geodezyjne i inne metalowe przedmioty wytwarzające pole ferromagnetyczne.

Wyrównanie terenu

Niwelator pomoże ustalić różnicę wysokości pomiędzy wyznaczonymi punktami na działce. Następnie trzeba będzie usunąć nadmiar ziemi tam, gdzie to konieczne, i uzupełnić nierówności, zasypując doły i wgłębienia.

Przygotowanie placu budowy

Ten etap przygotowań obejmuje wyznaczenie miejsca do przechowywania materiałów budowlanych. Powinny być one chronione przed działaniem czynników atmosferycznych. Nie mogą również stanowić zagrożenia dla pracowników budowy. Najlepiej umieścić je w wynajętym kontenerze budowlanym.

Ponadto pracownikom budowy należy zapewnić dostęp do toalety, wody oraz energii elektrycznej. Dostęp do prądu zapewni agregat, jednak lepszym rozwiązaniem będzie przyłączenie się do sieci. W tym celu należy wykonać tymczasowe przyłącze z rozdzielnicą budowlaną.

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Zostaw komentarz