Co grozi za nielegalne pozbycie się śmieci?

W przypadku śmieci, odpadów budowlanych czy zanieczyszczeń komunalnych, przepisy prawne niezwykle precyzyjnie definiują to, jak należy się ich pozbyć. Na terenie Polski i pozostałych państw Unii Europejskiej śmieci muszą być najpierw odpowiednio posegregowane, a następnie wywiezione w desygnowane w tym celu wysypisko. Niestety, pomimo szeroko zakrojonych kampanii uświadamiających, jak pozbywać się śmieci legalnie i bezpiecznie, nie każdy jest świadomy, co dokładnie grozi za nielegalny wywóz śmieci. Jak bardzo dotkliwe mogą być potencjalne kary i grzywny? Czy za wyrzucanie zanieczyszczeń do rzeki można iść do więzienia? Dlaczego w zakresie utylizacji odpadów warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy? Czy składowanie i magazynowanie odpadów w większej ilości jest legalne? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Jak dotkliwe mogą być kary pieniężne za nielegalny wywóz śmieci na Wawrze?

Najmniej dotkliwe grzywny za nieodpowiednie gospodarowanie odpadami zaczynają się od kilkudziesięciu złotych i sięgają potencjalnie pułapu nawet 5 tysięcy. Na szczęście większość osób jest świadoma, jak należy pozbywać się śmieci zgodnie z przepisami. Nikt nie lubi widzieć śmierdzących i mało estetycznych odpadów w pobliżu miejsca zamieszkania, więc popełniając ten błąd, ciężko pozostać anonimowym śmieciarzem. Regularnie występujące nieprawidłowości są zwykle bardzo szybko zgłaszane, ponieważ nikt nie chce być odpowiedzialny za podrzucone na jego posesję odpady. W kwestii takiej, jak wywóz śmieci na Wawrze, podobnie jak w przypadku pozostałych dzielnic, warto skorzystać ze wsparcia profesjonalistów, którzy zagwarantują bezpieczną dla środowiska i przepisową utylizację wszelkiego rodzaju śmieci i zanieczyszczeń. Jedyną niezbyt atrakcyjną alternatywą jest tu samodzielne dostarczanie odpadów na najbliższe wysypisko. Scenariusz ten jest skrajnie nieopłacalny w większości przypadków, ponieważ generuje on dodatkowe koszty związane z transportem oraz pochłania cenny czas. Warto tu zwrócić uwagę, iż w przypadku odpadów budowlanych proces ten wiązać się będzie także z koniecznością przygotowania odpowiedniej dokumentacji za każdym razem. Z tego też powodu wywóz gruzu w Piasecznie, podobnie jak w innych dzielnicach, najbardziej opłaca się zlecić działającej legalnie firmie.

Czy za składowanie większej liczby opadów na prywatnej posesji grozi jakaś kara?

Wbrew pozorom nawet odpowiednio magazynowane odpady nie mogą być składowane na prywatnej posesji (nie wspominając o przestrzeni publicznej), ponieważ każdy z właścicieli zobowiązany jest do utrzymania czystości na terenie posesji. W praktyce oznacza to, iż za składowanie zbyt dużej ilości odpadów można otrzymać mandat o wysokości nawet 1500 złotych. Warto tu zwrócić jednak uwagę na to, jak odpady są składowane, ponieważ w przypadku gruzu i innych potencjalnie szkodliwych dla gleby zanieczyszczeń trzeba liczyć się z ryzykiem pozbawienia wolności na okres do 5 lat. Nie bez przyczyny najbardziej dotkliwe wyroki i kary dotyczą przypadków takich jak zakopywanie odpadów w lesie czy wylewanie zanieczyszczeń do rzeki. Zachowania tego rodzaju świadczą o tym, iż sprawca świadomie starał się zataić fakt nieodpowiedniej utylizacji substancji szkodliwych dla środowiska naturalnego, zwierząt i ludzi.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Zostaw komentarz