Kto zajmuje się projektowaniem rusztowań?

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Rusztowania wykorzystywane są na wiele sposobów, nie tylko podczas wznoszenia budynków. Istnieje wiele ich rodzajów, które są przystosowane do odmiennych prac. Jednak, aby rusztowania wykorzystywane do pracy na wysokościach były bezpieczne, muszą zostać odpowiednio zaprojektowane, z uwzględnieniem najważniejszych zasad konstrukcji technicznych. Kto zatem zajmuje się projektowaniem rusztowań?

Dlaczego rusztowania muszą być profesjonalnie zaprojektowane?

Praca na wysokościach obarczona jest szczególnym ryzykiem. Dlatego wszystkie urządzenia i konstrukcje przeznaczone do tego rodzaju prac muszą gwarantować użytkownikom bezpieczeństwo. Z tego powodu rusztowania aluminiowe, elewacyjne oraz każde inne powinny być profesjonalnie zaprojektowane. W zależności od ich rodzaju oraz przeznaczenia konstrukcje mogą się od siebie nieco różnić. Ponadto poszczególne modele rusztowań mogą być wznoszone na odmienne wysokości oraz przystosowane są do innych prac. Należy dodać, że podczas prac wykonywanych na wysokościach na konstrukcje rusztowania mogą oddziaływać różne siły wpływające na jego stabilność. Aby zachować bezpieczeństwo, konieczne jest opracowanie całej koncepcji konstrukcji, wykonanie obliczeń oraz zastosowanie się do obowiązujących norm. Podobnie wygląda sytuacja podczas projektowania innych konstrukcji do pracy na wysokościach, jak drabiny aluminiowe.

Kto może projektować rusztowania?

Ze względu na to, że projektowanie rusztowań wymaga znajomości szczególnej wiedzy technicznej, czynność tą mogą podejmować tylko odpowiednio wykwalifikowane osoby. Osoba zajmująca się projektowaniem rusztowań bez względu na rodzaj, musi posiadać uprawnienia budowlano – konstrukcyjne. Potwierdzają znajomość zasad konstrukcji stalowych, czy aluminiowych oraz obowiązujących norm technicznych. Warto dodać, że do samego montażu oraz odbioru rusztowań na terenie budowy również niezbędne są odpowiednie kwalifikacje. Dysponują nimi między innymi specjaliści z S.K.A.T Rusztowania.

Zakup czy wynajem rusztowań – które rozwiązanie lepsze?

Bez względu na to, czy zdecydujemy się na zakup, czy wynajem rusztowania, przed dopuszczeniem do użytkowania będzie zaprojektowane przez wykwalifikowanych specjalistów. W przypadku jednorazowych prac budowlanych, czy remontowych lepszą opcją będzie czasowe wypożyczenie rusztowania. Natomiast, gdy rusztowanie wykorzystywane jest w codziennych pracach firmy, to warto zainwestować w jego zakup. Pamiętajmy, że firmy oferujące sprzedaż i montaż rusztowań doradzają również w wyborze odpowiedniego modelu przystosowanego do danych prac na wysokościach.

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Zostaw komentarz