Jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej?

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Czynności montażowe dla systemu fotowoltaiki należy poprzedzić kilkoma ważnymi decyzjami. Mają one kolosalny wpływ na późniejsze warunki eksploatacji. Opłacalność ogniw PV rozstrzyga się na etapie projektowym, kiedy to inwestor dokonuje selekcji podzespołów i wybiera moc instalacji. Warto przyjrzeć się bliżej kwestiom optymalnej mocy fotowoltaiki. Jak ją obliczyć? Jaką wydajność paneli należy zapewnić w domu jednorodzinnym lub firmie?

Fotowoltaika Wrocław – dowiedz się, ile energii zużywasz w ciągu roku

Wyznacznikiem mocy instalacji będzie faktyczne zapotrzebowanie na energię. Zanim dasz się wpędzić w wir wydatków, dobrze się zastanów, jak duże ilości energii pochłania Twoje gospodarstwo domowe w skali roku. Weź poprawkę na ewentualny wzrost zapotrzebowania w przyszłości (np. spowodowany pojawieniem się nowego członka rodziny). Miej na uwadze możliwość wyposażenia domu w kolejne sprzęty o znacznym zapotrzebowaniu na energię. Kupno zmywarki, suszarki bębnowej czy montaż pompy ciepła generują zauważalne zmiany w konsumpcji prądu.

Dane za poprzednie lata uzyskasz w historii rachunków. Widnieją tam informacje o zużyciu wyrażone w kilowatogodzinach. Odradzamy zbyt sztywne trzymanie się średniej. Lekkie przewymiarowanie instalacji dostarczy niezbędnych nadwyżek mocowych w sezonie największej wydajności paneli, które będzie można odkupić z sieci w okresie jesienno-zimowym.

Panele fotowoltaiczne Wrocław – zasady obliczania mocy instalacji

Rewolucja ekologiczna w dużych miastach z każdym rokiem nabiera rozpędu. Trudno zaprzeczyć licznym zaletom, jakich dostarczają wydajne panele fotowoltaiczne Wrocław to przykład miasta, gdzie konwersja promieni słonecznych na prąd cieszy się szczególnym zainteresowaniem. Niezależnie od Twojego miejsca zamieszkania, pomiary przyszłej mocy fotowoltaiki przebiegają na podobnych zasadach.

Punktem wyjścia do wszelkich rozważań jest roczne zużycie energii. Dane statystyczne pokazują, że większość gospodarstw domowych mieści się w limicie 5000 kWh rocznie. Najczęściej cytowany przelicznik dla instalacji PV wynosi 1,2. Co to oznacza? Otóż dla jednej mWh (1 mWh = 1000 kWh) należy zapewnić 1,2 kW mocy ogniw solarnych. Zużycie 5 mWh energii uzasadnia montaż instalacji o wydajności 6 kW.

Powyższej zasady nie należy jednak traktować jako formy pasującej do wszystkich okoliczności. W przypadku instalacji typu off-grid warto zwiększyć moc do 1,4 kW na każdą zużytą megawatogodzinę. Będziemy wówczas mogli swobodnie korzystać z urządzeń domowych przy jednoczesnym ładowaniu akumulatorów.

Modyfikacje obliczeń okażą się niezbędne przy montażu odbiegającym od standardowego. Na wydajność paneli wpływa lokalizacja i nieskrępowany dostęp do promieni słonecznych. W regionach o dużym zachmurzeniu zalecamy wyraźne zwiększenie mocy wyjściowej, jaką będzie w stanie osiągnąć fotowoltaika Wrocław należy do najbardziej nasłonecznionych regionów w Polsce, a więc mieszkańcy stolicy Dolnego Śląska mają ułatwione zadanie.

Dobór mocy fotowoltaiki – skorzystaj z darmowego kalkulatora

Precyzyjne wyliczenia uzyskasz dzięki specjalistycznym narzędziom, do których należy kalkulator mocy fotowoltaiki. Wejdź na stronę https://systemy-pasywne.pl/. Firma Systemy Pasywne nie tylko projektuje i montuje panele fotowoltaiczne we Wrocławiu, lecz również udostępnia wydajny kalkulator online do planowania mocy instalacji. Skorzystaj z pomocy ekspertów i miej pewność, że system ogniw solarnych odpowiada na Twoje potrzeby.

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Komentarze (01)

  • AktywnyProsument.pl

    1 lutego 2023 / 2 lata ago

    Z moich obliczeń wynika, że przewymiarowanie 20% to za mało na nowych zasadach. Owszem w systemie opustów było to uzasadnione: produkowało się X energii, z tego po odliczeniu autokonsumpcji około 80% trafiało do sieci energetycznej, z czego wracało do nas też 80% więc takie przewymiarowanie było w sam raz.
    W net-billingu sprawa wygląda zupełnie inaczej. Kupujemy w cenie bruttu z VAT i akcyzą a sprzedajemy w cenie netto. Nawet jeżeli zakład kupowałby od nas energię po tyle ile sprzedaje to i tak już na starcie mamy 25% „w plecy”. Na net-billingu bezpieczne przewymiarowanie to 30-40 %

    Pozdrawiam

Zostaw komentarz