Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Regały paletowe to rozwiązanie umożliwiające dużą personalizację do potrzeb konkretnego magazynu. Konstrukcja tych systemów sprawia, że znacząco wzrastają ich możliwości adaptacyjne do różnych ładunków. Podpowiadamy, w jaki sposób dobrać najodpowiedniejsze.
Dostosowane do przechowywania palet regały wpisują się w potrzeby współczesnego magazynu. Znacznie ułatwiają logistykę i przechowywanie, dzięki możliwości ich zaprojektowania pod oczekiwania pojedynczego klienta. Niezależnie, czy będą w nich przechowywane towary w paczkach, czy ładunki o nieregularnych kształtach, regały paletowe można przy niewielkich kosztach dostosowywać tak, aby spełniały swoje funkcje.
Rozwiązanie to stosować można z powodzeniem w praktycznie każdym sektorze gospodarczym, zarówno tym odzieżowym, jak i spożywczym, budowlanym czy meblarskim. Dzięki swojej nieskomplikowanej budowie umieszczane na nich mogą być towary rozmieszczone na paletach o wszystkich gabarytach. Niektóre ładunki wymagają wdrożenia niestandardowych systemów, co z powodzeniem można wprowadzić w system regałów paletowych. Ich stosowanie to gwarancja bezpieczeństwa ładunków.
Dzięki dużym możliwościom modyfikacji, regały paletowe wykorzystywane mogą być zarówno w niewielkich magazynach, jak i dużych centrach logistycznych. Użytkownicy doceniają to, jak łatwe jest zaadaptowanie ich budowy do planowanej przestrzeni magazynu, na etapie projektowania. Kompatybilność tych regałów z wózkami widłowymi to także ich duża zaleta, która pozwala na odpowiednie rozplanowanie rozkładu i szerokości korytarzy magazynowych.
Również stosunek ceny do jakości sprawia, że regały paletowe zdają się być najkorzystniejszą opcją. Wszechstronność ich użytkowania sprawiła, że stały się one powszechnie stosowane. Regały te, jak sama nazwa wskazuje, przystosowane są do przechowywania na nich ładunków na paletach, jednak możliwe jest także zapełnienie ich towarami w innej formie. Są bardzo plastyczne i dają wiele możliwości zmian ich konstrukcji, co sprawia, że dostosowują się do funkcji pełnionej przez magazyn, nawet w przypadku zmiany formy działalności. Szeroka możliwość reorganizacji to zdecydowanie jedna z większych zalet, która wyróżnia regały paletowe.
Istnieją różne rodzaje regałów paletowych, dostosowane do pełnionej przez magazyn funkcji i ich konstrukcji. Wśród magazynów wyróżnić można, między innymi te rzędowe, wjezdne, push-back, czy przepływowe. Decyzja dotycząca wyboru regałów do magazynu powinna być podejmowana w momencie planowania jego przestrzeni. Regały paletowe dostosowują się do użytkownika, jednak sumienne określenie potrzeb danej przestrzeni pozwoli na stworzenie najbardziej ekonomicznego i wydajnego rozwiązania.
Na tym etapie należy przeanalizować kilka zmiennych. Poza ceną warto uwzględnić specyfikę składowanego towaru, jego wielkość czy kształt, a także rotację towarów, poziom wypełnienia regałów czy wielkość powierzchni magazynowej niezbędnej do składowania towaru. Skupić się trzeba także na rodzaju wózków widłowych stosowanych w danym magazynie, ponieważ do regałów paletowych najlepiej będzie wybrać wózki wąsko-korytarzowe.
Budowa regałów paletowych sprawia, że są one dostosowane do składowania palet euro, przemysłowych, bigbagów lub gitterboxów, jednak mogą być też mieścić na sobie inne załadunku. Regały paletowe wyróżniają się prostą konstrukcją, składają się z ram, pionowych słupów i trawersów albo belek poziomych. Wszystkie towary składowane są przynajmniej na parze trawersów, w związku z tym do przechowywania ładunków niezbędne są nośniki ładunków palety umieszczane na regale.
Większość regałów tego typu przystosowana jest do przechowywania ładunków o wadze do dwóch ton na sztukę, maksymalne obciążenie ramy regału to 20 ton. Maksymalna wysokość regałów, umożliwiająca bezpieczne przechowywanie ładunków paletowych to 10 metrów.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.