Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Pozornie oczywistą kwestią wydaje się to, czym są wykopy. Większości z nas kojarzą się po prostu z dziurami w ziemi. Jednak nie każdą szczelinę można nazwać w ten sposób. Jak się okazuje, wykop posiada swoją określoną definicję. Co więcej, jego stworzenie wymaga wcześniejszego przygotowania i uzyskania odpowiednich zezwoleń. Istnieją różne rodzaje wykopów. Jakie to typy i czym się wyróżniają? Wyjaśniamy!
Jak już wspomnieliśmy, wykop posiada swoją definicję. Warto zatem zacząć od wyjaśnienia, czym są wykopy. Otóż mowa o budowlach ziemnych. Powstają one w efekcie usunięcia pewnej ilości gruntu. Wykopy to budowle ukształtowane, wyrównane, ze skarpami. Powstają w konkretnych celach, najczęściej pod fundamenty dla budowli oraz dróg. Wykopy można tworzyć dwoma metodami, spośród których najpowszechniejsze to metoda czołowa i warstwowa. Ta pierwsza służy do tworzenia budowli ziemnych głębokich, lecz wąskich. Natomiast metoda warstwowa jest bardziej uniwersalna. W jej przypadku korzysta się z różnego rodzaju maszyn budowlanych, w tym z z koparek i spycharek.
Jak już wspomnieliśmy, istnieją różne rodzaje wykopów. Tak naprawdę można dokonać co najmniej kilku podziałów, biorąc pod uwagę odmienne kryteria. Niemniej jednak najczęściej wyróżnia się wykopy:
Wykopy wąskoprzestrzenne to takie, których szerokość nie przekracza 1.5 m. Długość może być dowolna, podobnie jak głębokość. Tego typu budowle ziemne tworzy się zwykle pod ławy fundamentowe.
Kolejny rodzaj wykopów to wykopy szerokoprzestrzenne. W tym przypadku zarówno szerokość, jak i długość wynoszą co najmniej 1.5 m. Głębokość teoretycznie może być dowolna, w rzeczywistości jednak zwykle przekracza 1.5 m, choć i tak jest zdecydowanie mniejsza od szerokości i długości. Tego typu wykopy powstają między innymi pod domy podpiwniczone i drogi.
Jako ostatnie wymieniamy wykopy jamiste, czyli takie, których szerokość i długość nie przekraczają 1.5 m. Przeważnie głębokość również nie jest większa. Wykopy tego typu wykonuje się głównie dla fundamentów niewielkich obiektów architektonicznych.
Zapraszamy do współpracy: wykopy Stargard
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.