Agregat prądotwórczy – co warto o nim wiedzieć?

Agregat prądotwórczy to urządzenie przydatne zarówno w domu, jak i na placu budowy, a także praktycznie w każdej firmie czy obiekcie, w którym niezbędny jest stały dopływ prądu. Urządzenie to pozwala zachować ciągłość dostarczania energii elektrycznej, dzięki czemu zminimalizowane zostaje ryzyko uszkodzenia instalacji stałej. Ponadto sprzęt ten sprawdza się wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do źródła prądu. W jaki sposób działa agregat prądotwórczy, w jakich występuje rodzajach i jak wybrać ten odpowiedni?

Agregat prądotwórczy – co to za urządzenie?

Agregat prądotwórczy nazywany jest również generatorem prądotwórczym. To urządzenie pozwalające na stały dopływ prądu. Jego konstrukcja decyduje o wytwarzaniu energii mechanicznej, która następnie jest zamieniana na energię elektryczną.

Rodzaje agregatów prądotwórczych

Wśród agregatów prądotwórczych wymienia się kilka rodzajów różniących się od siebie konstrukcją i najczęstszym miejscem zastosowania. Są wśród nich:

  • agregaty przenośne, czyli sprzęty działające dzięki wbudowanym akumulatorom. Po naładowaniu oferują stały dostęp do energii elektrycznej, jednak przez dość krótki czas – zwykle kilkanaście do kilkudziesięciu minut. Mogą być stosowane w pomieszczeniach zamkniętych. Należą do najtańszych konstrukcji wśród agregatów, a za największą ich zaletę uznaje się mobilność.
  • agregaty napędzane silnikami działają dzięki wyposażeniu w silnik spalinowy benzynowy lub Diesla. Przy napełnionym zbiorniku są w stanie zaoferować dostęp do energii elektrycznej przez nawet kilka godzin. Mogą mieć różną moc, co wpływa na ich cenę. Można je stosować tylko na otwartych przestrzeniach i w miejscach dobrze wentylowanych, ponieważ wydzielają spaliny.
  • agregaty walizkowe mają minimalną moc, dlatego sprawdzają się np. na biwakach lub do awaryjnego zasilania elektronarzędzi lub innych niewielkich odbiorników energii elektrycznej.

Zasada działania agregatu prądotwórczego

W każdym agregacie znajduje się prądnica synchroniczna, silnik spalinowy oraz rozdzielnica elektryczna. To główne elementy decydujące o działaniu tego sprzętu. W urządzeniu podczas pracy silnika spalinowego dochodzi do spalania paliwa. W efekcie powstaje energia mechaniczna, która wprawa w ruch wirnik prądnicy. Następnie dochodzi do wygenerowania siły elektromotorycznej, a kolejno wytworzenia prądu elektrycznego.

Zastosowanie agregatów prądotwórczych

Urządzenia te znajdują swoje zastosowanie zarówno w obiektach prywatnych, jak i firmowych. Doskonale sprawdzają się na placach budowy bądź wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do stałego źródła energii elektrycznej, jest ona jednak niezbędna, by pracować np. z wykorzystaniem elektronarzędzi.

Generator prądu w domu pozwala przetrwać okresy, kiedy to występują przerwy w dostawie prądu lub awarie instalacji elektrycznej. Przydaje się on również na działce rekreacyjnej, na biwaku czy podczas imprez plenerowych. Jest również niezbędny w pracy wielu przedsiębiorstw oraz placówek medycznych. Chodzi bowiem o obiekty, w których nawet krótkotrwałe przerwy w dostawie energii elektrycznej mogą oznaczać utratę ważnych danych, co więcej, wiążą się z zagrożeniem dla zdrowia lub życia ludzkiego, np. w szpitalach.

Ile kosztuje zakup, a ile wypożyczenie generatora prądu?

Generator prądu w wersji przenośnej można zakupić za kilkaset złotych, natomiast mocne agregaty, które mają być stosowane na stałe, nawet w domu prywatnym bądź na działce, to wydatek rzędu nawet kilku tysięcy złotych.

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wynajem generatora prądu, którą to usługę oferuje wypożyczalnia agregatów Renta. Urządzenia dostępne w ofercie wypożyczalni Renta można wynająć już za kilkaset złotych, co oznacza znacznie niższe koszty przy zachowaniu funkcjonalności i mocy, które są niezbędne, by zapewnić stały dopływ prądu nawet w dużych firmach czy placówkach medycznych.

Jaki agregat prądotwórczy będzie odpowiedni?

Wielu użytkowników zadaje sobie pytanie, jaki agregat prądotwórczy będzie odpowiedni. Najważniejszy jest dobór zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Urządzenia różnią się od siebie mocą czy zalecanymi miejscami zastosowania. Dopasowanie zgodnie z planowanym zastosowaniem, częstotliwością użytkowania oraz miejscem, w którym ma być wykorzystywany generator prądu, pozwala znaleźć odpowiednie urządzenie.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *