Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Wentylacja jest niezbędna w każdym pomieszczeniu dla skutecznej wymiany powietrza. W dawnych budynkach mieliśmy do czynienia najczęściej z wentylacją grawitacyjną, która czasami działała bardzo dobrze, innym razem gorzej, ale zawsze opierała się na naturalnym wytworzeniu ruchu powietrza.
W przypadku wentylacji nawiewno-wywiewnej opieramy się na wymuszonej za pomocą urządzeń elektrycznych, wymianie powietrza między dwoma przestrzeniami: wewnętrzną i zewnętrzną. Świeże powietrze w mieszkaniu, lub innym obiekcie budowlanym, jest niezbędne dla lepszego samopoczucia. Powietrze, którym w pomieszczeniach oddychamy, ulega szybko „zużyciu”. Przede wszystkim zmniejsza się w nim ilość tlenu, niezbędnego do oddychania, pojawiają zanieczyszczenia wynikające z codziennego zamieszkiwania. Dzięki prawidłowej cyrkulacji powietrza, wymuszonej przez system nawiewno-wywiewny, nie tylko dochodzi do wymiany powietrza, ale w pomieszczeniu jest prawidłowa wilgotność, co zapobiega m.in. rozwojowi pleśni.
Źle wykonaną i nieskuteczną wentylację można łatwo rozpoznać po parze wodnej, która skrapla się na szybach lub po mało estetycznych i chorobotwórczych wykwitach pojawiających się na ścianach. Wentylacja nawiewno-wywiewna doskonale poradzi sobie z tego typu problemami, Zdaje egzamin nie tylko w domach prywatnych, ale budynkach użyteczności publicznej i zakładach produkcyjnych. Ważne, że działa niezależnie od pogody i łączy zalety mechanicznej wentylacji wywiewnej i nawiewnej. Warto wiedzieć, że nawet najlepiej działający system nie sprawdzi się w pomieszczeniach, które nie są szczelne. Przed instalacją systemu, należy sprawdzić i ewentualnie uszczelnić stolarkę okienną i drzwiową. W przypadku tego typu wentylacji dodatkową zaletą jest możliwość zastosowania rekuperacji, czyli odzyskiwania ciepła z powietrza, które jest wywiewane.
O wentylacji nawiewno-wywiewnej warto pomyśleć już na etapie projektu domu. Jest to system dość skomplikowany, bo ma za zadanie nie tylko wywiewać powietrze z pomieszczeń, ale i dostarczać do nich świeże. System w takim wypadku to nie tylko kanały i wentylatory, ale dodatkowe kanały łączące główną wentylację z wieloma rozgałęzieniami. Centrala wentylacyjna jest też wyposażona w specjalne filtry oczyszczające powietrze. To dobre rozwiązanie dla alergików mających poważne problemy z różnego typu pyłkami.
W dobie, kiedy tak dużą wagę przywiązuje się do domów energooszczędnych, pozwalających zaoszczędzić wydatki na ogrzewanie, coraz częściej instaluje się wentylację nawiewno-wywiewną z odzyskiwaniem ciepła. Ten system umożliwia odzyskanie ciepła z powietrza usuwanego na poziomie 50-80%. Głównym elementem rozwiązania jest centrala wentylacyjna, składająca się z wentylatorów i wymienników ciepłą, czyli tzw. rekuperatorów. Świeże, chłodne powietrze, które napływa do pomieszczeń, jest ogrzewane przez ciepło powietrza, usuwanego z wnętrza. W ten sposób ogrzane powietrze trafia do pomieszczenia i chociaż jest świeże, zyskuje po drodze ciepło, dzięki czemu budynek nie jest wychłodzony i mniej energii potrzeba na podniesienie temperatury. System jest tak skonstruowany, że świeże powietrze, chociaż ogrzewane, nie pomiesza się z powietrzem zużytym.
Podstawowe ogrzewanie powietrza świeżego jest efektywne do temperatury -10°C. Jeśli temperatura na zewnątrz spada poniżej tej wartości, takie ogrzewanie jest mało skuteczne. Dodatkowe podgrzanie powietrza zapewniają montowane w rekuperatorach elektryczne grzałki – włączają się one automatycznie. Przepływ powietrza w systemie wentylacji nawiewno-wywiewnej odbywa się w sposób ciągły, chociaż często następuje zmiana wydajności, co jest dostosowane do potrzeb użytkowników. Ową zmianę wydajności można zaprogramować. Na przykład czujniki można tak ustawić, by badały poziom wilgotności lub zawartości dwutlenku węgla w powietrzu. W zależności od klasy urządzenia, użytkownik otrzymuje w pakiecie pewne bonusy. Najbardziej zaawansowane systemy można podłączyć do komputera i sterować urządzeniem nawet, kiedy fizycznie nie ma nas w domu.
Urządzenie będzie działać optymalnie, jeśli już na etapie wyboru określimy swoje potrzeby i preferencje. Wentylacja nawiewno-wywiewna to naprawdę dobre rozwiązanie dla domów prywatnych, budynków publicznych i zakładów przemysłowych.
Tekst: Bogumiła Pierzchanowska portal budowlany Budnews.pl
Zdjęcia w artykule: pixabay
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.