Jak wybrać listwy wykończeniowe?

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Jak powszechnie wiadomo, w wykańczaniu i urządzaniu wnętrza dużą rolę odgrywa każdy, nawet najmniejszy szczegół. Z pewnością listwy wykończeniowe zaliczają się do takich mających istotne znaczenie detali. Rodzajów listew jest wiele, a różnice pomiędzy nimi nie zawsze wyraźne. Poniżej znajdziesz zatem kilka ważnych podpowiedzi dotyczących tego, czym kierować się, wybierając listwy i w jaki sposób dopasować do konkretnego wnętrza najlepszy wariant.

1. Po co stosuje się listwy wykończeniowe?

2. Rodzaje listew wykończeniowych

3. Listwa wykończeniowa – jaka powinna być?

Nie da się ukryć, że listwy wykończeniowe łączą walory wizualne i praktyczne. W dużym stopniu to właśnie od nich zależy jakość, trwałość i piękny wygląd podłogi.

Po co stosuje się listwy wykończeniowe?

Powody, dla których sięga się po listwę wykończeniową, są bardzo różnorodne. Przede wszystkim jest to element, który ma zakryć szczelinę dylatacyjną na poziomie podłogi. Gdy układasz deski, panele czy płytki, zawsze pozostawiasz przy ścianie wolną przestrzeń, eliminującą uszkodzenia mechaniczne w momencie późniejszego użytkowania. Listwa wykończeniowa ma zakryć właśnie tę szparę, idealnie łącząc płaszczyznę pionową i poziomą.

Listwy z różnych materiałów pełnią także dodatkowe funkcje użytkowe. Nadają wnętrzu estetyczny wygląd, chronią ścianę przed zabrudzeniem czy zniszczeniem, do którego może dojść podczas sprzątania czy dziecięcych zabaw w najbardziej wrażliwych punktach. Za pomocą listew można także ukryć okablowanie. Jak widać, tych możliwości jest sporo.

Rodzaje listew wykończeniowych

Szeroki wybór listew wykończeniowych sprawia, że bez problemu dobierzesz odpowiedni wariant do każdego wnętrza. Poszczególne modele różnią się nie tylko wzornictwem, ale przede wszystkim typem zastosowanych materiałów.

Do najpopularniejszych zaliczają się:

  • listwy z tworzywa sztucznego, najtańszego PCV lub nieco droższych tworzyw, głównie poliuretanowych i duropolimerowych – najczęściej stosowane, wytrzymałe, odporne na wilgoć i lekkie, których dodatkowy atut stanowi możliwość pomalowania na dowolny kolor,
  • listwy z MDF – eleganckie i minimalistyczne, często wodoodporne, z reguły dostępne w białym zabarwieniu,
  • listwy drewniane – klasyka, jednak dość kosztowna.

Listwa wykończeniowa – jaka powinna być?

Dobierając listwy wykończeniowe, zawsze warto brać pod uwagę specyfikę konkretnego pomieszczenia. W kuchni, łazience czy pomieszczeniu gospodarczym warto zastosować te o podwyższonej odporności na wilgoć. Duże znaczenie ma także kolor – najczęściej barwę dobiera się w odcieniu podobnym do podłogi, rzadziej – kontrastowo.

Źródło zdjęcia: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Zostaw komentarz