Co można zrobić ze sklejki?

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Sklejka to uniwersalne tworzywo, które można wykorzystać na wiele sposobów. Choć początkowo stworzone było jako materiał konstrukcyjny, aktualnie wykorzystywana jest do tworzenia mebli oraz dekoracji.  

Czym jest sklejka i jak jest zbudowana? 

Sklejka jest rodzajem płyty drewnianej, która składa się z kilku cieńszych warstw forniru, czyli cienkich płyt drewnianych skrawanych płasko lub obwodowo. Poszczególne arkusze forniru układane są naprzemiennie (prostopadle względem siebie) i pod wpływem wysokiego ciśnienia oraz temperatury scalane w grubszą płytę. Sklejka jest to najbardziej wytrzymała mechanicznie pochodna drewna, stąd też ma tyle przeróżnych zastosowań. Tworzywo wykorzystywane początkowo do prac konstrukcyjnych jest niezwykle mocne oraz wytrzymałe, ale nie tylko. Sklejka to również doskonały materiał do aranżacji wnętrz, z którego pomocą można stworzyć meble, dodatki, a nawet ścianę działową. Sklejki mogą być zbudowane zarówno z drzewa liściastego, jak i iglastego, istotne jest jednak, że wierzchnia warstwa zrobiona jest zazwyczaj ze znacznie droższego i lepszego gatunkowo drewna, niż środkowe warstwy. 

Właściwości sklejki 

Sklejka jest wyjątkowym materiałem, który dzięki swojej budowie posiada szereg funkcji, których nie sposób znaleźć w innych tworzywach. Poprzez wykorzystanie drewnianych fornirów do jej budowy, nadaje wnętrzu efektownego wyglądu, idealnie imitując strukturę drewna. Ponadto jest znacznie bardziej praktyczna niż drewno samo w sobie, ze względu na swoją giętkość i jednoczesną wytrzymałość. Sklejka jest na tyle uniwersalnym tworzywem, że można wykorzystać ją do stworzenia przeróżnych elementów wystroju wnętrz, zaczynając od mebli, kończąc na lampach. W zasadzie prawie wszystko, co jest wykonane z drewna, można zastąpić substytutem wykonanym ze sklejki, bez obaw, że będzie mniej wytrzymałe. 

Co można zrobić ze sklejki? Kilka pomysłów do twojego mieszkania 

Jak już wspominaliśmy, zastosowań sklejki jest wiele i z powodzeniem można w prosty sposób wprowadzić je do swojego mieszkania. Tworzywo jest na tyle łatwe w obróbce, że aby samemu móc z niego coś zmajstrować, potrzebujemy jedynie kilka prostych narzędzi oraz pomysłu na to, co konkretnie chcemy zrobić. Poniżej przedstawiamy kilka naszych propozycji na to, jak można wykorzystać sklejkę w swoim domu: 

  • Meble kuchenne – sklejka w kuchni jest nowoczesnym rozwiązaniem, obok którego ciężko przejść obojętnie. Szczególną uwagę przykuwają fronty szafek, które zachwycają swoją prostą, surową formą i sprawdzą się nie tylko w kuchniach urządzonych w stylu skandynawskim. Ich prosta forma będzie dobrym rozwiązaniem także w nowoczesnych minimalistycznych pomieszczeniach u osób, które cenią sobie dobry gust i niestandardowe rozwiązania. 
  • Wezgłowie łóżka w sypialni- jeśli zawsze marzyliśmy o designerskim wezgłowiu, które będzie nie tylko ozdobą naszego łóżka, ale także całej sypialni powinniśmy zastanowić się nad zrobieniem go samodzielnie ze sklejki. Płaska dekoracja, czy może w postaci półki, na której będzie można postawić najpotrzebniejsze przedmioty? Ta decyzja należy już do was. 
  • Aranżacja pokoju dziecięcego – sklejka jest świetnym tworzywem do tego, aby z jej pomocą w prosty i sposób stworzyć w pokoju dziecięcym niepowtarzalne aranżacje. Możemy użyć jej do zbudowania domku dla lalek, łóżka, półek czy miejsca do przechowywania. Możliwości jest wiele, a ogranicza was tylko wyobraźnia.   

Jeśli interesuje was wysokiej jakości sklejka w Łodzi to koniecznie sprawdźcie ofertę sklepu MEGADREW, w którym znajdziecie cały szereg różnego rodzaju sklejek, które będziecie mogli dopasować do swoich potrzeb oraz przyszłych projektów. 

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Zostaw komentarz