Administratorze budynku, nigdy nie ignoruj poziomych pęknięć ścian!

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Pęknięcia na ścianach zawsze powinny przykuć uwagę użytkowników, właścicieli i zarządców budynku. Chociaż wiele z tych usterek to jedynie defekty estetyczne, które można łatwo usunąć, to jednak niektóre zarysowania mogą świadczyć o poważnych problemach konstrukcyjnych. Jednym z rodzajów pęknięć, które zdecydowanie nie powinny być ignorowane, są poziome rysy i szczeliny widoczne w ścianach budynku.

Pęknięcia i rysy nie zawsze są niebezpieczne

Pęknięcia w ścianach nośnych i działowych, które charakteryzują się niewielką głębokością i szerokością oraz przybierają postać „pajączków”, są zazwyczaj łatwe do zidentyfikowania. Przy tego typu uszkodzeniach przyczyną ich powstania najczęściej są nieprawidłowości w przeprowadzonych pracach wykończeniowych. Podobnie nie sprawia trudności ustalenie przyczyny powstawania równie niegroźnych rys, które wyraźnie kształtują się wokół dawnych, zamurowanych otworów drzwiowych lub okiennych. Takie pęknięcia często powstają w miejscu połączenia oryginalnej ściany z dodatkowym materiałem, który został użyty do zabezpieczenia wcześniej istniejącego otworu.

Drobne pęknięcia, a nawet te nieco większe, spowodowane zmianami w strukturze lub układzie pierwotnych ścian, zazwyczaj nie stanowią zagrożenia ani dla samej konstrukcji budynku, ani dla jego mieszkańców.

Pęknięcia poziome – dlaczego trzeba się nimi zainteresować?

O ile „pajączki” i zarysowania w miejscu łączeń różnych materiałów budowlanych są na ogół niegroźne, to poziome zarysowania lub nawet szczeliny, które nie wynikają z prac remontowych ani modernizacyjnych, wymagają konsultacji z profesjonalistami i przeprowadzenia diagnozy uszkodzeń. Przyczyny poziomych rys mogą być różne, ale często wynikają z problemów w konstrukcji budynku.

Jeśli pozioma szczelina pojawia się blisko stropu, może być wynikiem zbyt sztywnego połączenia ściany ze stropem, które ulega pęknięciu wskutek naturalnego osiadania budynku. Również nadmierne obciążenie ściany, zwłaszcza w przypadku ścian nośnych, może prowadzić do poziomych zarysowań. Innymi możliwymi przyczynami są nieprawidłowo wykonane fundamenty lub problemy z wodami gruntowymi, szczególnie gdy źle wykonany został drenaż na działce. W tej sytuacji należy skorzystać z usług profesjonalistów, którzy ustalą źródło problemów i podejmą odpowiednie działania naprawcze.

Dlaczego powstają poziome pęknięcia ścian?

Poziome rysy widoczne na ścianach pojawiają się zwykle z powodu różnych problemów związanymi z fundamentami lub konstrukcją budynku. Mogą być wynikiem rozmaitych czynników, takich jak:

  • nieprawidłowe osiadanie budynku, co może wynikać z błędnie zaprojektowanych lub wykonanych fundamentów, które nie uwzględniają warunków środowiskowych,
  • niewłaściwie zaprojektowane elementy konstrukcyjne, które nie są w stanie przenieść nadmiernych obciążeń,
  • niewłaściwy dobór materiałów budowlanych,
  • wadliwe wykonanie ścian działowych, nośnych lub stropów,
  • zmiany warunków hydrotechnicznych na terenie działki budowlanej,
  • wibracje związane z pracami ziemnymi lub znacznym wzrostem ruchu w okolicach budynku,
  • ruchy tektoniczne (bardzo rzadkie w Polsce) lub tąpnięcia w pobliżu terenów górniczych.

Bez względu na przyczyny pojawienia się poziomych pęknięć na ścianach budynku zawsze konieczne jest przeprowadzenie ekspertyzy uszkodzeń przez profesjonalną firmę, a także usunięcie źródła problemu.

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Zostaw komentarz