Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Szacuje się, że budowa domu trwa co najmniej 12 miesięcy, jeśli nie lat. Decydującym czynnikiem będzie budżet inwestora, technika i metody budowy. Sprawdź, jak krok po kroku wygląda budowa domu i dowiedz się, ile czasu zajmuje każdy etap.
Stan zerowy, jak sama nazwa wskazuje, to pierwszy etap budowy domu. Wszystkie oficjalne sprawy minęły, więc mówimy o działaniach już na działce, które przygotują teren pod budowę budynku. Na tym etapie potrzebna będzie ekipa budowlana, która wykona fundamenty, ocieplenie i instalację wodno-kanalizacyjną. Co ważne, potrzebny jest również geodeta – tylko on może wyznaczyć nieruchomość na miejscu. Zakończenie prac w tym zakresie trwa zazwyczaj 2-4 tygodnie. Zakładając, że dom nie będzie podpiwniczony i warunki gruntowe będą odpowiednie – ten etap będzie Cię kosztował ok. 10% całkowitych kosztów budowy jeśli jako lokalizację wybierzesz Łódź lub województwo małopolskie.
W kolejnym kroku harmonogram budowy przewidywał przejście do stanu surowego otwartego, stanu surowego domu, który miał już fundamenty, ściany, komin i dach. I – oczywiście – piwnica – jeśli jest przewidziana w projekcie. Najważniejszymi pracami prowadzącymi do zakończenia tego etapu budowy są: roboty murarskie, czyli montaż ścian zewnętrznych i wewnętrznych oraz budowa kominów.
Roboty architektoniczne, a mianowicie wykonanie stropów i schodów wewnętrznych żelbetowych. Konstrukcja dachu, czyli najpierw więźby dachowe, a następnie pokrycie dachowe. Rynny budowlane. Na tym etapie potrzebne są ekipy murarskie, stolarskie i dekarskie. Jeśli dobrze się przyjrzysz, znajdziesz firmę, która oferuje jedno i drugie. To bardzo wygodne rozwiązanie. Czas budowy domu na tym etapie wynosi od 3 do 4 miesięcy – w zależności od pogody, awarii i ewentualnych kradzieży.
Kolejnym etapem jest stand surowy zamknięty. Posiada gotową konstrukcję nośną, drzwi zewnętrzne oraz wstawione okna i połacie dachowe. Budynki w obudowach zamkniętych powinny być odpowiednio zabezpieczone przed działaniem warunków atmosferycznych. Warto jednak pamiętać, że mimo prac wykonanych na zewnątrz, środek posesji pozostał nienaruszony. Kiedy budynek inwestora jest zamknięty – oznacza to, że około 50% prac budowlanych zostało zakończonych. Osiągnięcie tego poziomu zajmuje od 2 do 4 miesięcy. Pojęcie to, czyli stan surowy zamknięty obejmuje między innymi: fundamenty, okna, drzwi, więźby dachowe, strop nad parterem itp. W stanie surowym zamkniętym nieruchomość jest faktycznie wykończona z zewnątrz.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.