Agrowłóknina wiosenna

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Agrowłóknina jest niezbędnym akcesorium profesjonalnego ogrodnika oraz każdego właściciela przydomowego ogrodu. Ten syntetyczny materiał, wykonany z włókien polipropylenowych znakomicie sprawdza się w całym cyklu wegetacyjnym. Wśród szeroko dostępnych rodzajów agrowłókniny warto wybrać taki rodzaj, który zapewni odpowiednią dla danego etapu funkcjonalność. Kolory oraz grubości produktu maja w tym względzie istotne znaczenie.

Agrowłóknina wiosenna-w jakim celu ją stosujemy?

Agrowłóknina jako materiał syntetyczny przepuszcza światło oraz wilgoć, dzięki czemu zastosowana na glebę pozwala roślinom na prawidłowy wzrost, jednocześnie eliminując bezpośrednie zagrożenia w postaci zmieniających się nieprzewidzianie warunków atmosferycznych oraz szkodników. Wiosenna agrowłóknina w zestawieniu z agrowłóknina zimową jest zdecydowanie cieńsza, co oznacza w praktyce niższą gramaturę na metr kwadratowy. Dla roślin, chronionych z jej pomocą wiosną oznacza to, że w okresie wcześniejszych niż zaplanowane wysiewów mogą swobodnie rosnąć dzięki właściwościom termoizolacyjnym. Dzięki agrowłókninie wiosennej szybciej można uzyskać plony i z dużym prawdopodobieństwem zakładać można, że będą one obfitsze.

Jakie są rodzaje agrowłókniny wiosennej?

Agrowłóknina wiosenna najczęściej dostępna jest w kolorze białym. Jej rodzaje różnią się między sobą grubością, którą łatwo określić na podstawie gramatury produktu. Agrowłóknina wiosenna to przede wszystkim syntetyk o gramaturze 17, 19, 21 i 23 g/m2 co w porównaniu z agrowłókniną, stosowaną przed zimą (50 g/m2) pozwala na zdecydowanie większą przepuszczalność powietrza i promieni słonecznych. Cienka agrowłóknina wiosenna 17 g/m2 (P-17) to produkt cienki o dużej przepuszczalności oraz stosunkowo dobrej wytrzymałości na uszkodzenia. P-19, czyli agrowłóknina 19 g/m2 jest najpopularniejszą wśród wiosennych, stosowaną często przez profesjonalnych rolników. Ten produkt gwarantuje ochronę roślin przed przymrozkami oraz znacznymi amplitudami temperatury, zwiększa temperaturę otoczenia rośliny oraz chroni przed szkodnikami. Produkt P-21 poza zaletami wcześniej wymienionej, wykazuje się większą grubością, której efektem jest przyspieszenie plonowania roślin. Agrowłóknina P-23 (23 g/m2) jest najgrubszą wśród wiosennych, najbardziej trwałą, przeznaczoną dla roślin ciepłolubnych. Możliwe jest jej zastosowanie przez kilka sezonów, co związane jest bezpośrednio z trwałością produktu.

Jakie rośliny można okryć agrowłókniną na wiosnę?

Agrowłóknina wiosenna dedykowana jest do okrywania roślin, wysadzanych w miesiącach, narażonych na wystąpienie przymrozków oraz dla tych, które wykazują się niską odpornością na amplitudę temperatury oraz działanie szkodników. Wśród najczęściej wymienianych roślin, które powinno się okryć agrowłókniną wiosenną wymienia się truskawkę, rzodkiewkę, kalarepę, sałatę, kapustę pekińską, marchew, seler, paprykę oraz kalafior. Wiosenną agrowłókninę stosuje się zaraz po wysiewie do gruntu, a w przypadku roślin wieloletnich w czasie, gdy temperatura będzie stabilna na poziomie minimum 5°C. Bardzo istotne jest jej prawidłowe ułożenie, zabezpieczenie przed podmuchami wiatru oraz zwilżenie gleby bezpośrednio przed zastosowaniem. Agrowłókninę wiosenną warto zastosować zarówno w ogrodzie, jak i w przypadku balkonowych upraw.

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Zostaw komentarz