Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Branża budowlana ciągle się rozwija i powstają coraz nowsze technologie, dzięki którym można zwiększyć choćby efektywność energetyczną. Jednocześnie dostępne są bardzo ciekawe wizualnie projekty. Oczywiście to nadal nie wszystko co warto wiedzieć. Otóż tradycyjne budownictwo przechodzi już powoli do lamusa, bo coraz popularniejsze stają się domy z prefabrykatów. W czym tkwi ich sekret? Czas się dowiedzieć.
Domy z prefabrykatów betonowych były i są bardzo popularne w budownictwie skandynawskim. Coraz szybciej też zdobywają polski rynek, co w sumie jest zrozumiałe, wszak to dobry wybór. Ale zacznijmy od tego, czym jest budownictwo prefabrykowane. Otóż w tym przypadku poszczególne elementy konstrukcyjne nie są budowane na placu budowy, lecz powstają w fabryce. Co istotne, do ich produkcji używa się tylko i wyłącznie najlepszej jakości wyrobów betonowych. Ważny jest także fakt, że wszystkie elementy konstrukcyjne powstają zgodnie z przedstawionym projektem. A więc nie są wykonywane wcześniej, lecz dopiero po uzgodnieniu z klientem. Następnie przetworzone są na plac budowy, gdzie pracownicy dokonują ich łączenia. Nie można też zapominać, że montaż jest naprawdę szybki
Budowa domu metodą tradycyjną uważana jest za ciężką i długą. W teorii mówi się, że w rok można wybudować dom i w nim zamieszkać. Ale nie jest to do końca prawda, no chyba, że macie wybitne szczęście zarówno do ekipy budowlanej, jak i pogody, a także Wasz kierownik budowy jest naprawdę kompetentny i zawsze dotrzymuje terminów spotkań i odbiorów. Mało, który inwestor może już po roku wprowadzić się do swojego domu, no chyba, że nie jest jeszcze urządzony i wykończony. Warto wiedzieć, że budowa domu tradycyjną metodą jest długa, choćby dlatego, że poszczególne etapy budowy wiążą się z przerwami spowodowanymi koniecznością wiązania się materiału, wysychania, ale też, gdy temperatura jest za niska czy za wysoka wielu prac nie można już wykonać. A zimą budowa oczywiście stoi. Takich przerw nie ma, gdy decydujecie się na dom z prefabrykatów. Otóż wyobraźcie sobie, że dom energooszczędny prefabrykowany jest gotowy już w 4 miesiące. Doprowadzenie do stanu surowego zamkniętego zajmuje zaledwie 10 dni. Włączając prace wykończeniowe Wasz dom energooszczędny prefabrykowany może być gotowy po kilku miesiącach do zamieszkania.
Uważa się, że domy z prefabrykatów są droższe. Choć są też takie osoby, które uważają, że jest wręcz przeciwnie. A jaka jest prawda? A to zależy. Otóż jeżeli zdecydujecie się na dom z prefabrykatów, ale postawicie raczej na tradycyjny projekt i nie zadbacie o energooszczędność, to taka budowa zdecydowanie będzie droższa. Ale jeżeli zdecydujecie się na dom pasywny, to musicie wiedzieć, że sporo na tym zaoszczędzicie. Zatem znaczenie ma wybór stolarki okiennej, drzwiowej, ale też źródła ogrzewania. Musicie też wiedzieć, że dom pasywny generuje naprawdę małe koszty utrzymania. Wystarczy tylko wspomnieć, że zapotrzebowanie na energię do ogrzewania wynosi poniżej 15 kWh/(m2*rok). Oznacza to, że podczas sezonu grzewczego do ogrzania 1m2 potrzeba zaledwie 15 kWh, co odpowiada spaleniu poszczególnych nieodnawialnych źródeł energii. A więc jak widzicie koszty nie będą w tym przypadku bardzo wysokie, a biorąc pod uwagę aktualną inflację i fakt, że energia elektryczna i gaz zdrożały, wybranie domu pasywnego jest wręcz koniecznością.
Mitem jest to, że dom z prefabrykatów nie jest trwały. Prawda jest taka, że jest tak samo odporny na uszkodzenia i zmienne warunki atmosferyczne jak dom murowany. W końcu o to dba producent wyrobów betonowych, który oferuje swoim klientom najlepszy towar. Jednocześnie trzeba też wiedzieć, że dom w bardzo krótkim czasie jest gotowy do zamieszkania. Budowa jest szybka i efektywna. Nie trzeba też obawiać się, że pogoda będzie przeszkodą. Otóż ściany czy inne elementy prefabrykowane mogą być montowane nawet zimą czy w latem i nie wpłynie to w żadnym przypadku na jakość. Do tego wszystkiego macie jeszcze bardzo duży wybór projektów.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.