Jak wybrać kabinę prysznicową?

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Z roku na rok coraz większa liczba osób na całym świecie decyduje się na zakup kabiny prysznicowej do swojego mieszkania zamiast wanny. Jest to zdecydowanie rozsądny wybór, gdyż biorąc prysznic przez 10 minut, zużyjemy blisko 60 litrów wody zamiast 150 lub nawet około 300 litrów przy tradycyjnej kąpieli w wannie. Poza samą oszczędnością pieniędzy w rachunkach zauważalna jest również różnica w zajmowanej przestrzeni przez dany obiekt. Statystycznie kabiny prysznicowe nie wymagają aż tak dużej powierzchni w łazience jak wanny, co czyni je naprawdę dobrym rozwiązaniem dla pomieszczeń z niewielką ilością miejsca do zagospodarowania.

Chcąc jednak nabyć kabinę prysznicową dla siebie, powinniśmy znać zakres kryteriów, które znacząco różnicują pomiędzy sobą dane modele kabin. Bez posiadania tak kluczowej wiedzy możemy nabyć produkt, który w finalnym rozrachunku nie będzie nas wystarczająco satysfakcjonował w taki sposób, jakiego moglibyśmy oczekiwać. Wiedząc jednak, czym należy kierować się podczas takiego zakupu z pewnością, pozyskamy możliwie najbardziej odpowiednią kabinę prysznicową dostosowaną do naszych potrzeb.

Zatem według jakich parametrów powinno się wybierać kabiny prysznicowe dla siebie i na jakie detale należy zwrócić swoją szczególną uwagę podczas naszego pierwszego potencjalnego momentu zakupu? Odpowiedzi na te pytania i inne zagadnienia z nimi związane znajdziecie już w naszym artykule.

Jaki rodzaj kabiny prysznicowej powinniśmy wybrać do naszej łazienki?

W pierwszej kolejności jeżeli planujemy nabyć dla siebie kabinę prysznicową, powinniśmy określić jej przewidywane miejsce położenia w danym pomieszczeniu. W dużej mierze chodzi o centralne umiejscowienie obiektu, które może znajdować się we wnęce, na środku pomieszczenia, przy ścianie albo przy jego rogu. Ma to znaczenie, gdyż wiele kabin prysznicowych występuje w różnych wariantach o mniej lub bardziej regularnych kształtach.

Spośród wszystkich dostępnych na rynku wyróżniamy zasadniczo kilka najbardziej popularnych form kabin prysznicowych. Najpopularniejszą jest kabina narożna, a zawdzięcza to ona swojej częstej dogodności w umiejscowieniu w większości mieszkań. Jeżeli to możliwe, zaleca się także zastosowanie kabin przystosowanych do zaimplementowania we wnękach poprzez swoją pokaźną oszczędność miejsca. W ich przypadku potrzebne jest jedynie zamontowanie drzwi i ewentualnie brodzika, dzięki czemu nie będziemy musieli przepłacać zbyt dużo pieniędzy w porównaniu do innych rodzajów kabin. W przypadku posiadania większych przestrzeni w pomieszczeniu łazienkowym możliwe jest także zaimplementowanie kabin o ściśle nieregularnych kształtach w stosunku do modeli standardowych. Takie kabiny dość często umieszcza się pośrodku łazienki, aby nadać stylowego wyglądu danemu wnętrzu.

Jak wybrać kabinę prysznicową?

Na jakie aspekty konstrukcji kabin prysznicowych powinniśmy zwracać naszą szczególną uwagę?

W samej konstrukcji kabiny prysznicowej dość istotnym elementem jest system mocowania drzwi oraz ścianek, a w zależności od modelu oraz kształtu kabiny parametry te niemal z pewnością będą funkcjonować inaczej w porównaniu do innych dostępnych modeli. Szczególnie przy zakupie kabiny o półokrągłym kształcie warto przyjrzeć się działaniu rolek oraz ram wraz z odbojnikami czy oby na pewno funkcjonują prawidłowo. W żadnym razie drzwi będące umocowane do rolek nie powinny wyskakiwać poza tor swojego przewidywanego przesunięcia. Sprawdźmy także, czy drzwi swobodnie się przesuwają oraz, czy odbojniki są wykonane z trwałego materiału. Nie zapominajmy też o upewnieniu się, czy dana kabina jest w należyty sposób szczelna. Nie chcielibyśmy raczej, aby woda z kabiny prysznicowej rozlewała się na podłogę w pozostałych zakątkach łazienki.

Biorąc pod uwagę kabiny typowo natryskowe, możemy je również rozróżniać na kolejne osobne warianty. Poza znaną nam wszystkim konstrukcją ramową istnieje także rodzaj półramowy. Taka budowa kabiny jest nieznacznie lżejsza od pozostałych rodzajów ze względu na swój brak wewnętrznych profili pionowych. W tym poszczególnym rodzaju kabin drzwi oraz ścianki zamiennie są ustawiane w profilach, pozwalając często na wygładzenie nierówności ścian. Istnieje także wariant konstrukcji w zupełności bezramowej, gdzie drzwi są podtrzymywane przez uchwyty boczne przymocowane do ściany. Budowa takiego rodzaju kabiny zazwyczaj składa się ze znacznie grubszych tafli szkła oraz uwzględnia zminimalizowanie liczby profili do możliwie najmniejszej liczby. Ze względu na swoją osobliwą konstrukcję tego typu kabiny uważane są za typowo designerskie, przez co zasadniczo materiały ich wykonania są szczególnie wysokiej jakości. Najczęściej w przypadku tych modeli zawiasy wraz z innymi elementami chromowanymi są tworzone ze stali lub mosiądzu, aby móc w trwały i stabilny sposób podtrzymywać dużej grubości tafle szkła.

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Zostaw komentarz